
ויקישיתוף · CC BY-SA 4.0 · Yucatan (Юкатан)
רמלה · השפלה · ינואר 2024 – יוני 2024
עסקאות הדירות ברמלה עלו ב-128% בחצי שנה
657 עסקאות דירות דווחו בין ינואר ליוני 2024. השינוי לא היה אחיד בעיר. המחיר החציוני עמד על 15,060 ₪ למ״ר.
בשוק הוותיק נרשמה בעיר עלייה של 32%, מול עלייה של 60% בחציון בשפלה, אבל בתוך העיר הפערים גדולים בהרבה.
בתוך העיר, השינוי נע בין +105% בנאות שמיר (84 עסקאות) ל-31% ברמת דן (18 עסקאות).
נדל״ן
עסקאות לפי שכונה · המחיר למ״ר · שכונות חדשות ויוקרה · מול הערים השכנות · תכניות שהוגשו
בתוך העיר התמונה אחידה הרבה פחות
כל שכונה נמדדת מול עצמה לעומת חצי השנה הקודמת. שכונות בבנייה מוצגות בנפרד - פרויקט שנמכר אינו בן-השוואה לשוק יד שנייה.
אילו שכונות עלו ואילו ירדו מול חצי השנה שקדמה
| שכונה | חצי השנה | הקודמת | שינוי |
|---|---|---|---|
| נווה דוד · בבנייה | 315 | 29 | — |
| נאות שמיר | 84 | 41 | +105% |
| קריית האמנים | 57 | 31 | +84% |
| נאות בגין | 65 | 44 | +48% |
| אשכול | 50 | 51 | -2% |
| בן גוריון | 40 | 46 | -13% |
| נאות רבין | 11 | 14 | -21% |
| רמת דן | 18 | 26 | -31% |
| גני דן | 17 | 6 | — |
רוב התוספת נרשמה דווקא בנאות שמיר: 43 עסקאות יותר מהחצי הקודם, 60% מכלל השינוי בעיר. מתוך 7 שכונות עם מספיק עסקאות להשוואה, 4 ירדו ו-3 עלו.
יותר עסקאות, מחיר חציוני נמוך יותר
המחיר החציוני למ״ר ברמלה עמד על 15,060 ₪, ירידה של 17% מול 18,065 ₪ בחצי השנה הקודמת.
כמות עסקאות ומחיר למ״ר הם שני מדדים נפרדים ואינם נעים בהכרח יחד: עיר יכולה לאבד שליש מהעסקאות ולשמור על המחיר, או להוסיף עסקאות בזמן שהחציון יורד.
שני המדדים נעו בכיוונים הפוכים בחצי השנה. הנתונים מתארים את השינוי, לא את מה שגרם לו.
רוב התוספת בעסקאות ברמלה מגיעה משכונות בבנייה
48% מעסקאות החצי נרשמו בשכונות שעדיין נבנות, ופרויקט שנרשם אינו שוק יד שנייה שהתעורר.
| מקטע | חצי השנה | הקודמת | שינוי | באחוזים |
|---|---|---|---|---|
| שכונות ותיקות | 342 | 259 | +83 | +32% |
| שכונות בבנייה | 315 | 29 | +286 | +986% |
| סך הכול | 657 | 288 | +369 | +128% |
שני החיתוכים עצמאיים זה מזה ואינם מסתכמים יחד - דירה בפרויקט חדש יכולה להיות גם דירת יוקרה. שניהם על החלון האחיד (ינואר 2024 – יוני 2024), שהוא גם החלון שההשוואה לערים השכנות רצה עליו.
נווה דוד לבדה מסבירה 286 מתוך 369 מהתוספת - 29 עסקאות בחצי הקודם מול 315 בזה. בשכונות הוותיקות לבדן, עסקאות היוקרה כלולות, השינוי הוא +32% לעומת +128% בסך הכול. פרויקט אחד יכול לגרום לעיר להיראות עסוקה יותר מהשוק הוותיק שלה.
רמלה מול שאר השפלה
הדירוג רץ על השוק הוותיק בלבד - בלי שכונות בבנייה ובלי עסקאות מעל עשרה מיליון ₪ - כדי שערים שבהן נרשם פרויקט לא ייראו חזקות מערים שבהן לא נרשם.
