GoInfo · כסרא - סמיע

כסרא - סמיע - אקלים וסביבה

כסרא - סמיע: 29.3° ביום ו־19.3° בלילה באוגוסט, 867 מ״מ גשם בשנה, 1.4% חופת עצים, אי־חום עירוני של 0.91°, 11 אתרים סביבתיים רשומים.

אקלים לפי חודש

הטמפרטורות כאן נמדדו בתחנת חרשים של השירות המטאורולוגי, 3.6 ק״מ מכסרא - סמיע, בשנים 2006–2025. החודש החם הוא אוגוסט עם 29.3° ביום בממוצע, והלילה הקר ביותר הוא בממוצע ינואר עם 6.3°. השיא שנרשם בתחנה הוא 41.1° באוגוסט, והשפל -2.8° בינואר.

התחנה הזאת היא הקרובה ביותר גם ל־16 רשויות נוספות, ולכן המספרים בטבלה אינם ייחודיים לכסרא - סמיע — הם של התחנה. ממוצעי היום אמינים ברמה של מעלה וחצי בין תחנות באזור; ממוצעי הלילה לא. כמה זה משנה, ולמה.

10°20°30°40°ינופברמרץאפרמאייוניולאוגספטאוקנובדצמ
ממוצעי יום ולילה, שיא ושפל — תחנת חרשים, 2006–2025
חודשממוצע יוםממוצע לילהשיאשפל
ינואר11.9°6.3°20.4°-2.8°
פברואר13.2°6.6°22.9°-2.0°
מרץ16.3°8.4°27.9°-1.3°
אפריל21.2°11.5°33.5°1.8°
מאי24.6°14.6°35.8°7.8°
יוני27.0°16.9°38.3°11.5°
יולי28.8°18.8°38.4°14.2°
אוגוסט29.3°19.3°41.1°15.2°
ספטמבר27.8°18.1°39.5°13.9°
אוקטובר24.9°16.0°33.9°9.8°
נובמבר19.4°12.6°29.5°2.9°
דצמבר14.1°8.5°24.6°-0.9°

המגמה, באותו מכשיר

אותה תחנה, אותו מקום, אותו מכשיר לאורך 17 שנים — ולכן ההפרש בין תחילת התקופה לסופה הוא שינוי אמיתי במזג האוויר, ולא הבדל בין תחנות. מספר הימים שעברו 35° עלה ב־78%: מ־1.9 בשנה ל־3.3. הלילות שלא ירדו מ־25° עלה ב־42%: מ־1.9 ל־2.7.

049200920112013201520172019202120232025
ימים ולילות חמים לפי שנה — תחנת חרשים
שנהימים מעל 35°מעל 38°לילות מעל 25°
2009002
2010524
2011000
2012102
2013000
2014101
2015716
2016100
2017002
2018001
2019303
20209310
2021001
2022300
2023420
2024514
2025623

הספירות עצמן שייכות לתחנה ולא לעיר: תחנה בשדה פתוח ותחנה בתוך רצף בנוי, במרחק דומה מכאן, נחלקות פי כמה על אותה שאלה. ההסבר המלא.

גשם

כסרא - סמיע מקבלת 867 מ״מ גשם בשנה בממוצע, לפי תחנת כפר סומיע — 1.5 ק״מ מכאן. חמשת חודשי הקיץ, מאי עד ספטמבר, מביאים יחד 26.2 מ״מ, 3% מהמשקעים השנתיים.

0118237ינומרץמאייולספטנובדצמ
משקעים ממוצעים במ״מ — תחנת כפר סומיע
חודשמ״מ
ינואר237.0
פברואר150.6
מרץ86.7
אפריל49.2
מאי17.0
יוני3.0
יולי0.0
אוגוסט0.1
ספטמבר6.1
אוקטובר27.1
נובמבר92.7
דצמבר197.8

עצים ואי־חום עירוני

1.4% משטח כסרא - סמיע מוצל בעצים, 7,927 עצים על פני 14.2 קמ״ר. הנתון מפענוח תצלומי אוויר ארצי, לפי החלטת ממשלה 1022.

מתוך כל הצל בעיר, 100% עומד בשטח פרטי (1.4% משטח העיר) ורק 0% בשטח ציבורי (0.0%). כלומר הרשות שולטת ישירות רק בחלק קטן מחופת העצים שלה.

בלילות אוגוסט, הנקודה החמה ביותר בעיר חמה ב־0.91° משטח פתוח באותה שעה — אי־חום עירוני, ממפת סיכוני האקלים של המשרד להגנת הסביבה. זה גם ההסבר לכך שתחנה בתוך עיר מודדת לילות חמים בהרבה מתחנה בשדה במרחק דומה.

פירוט לפי שכונה ורחוב יש במפת חופת העצים ובהשוואת העצים והחום.

מה רשום כאן שעלול לזהם

במרשם האתרים הסביבתיים של המשרד להגנת הסביבה רשומים 11 אתרים בתחום כסרא - סמיע, ב־9 ענפים שונים. זהו מרשם היתרים ופיקוח, לא מדידת פליטות: אתר מופיע בו כי הוא עוסק בפעילות שהמשרד עוקב אחריה, ולא כי נמדדה ממנו פליטה.

אתרים סביבתיים לפי ענף
ענףאתרים
גריסת עודפי חפירה (מגרסות ניידות באתרי בניה)2
חנויות שמתמחות במסחר קמעוני של דלק למכוניות (תחנות דלק)2
טיפול באשפה ובפסולת וסילוקן1
ייצור בטון מוכן ליציקה1
טיפול בחומרי פסולת שאינם מסוכנים וסילוקם1
מסגרות ברזל, מסגרות בניין, התקנת עבודות חמרן (אלומיניום)1
ייצור מוצרי גומי ופלסטיק1
הפעלת מתקני ספורט1
מינהל הרשויות המקומיות-ללא פירוט1

אף מפעל בעיר לא חצה את סף הדיווח למפל״ס. זו איננה הבטחה שאין כאן פליטה: המרשם הפתוח מכיל כרגע 1,000 שורות משנת דיווח אחת ומכסה 28 יישובים בלבד, ועסקים קטנים, מוסכים, תחנות דלק ותנועה כבישית אינם נכנסים אליו כלל.

תופעות מזג אוויר

תופעות כמו רעם, ערפל וברד נרשמות רק בתחנות מאוישות, ובכל הארץ יש עשרות בודדות כאלה. הקרובה לכסרא - סמיע היא צפת הר כנען מאוישת, 19.7 ק״מ מכאן, ובשנה ממוצעת היא רושמת 17.4 ימי רעמים, 1.1 ימי ברקים, 33.2 ימי ערפל, 2.5 ימי ברד, 0.1 ימי סופת חול. זהו נתון אזורי, לא עירוני.

מקורות

כל הנתונים על כסרא - סמיע · ארכיון רבעוני · איך נמדד האקלים בעמודים האלה · כל הרשויות

כל הנתונים בעמוד הזה מקורם בפרסומים ציבוריים - השירות המטאורולוגי והמשרד להגנת הסביבה דרך data.gov.il, ומפות ארציות של חופת העצים ושל סיכוני האקלים. הם עלולים להיות שגויים, חלקיים או לא מעודכנים, והמקור המחייב הוא תמיד הפרסום הרשמי של הגוף שפרסם אותם. עודכן: 2026-09-01.