מה חוקרים היום?

תקציב החינוך

שיתוף

›מעלה אפרים

שקיפות בחינוך · משרד החינוך · 2024

סמל מעלה אפרים

תקציב החינוך במעלה אפרים

תקציב משרד החינוך לכל אחד מ־2 בתי הספר בעיר, לפי זרם, שלב חינוך ומעמד משפטי — ומה שהמספרים האלה אינם כוללים.

סמל רשות 36087 · סמל ישוב (למ״ס) 3608

מוסדות חרדיים שאינם מוכרים (פטור) — 75 תלמידים (19.9% מהתלמידים בעיר), פער של ₪1,529,357 מול התעריף הארצי של מוסד מוכר. להסבר המלא

75 תלמידים לומדים ב־1 מוסדות בפיקוח חרדי שמעמדם פטור — כלומר אינם מוכרים. זהו 19.95% מהתלמידים בעיר.

הפער כמעט כולו של בנים: 75 בנים (33.0% מכלל הבנים) לעומת 0 בנות (0.00% מכלל הבנות). במוסדות המוכרים התמונה מתהפכת — 0 בנות מול 0 בנים. זהו אינו פער בין החינוך החרדי לשאר המערכת, אלא פער שנפתח אצל הבנים.

הם כן מקבלים תקציב — פחות, לא כלום. חציון תקציב משרד החינוך לתלמיד, לפי מעמד משפטי, ארצית — לא כל מעמד קיים בכל רשות:

מעמדלתלמידמתוך מוכר
מוכר₪25,097100%
תרבותי-ייחודי₪9,04836%
פטור₪6,51026%

לפי התעריף החציוני הארצי של מוסד מוכר (₪25,097), אותם תלמידים היו מושכים ₪1,529,357 נוספים בשנה — כ־₪20,391 לתלמיד. זהו חישוב תיאורטי, לא סכום שנמנע מהם.

מה שהמאגר אינו מודד הוא מה נלמד בפועל: מעמד מוכר אינו עדות ללימודי ליבה. מה שכן נמדד הוא הגשה לבגרות — מבין המוסדות שמגיעים לכיתה י׳ ומעלה בכל הארץ, תרבותי-ייחודי בפיקוח חרדי מגישים ב־6 מתוך 411 ומוכרים בפיקוח חרדי ב־230 מתוך 246. שני המספרים האלה ארציים ואינם של היישוב הזה. זה קשור לליבה אך אינו זהה לה.

לפרופורציה: כלל התלמידים בפיקוח חרדי בעיר הם 75 (19.9%).

₪12.7 מיליוןתקציב משרד החינוך, סה״כ
₪33,814ממוצע לתלמיד
₪41,067חציון לתלמיד
376תלמידים
2בתי ספר
188תלמידים בבית ספר, ממוצע
19.8תלמידים בכיתה, ממוצע
9נשרו מכיתות ז׳-י״ב, ברשות

במעלה אפרים נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־9 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב. זהו אומדן ברמת הרשות, לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר שבו למד — אין נתוני נשירה לפי בית ספר בשום מאגר ציבורי, ואי-אפשר לייחס ולו נושר אחד לבית ספר מסוים. המקור הוא הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.

התמונה הפדגוגית במעלה אפרים — בגרות, מתמטיקה, אנגלית ואקלים ב־1 בתי הספר התיכוניים בעיר

כל בתי הספר

לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.

“בכיתה” אינו החילוק של שתי העמודות שלצידו. זהו שדה שמשרד החינוך מפרסם כפי שהוא: בכמחצית המוסדות בארץ הוא אכן שווה לתלמידים חלקי כיתות, וביתר הוא גבוה מזה — המאגר אינו אומר על איזה בסיס הוא נספר, ולכן הוא מוצג ולא מחושב מחדש. הממוצע בכרטיסים למעלה ובטבלאות הסיכום שלמטה, לעומת זאת, הוא כן תלמידים חלקי כיתות.

בית ספרזרםשלבמעמד תלמידיםכיתותבכיתה (דיווח המשרד)תקציבלתלמידגוף מפעיל
אזורי ירדן 240440 ממלכתי תיכון / על-יסודי רשמי 301 16 22.6 ₪12,361,135 ₪41,067
תורת חיים 660662 חרדי יסודי פטור 75 3 12.5 ₪352,919 ₪4,706

לפי מעמד משפטי

זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בין מוסדות, והוא תעריף ארצי ולא החלטה עירונית: מוסד תרבותי-ייחודי מקבל כ־₪8,900 לתלמיד בכל עיר, מוסד פטור כ־₪5,300, ומוסד רשמי פי שניים עד חמישה מזה. ממוצע של עיר הוא לכן בעיקר אמירה על תמהיל המעמדות שבה.

מעמד משפטי וזרם הם שתי מערכות סיווג נפרדות. “תרבותי-ייחודי” כאן הוא מעמד משפטי של מוסדות חרדיים, והוא התעריף הנמוך במערכת; “ייחודי” בטבלת הזרמים הוא דבר אחר לגמרי — בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ולאמנויות, ולרוב התעריף הגבוה בעיר.

מעמדמוסדותתלמידיםתקציב לתלמידתלמידים בכיתה
רשמי 1 301 ₪12,361,135 97.2% מהתקציב ₪41,067 18.8
פטור 1 75 ₪352,919 2.8% מהתקציב ₪4,706 25.0

לפי זרם

“זרם” כאן הוא הפיקוח שהמוסד נמצא תחתיו — ממלכתי, ממלכתי דתי או חרדי — ולצידם “ייחודי”: בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ובתי ספר לאמנויות, שזוהו לפי שמם ולא לפי שדה של המשרד. זו מערכת סיווג נפרדת מ“מעמד משפטי”, ו“ייחודי” כאן אינו “תרבותי-ייחודי” שם.

זרםמוסדותתלמידיםתקציב לתלמידתלמידים בכיתה
ממלכתי 1 301 ₪12,361,135 97.2% מהתקציב ₪41,067 18.8
חרדי 1 75 ₪352,919 2.8% מהתקציב ₪4,706 25.0

לפי שלב חינוך

שלבמוסדותתלמידיםתקציב לתלמידתלמידים בכיתה
יסודי 1 75 ₪352,919 2.8% מהתקציב ₪4,706 25.0
תיכון / על-יסודי 1 301 ₪12,361,135 97.2% מהתקציב ₪41,067 18.8

כסף העירייה

מעבר לתקציב משרד החינוך, מעלה אפרים העבירה ₪369,000 לחינוך בשנת 2024 — ₪981 לתלמיד, לפי הדוח הכספי המבוקר שהיא מגישה למשרד הפנים. זהו סכום עירוני אחד; הדוח אינו נוקב בשם של אף מוסד, ולכן אי אפשר לייחס ממנו סכום לבית ספר מסוים.

שורה בדוח התמיכותביצוע 2024
השתתפויות חינוךרשומה בדוח לצד השתתפויות רווחה והשתתפויות בתאגידים עירוניים — השתתפות בגופים, ולא החלטת תמיכה.₪369,000

המספר הזה הוא רצפה, לא תקרה. רשויות רושמות את ההוצאה במקומות שונים בדוח, ורק 38 מתוך 260 משתמשות בשורת התמיכה בחינוך — כך שהיעדר שורה אינו עדות להיעדר כסף.

מקור: דוחות כספיים מבוקרים של הרשויות המקומיות, משרד הפנים, ביצוע 2024 — data.gov.il ↗

מה שאין במספרים האלה