היכן רמלה יושבת בשינוי המחיר למ״ר, מול שכנותיה
| עיר | עסקאות ותיקות | קודם | שינוי | שינוי כולל | ₪ למ״ר | שינוי |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ראש העין | 986 | 764 | +29% | +29% | 16,021 | +38% |
| באר יעקב | 598 | 527 | +13% | +13% | 25,172 | +19% |
| קרית מלאכי | 159 | 145 | +10% | +10% | 16,071 | +3% |
| רחובות | 979 | 682 | +44% | +42% | 25,218 | +3% |
| רמלה | 342 | 259 | +32% | +128% | 18,444 | +2% |
| מודיעין - מכבים - רעות | 443 | 294 | +51% | +81% | 26,441 | 0% |
| יבנה | 161 | 82 | +96% | +158% | 20,022 | 0% |
| לוד | 455 | 393 | +16% | +157% | 18,241 | -1% |
| נס ציונה | 296 | 159 | +86% | +86% | 23,814 | -6% |
| אלעד | 457 | 111 | +312% | +313% | 15,302 | -28% |
רשויות בלי מספיק עסקאות בשני חצאי השנה אינן מופיעות, והעמודה "שינוי כולל" מחזיקה את המספר הלא-מנוכה לצד המנוכה.
התמונה האזורית מעורבת: ראש העין רשמה את השינוי החיובי ביותר בהשוואה, אלעד את השלילי ביותר ורמלה נמצאת בערך באמצע. בשוק הוותיק רמלה עלה ב-32%, מול +60% בחציון של השפלה. הסך הכול הלא-מנוכה עומד על +128%, והפער בין השניים הוא שכונות בבנייה שנרשמו בחלון - לא שוק יד שנייה שזז. במחיר החציוני למ״ר רמלה במקום ה-10 מתוך 17 בשפלה.
4,107 יחידות דיור ברמלה נמצאות בתכניות שטרם אושרו
תכניות שהתקבלו בוועדת התכנון בשנים-עשר החודשים שנגמרו באוגוסט 2026, לעומת שנים-עשר החודשים שקדמו להם. מדובר בתכניות שהוגשו, לא בתכניות שאושרו. שטח התכנית הרשום מחלק אותן לשלוש.
| גודל התכנית | השנה | קודם | שינוי |
|---|---|---|---|
| מגרש בודד, עד דונם | 2 | 5 | -3 |
| מתחם, דונם עד עשרה | 2 | 0 | +2 |
| מעל עשרה דונם | 1 | 2 | -1 |
| סך הכול | 5 | 7 | -2 |
מה העיר מקדמת עכשיו
תכניות שהתקבלו וטרם פורסמו כמאושרות, לפי יחידות הדיור שהן מציעות.
| תכנית | יח״ד | דונם | שלב | הוגשה |
|---|---|---|---|---|
| התחדשות עירונית - מתחם אשכול - רמלה · 415-1186154 | 2,338 | 126 | החלטה בדיון | פברואר 2026 |
| התחדשות מתחם תחנת מטרו וייצמן - רמלה · 415-1180819 | 1,270 | 82 | פרסום הפקדה | יולי 2024 |
| התחדשות עירונית - רמלה - שדרות הרצל · תמל/ 2032 | 499 | 22 | פרסום הבקשה | ספטמבר 2021 |
היכן מרוכזות יחידות הדיור שבצנרת
סך ההגשות ירד ב-29% מול השנה שקדמה. הפער מרוכז במגרש בודד, עד דונם: 5 תכניות אז, 2 עכשיו. 4,107 יחידות דיור נמצאות בתכניות שטרם אושרו, 57% מהן בתכנית אחת - התחדשות עירונית - מתחם אשכול - רמלה. זהו מלאי תכנוני, לא תחזית בנייה: חלק מהתכניות עשויות להשתנות או לא להתממש.
סביבה
בקשות כריתת עצים
4.8% מהעצים לא אושרו לכריתה ברמלה - מקום 53 מתוך 230 ארצית
מתוך 291 עצים שהוגשה עליהם בקשת כריתה, 14 לא נכרתו (4.8%). שני גורמים שונים הצילו אותם, והם נספרים בנפרד: מי שהגיש השגה על רישיון קיים, ופקיד היערות שדחה בקשה מלכתחילה.
מה חלקו של כל אחד משני הגורמים
- נדחו על ידי פקיד היערות145%
- נכרתו או אושרו לכריתה27795%
| מדד | כמה | מתוך | דירוג ארצי | ציון |
|---|---|---|---|---|
| מעורבות אזרחית - רישיונות שבוטלו בעקבות השגה | 0 | 20 רישיונות ביישוב | — | אין |
| פקיד היערות - עצים שהבקשה לכרות אותם נדחתה | 14 | 4.8% מהעצים | 53 מתוך 230 | בינוני |
העצים שניצלו ניצלו כמעט כולם בבקשות שנדחו מלכתחילה, ולא בעקבות השגות. שיעור הבקשות שאינן מאושרות שונה מאוד בין רשויות.
מה בולט?
- פעילות העסקאות עלתה ב-128%, מול +60% בחציון בשפלה.
