שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024
בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־7 בתי הספר התיכוניים בשדות נגב עזתה — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 6 מ־10
הנתונים מתבססים על 6 מ־7 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. הזכאות המשוקללת (90.2%) והחציון (90.2%) קרובים, כלומר בית הספר הטיפוסי כאן דומה לתמונה הכללית.
נשירה: בשדות נגב עזתה נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־12 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (0.88% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 0.93%, בנות 0.84%) — בממוצע כ־1.7 לכל אחד מ־7 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 66.0 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 0.88%, ולכן ציון איכות 65.4 = 66.0 × (1 − 0.0088). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 56.7, כלומר היא מעל הצפוי ב־8.7 נקודות — מקום 115 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בשדות נגב עזתה — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| יב"ע בית יהודהרשמי · 309 תלמידים · סמל 640151 | ממלכתי דתי | 41 | 90.2% | 22.0% | 31.7% | 56.1% | 23.8 | בינוני - חזק | — |
| אולפנת אלומה שדות נגברשמי · 298 תלמידים · סמל 841213 | ממלכתי דתי | 33 | 87.9% | 27.3% | 21.2% | 54.5% | 27.1 | בינוני - חזק | 3 מעל · 2 מתחת |
| תיכון ישיבתי נרייהרשמי · 314 תלמידים · סמל 641316 | ממלכתי דתי | 31 | 92.6% | 14.8% | 18.5% | 55.6% | 24.2 | חלש - בינוני | — |
| מקיף דתי עזתה בנותרשמי · 193 תלמידים · סמל 680108 | ממלכתי דתי | 29 | 89.7% | 6.9% | 0.0% | 41.4% | 21.4 | חלש - בינוני | — |
| תיכון אהל משהמוכר · 101 תלמידים · סמל 749028 | חרדי | 17 | 100.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 25.3 | חלש - בינוני | — |
| בת מלךמוכר · 42 תלמידים · סמל 641381 | חרדי | 14 | 80.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 10.5 | חלש - בינוני | — |
| ישיבת ברכת השםתרבותי-ייחודי · 78 תלמידים · סמל 729566 | חרדי | — | — | — | — | — | 26.0 | חלש - בינוני | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בשדות נגב עזתה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי דתי | 4 | 134 | 4 | 90.1% | 90.2% | 24.2 |
| חרדי | 3 | 31 | 2 | 91.0% | 100.0% | 25.3 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 4 | 134 | 4 | 90.1% | 90.2% | 24.2 |
| מוכר | 2 | 31 | 2 | 91.0% | 100.0% | 25.3 |
| תרבותי-ייחודי | 1 | 0 | 0 | — | — | 26.0 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש - בינוני | 5 | 91 | 4 | 91.1% | 92.6% | 24.2 |
| בינוני - חזק | 2 | 74 | 2 | 89.2% | 90.2% | 27.1 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר בשדות נגב עזתה יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 1 בתי ספר בשדות נגב עזתה נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 1 | 1 | 0 | 0 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 1 | 1 | 0 | 0 |
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 0 | 1 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 0 | 1 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 1 | 1 | 0 | 0 |