שקיפות בחינוך · משרד החינוך · 2024
תקציב משרד החינוך לכל אחד מ־5 בתי הספר בעיר, לפי זרם, שלב חינוך ומעמד משפטי — ומה שהמספרים האלה אינם כוללים.
הממוצע גבוה מהחציון פי 1.6 — כלומר מיעוט מוסדות יקרים מושך את הממוצע כלפי מעלה, ובית הספר הטיפוסי בעיר מקבל ₪9,089 לתלמיד ולא ₪14,557.
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | זרם | שלב | מעמד | תלמידים | כיתות | בכיתה | תקציב | לתלמיד | גוף מפעיל |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ב"י אוהל חסיה טלזסטון 112326 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 724 | 28 | 28.0 | ₪15,530,242 | ₪21,451 | |
| תריג הרי יהודה 112805 | חרדי | חטיבת ביניים | פטור | 518 | 20 | 25.9 | ₪5,188,552 | ₪10,017 | |
| ישיבה לצעירים בעלז 460519 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 162 | 7 | 23.1 | ₪1,445,839 | ₪8,925 | |
| ת"ת יגדיל תורה 131110 | חרדי | חטיבת ביניים | פטור | 182 | 7 | 22.8 | ₪1,289,619 | ₪7,086 | |
| ישיבת מאור אליהו 144360 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 67 | 3 | 22.3 | ₪608,954 | ₪9,089 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בין מוסדות, והוא תעריף ארצי ולא החלטה עירונית: מוסד תרבותי-ייחודי מקבל כ־₪8,900 לתלמיד בכל עיר, מוסד פטור כ־₪5,300, ומוסד רשמי פי שניים עד חמישה מזה. ממוצע של עיר הוא לכן בעיקר אמירה על תמהיל המעמדות שבה.
| מעמד | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| מוכר | 1 | 724 | ₪15,530,242 64.5% מהתקציב | ₪21,451 | 25.9 |
| תרבותי-ייחודי | 2 | 229 | ₪2,054,793 8.5% מהתקציב | ₪8,973 | 22.9 |
| פטור | 2 | 700 | ₪6,478,171 26.9% מהתקציב | ₪9,255 | 25.9 |
| זרם | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| חרדי | 5 | 1,653 | ₪24,063,206 100.0% מהתקציב | ₪14,557 | 25.4 |
| שלב | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| חטיבת ביניים | 3 | 1,424 | ₪22,008,413 91.5% מהתקציב | ₪15,455 | 25.9 |
| תיכון / על-יסודי | 2 | 229 | ₪2,054,793 8.5% מהתקציב | ₪8,973 | 22.9 |
מעבר לתקציב משרד החינוך, קרית יערים העבירה ₪1,683,000 לחינוך בשנת 2024 — ₪1,018 לתלמיד, לפי הדוח הכספי המבוקר שהיא מגישה למשרד הפנים. זהו סכום עירוני אחד; הדוח אינו נוקב בשם של אף מוסד, ולכן אי אפשר לייחס ממנו סכום לבית ספר מסוים.
| שורה בדוח התמיכות | ביצוע 2024 |
|---|---|
| השתתפויות חינוךרשומה בדוח לצד השתתפויות רווחה והשתתפויות בתאגידים עירוניים — השתתפות בגופים, ולא החלטת תמיכה. | ₪1,683,000 |
המספר הזה הוא רצפה, לא תקרה. רשויות רושמות את ההוצאה במקומות שונים בדוח, ורק 38 מתוך 260 משתמשות בשורת התמיכה בחינוך — כך שהיעדר שורה אינו עדות להיעדר כסף.
מקור: דוחות כספיים מבוקרים של הרשויות המקומיות, משרד הפנים, ביצוע 2024 — data.gov.il ↗