- הפער בין השכונות (136 נקודות אחוז) רחב מהשינוי של העיר כולה.
- כמות העסקאות והמחיר למ״ר נעו בכיוונים הפוכים - פחות עסקאות אינו אותו דבר כמו מחירים יורדים.
- 48% מעסקאות החצי הן בשכונות בבנייה; המספר העירוני נראה אחרת בלעדיהן.
- במחיר החציוני למ״ר השוק הוותיק ברמלה במקום ה-10 מתוך 17 בשפלה.
איך חישבנו?
חלון הזמן
העסקאות נמדדות על חצי שנה מול חצי השנה שקדמה לה, לפי החודש האחרון שדווח בעיר - ולא לפי היום. ההשוואה מול ערים שכנות רצה על חלון חודשים אחיד לכל הרשויות, ולכן ייתכן שהוא שונה במעט מחלון העיר עצמה.
מדגם מינימלי
חציון שזז על מדגם קטן אינו זז. שינוי במחיר מוצג רק מעל 25 עסקאות, שינוי בכמות מעל 20, ושכונה נכנסת להשוואה רק אם החצי הקודם החזיק לפחות 8 עסקאות - אחרת כל תנודה הופכת לאחוזים תלת-ספרתיים.
שכונות
אין בשום מקור מספר בתים לשכונה, ולכן "שכונה שקטה" נמדדת לפי חלקה ההיסטורי של השכונה בעסקאות העיר ולא לפי גודלה. שכונה שהופיעה בנתונים הרבה אחרי השאר, או שמספר העסקאות בה יותר מהשולש, מסומנת כשכונה בבנייה ומוצגת בנפרד: פרויקט שנמכר אינו בן-השוואה לשוק יד שנייה.
עצים
שני המדדים נספרים ביחידות שונות מפני שהנתונים מחייבים זאת: השגה מבטלת רישיון קיים ולכן נספרת ברישיונות - רישיון אחד יכול לכסות עשרות עצים. בקשה שנדחתה מעולם לא הפכה לרישיון ואין לה מספר רישיון כלל, ולכן היא נספרת בעצים. הם אינם מצטרפים לציון אחד.
קואליציה ואופוזיציה
רק הצבעות שבהן המועצה נחלקה ושמות המצביעים נרשמו בפרוטוקול. הצבעה פה אחד אינה אומרת דבר על שיוך ואינה נספרת. הרוב בהצבעה חלוקה הוא הקואליציה מעצם הגדרתה; מה שמאשש את החלוקה הוא שראש העיר וסגניו נופלים בצד הרוב מבלי שהשיטה יודעת מי הם.
שקיפות
נספרים הפרוטוקולים שהצלחנו לעבד ב-12 החודשים האחרונים מול 12 שקדמו להם - חלון נע, לא שנה קלנדרית. איננו יכולים להבחין בין רשות שהפסיקה לפרסם לבין תקלה באיסוף שלנו, ולכן במקום שבו האיסוף לקוי לא ניתן ציון כלל.
מקורות ותקופות
לכל מקור תקופת דיווח משלו. הן אינן חופפות, ואין לקרוא אותן כאילו כולן מתארות את אותם חודשים.
| מקור | תקופה | לעיון |
|---|---|---|
| דיווחי עסקאות נדל״ן של רשות המסים דרך GovMap | נתונים עד 2024-06-30 | כל עסקאות העיר |
| פרוטוקולי הוועדות שהרשות עצמה פרסמה | 12 החודשים האחרונים | ארכיון הפרוטוקולים |
| מכרזי כוח אדם ומודעות דרושים של הרשות | עד מועד העדכון | חיפוש בפרוטוקולים |
| רישיונות כריתה של פקיד היערות | 2025-02-04 – 2026-08-20 | דו״ח היענות הרשות |
הערת מערכת
הכתבה הופקה אוטומטית מנתונים ציבוריים. הניתוח סטטיסטי ואינו קובע סיבתיות. עסקת נדל״ן מדווחת לרשות המסים שבועות ולעיתים חודשים לאחר שנחתמה, ולכן חצי השנה המסוכמת כאן אינה מסתיימת היום.
זו מהדורת ארכיון. היא מסכמת את חצי השנה שהסתיים ב־2024-06 ומחושבת מעסקאות שדווחו עד אותו חודש בלבד. סעיפי הוועדות והמכרזים אינם מופיעים בה: הם משקפים מצב עדכני, ואין נתון שאומר מה הכילו אז.
עודכן: 2024-06-30.
עוד על רמלה
העיר במספרים · כל נתוני העסקאות · כל המהדורות · חדשות השפלה · כל התקצירים · כיצד נבנה התקציר.