GoInfo · כפר סבא

כפר סבא - אקלים וסביבה

כפר סבא: 31.0° ביום ו־24.9° בלילה באוגוסט, 587 מ״מ גשם בשנה, 13.77% חופת עצים, אי־חום עירוני של 2.8°, 141 אתרים סביבתיים רשומים.

אקלים לפי חודש

הטמפרטורות כאן נמדדו בתחנת הכפר הירוק של השירות המטאורולוגי, 10.0 ק״מ מכפר סבא, בשנים 2006–2025. החודש החם הוא אוגוסט עם 31.0° ביום בממוצע, והלילה הקר ביותר הוא בממוצע ינואר עם 10.5°. השיא שנרשם בתחנה הוא 43.5° במאי, והשפל 1.5° בינואר.

התחנה הזאת היא הקרובה ביותר גם ל־20 רשויות נוספות, ולכן המספרים בטבלה אינם ייחודיים לכפר סבא — הם של התחנה. ממוצעי היום אמינים ברמה של מעלה וחצי בין תחנות באזור; ממוצעי הלילה לא. כמה זה משנה, ולמה.

10°20°30°40°ינופברמרץאפרמאייוניולאוגספטאוקנובדצמ
ממוצעי יום ולילה, שיא ושפל — תחנת הכפר הירוק, 2006–2025
חודשממוצע יוםממוצע לילהשיאשפל
ינואר18.3°10.5°27.8°1.5°
פברואר19.2°10.8°31.9°2.9°
מרץ21.6°12.7°37.9°4.7°
אפריל24.1°15.1°41.1°9.0°
מאי26.7°18.5°43.5°11.2°
יוני28.6°21.7°42.1°17.3°
יולי30.3°24.1°40.2°19.9°
אוגוסט31.0°24.9°37.9°20.9°
ספטמבר30.1°23.3°38.7°18.5°
אוקטובר28.2°20.1°40.1°14.2°
נובמבר24.9°16.2°37.0°7.8°
דצמבר20.6°12.5°31.1°3.1°

המגמה, באותו מכשיר

אותה תחנה, אותו מקום, אותו מכשיר לאורך 18 שנים — ולכן ההפרש בין תחילת התקופה לסופה הוא שינוי אמיתי במזג האוויר, ולא הבדל בין תחנות. מספר הימים שעברו 35° עלה ב־56%: מ־4.6 בשנה ל־7.1. הלילות שלא ירדו מ־25° עלה ב־130%: מ־17.3 ל־39.9.

06112006200920122015201820232025
ימים ולילות חמים לפי שנה — תחנת הכפר הירוק
שנהימים מעל 35°מעל 38°לילות מעל 25°
2006105
20074112
20086117
20096012
20109244
20112113
20123026
20136010
20144117
20158234
20167322
20172023
201810428
20209550
20224035
20238548
20245269
202511250

הספירות עצמן שייכות לתחנה ולא לעיר: תחנה בשדה פתוח ותחנה בתוך רצף בנוי, במרחק דומה מכאן, נחלקות פי כמה על אותה שאלה. ההסבר המלא.

גשם

כפר סבא מקבלת 587 מ״מ גשם בשנה בממוצע, לפי תחנת שדה ורבורג — 2.9 ק״מ מכאן. חמשת חודשי הקיץ, מאי עד ספטמבר, מביאים יחד 8.1 מ״מ, 1% מהמשקעים השנתיים.

077153ינומרץמאייולספטנובדצמ
משקעים ממוצעים במ״מ — תחנת שדה ורבורג
חודשמ״מ
ינואר143.2
פברואר107.8
מרץ43.9
אפריל26.0
מאי4.1
יוני0.5
יולי0.0
אוגוסט0.1
ספטמבר3.4
אוקטובר28.8
נובמבר75.6
דצמבר153.4

עצים ואי־חום עירוני

13.77% משטח כפר סבא מוצל בעצים, 30,612 עצים על פני 14.5 קמ״ר. הנתון מפענוח תצלומי אוויר ארצי, לפי החלטת ממשלה 1022.

מתוך כל הצל בעיר, 85% עומד בשטח פרטי (11.72% משטח העיר) ורק 15% בשטח ציבורי (2.02%). כלומר הרשות שולטת ישירות רק בחלק קטן מחופת העצים שלה.

בלילות אוגוסט, הנקודה החמה ביותר בעיר חמה ב־2.8° משטח פתוח באותה שעה — אי־חום עירוני, ממפת סיכוני האקלים של המשרד להגנת הסביבה. זה גם ההסבר לכך שתחנה בתוך עיר מודדת לילות חמים בהרבה מתחנה בשדה במרחק דומה.

פירוט לפי שכונה ורחוב יש במפת חופת העצים ובהשוואת העצים והחום.

מה רשום כאן שעלול לזהם

במרשם האתרים הסביבתיים של המשרד להגנת הסביבה רשומים 141 אתרים בתחום כפר סבא, ב־49 ענפים שונים. זהו מרשם היתרים ופיקוח, לא מדידת פליטות: אתר מופיע בו כי הוא עוסק בפעילות שהמשרד עוקב אחריה, ולא כי נמדדה ממנו פליטה.

19 מתוכם רשומים כקרקעות מזוהמות — זיהום שכבר קיים בקרקע, להבדיל מפעילות שוטפת.

אתרים סביבתיים לפי ענף
ענףאתרים
קרקעות מזוהמות19
חנויות שמתמחות במסחר קמעוני של דלק למכוניות (תחנות דלק)17
מסחר סיטוני בכימיקלים12
ייצור מכשור אלקטרוני רפואי לטיפול באמצעות זרם חשמלי ובאמצעות הקרנות, ייצור מכשור רפואי וכירורגי7
אחסנת חומרים מסוכנים7
בריכת שחיה7
מחקר מדעי ופיתוח5
ייצור מכונות, מכשירים וציוד, לנמ"א5
ייצור תרופות קונבנציונאליות ותרופות הומיאופתיות לבני אדם ולשימוש וטרינרי4
ייצור מוצרי מזון4
ייצור רכיבים ולוחות אלקטרוניים3
טיפול בחומרי פסולת שאינם מסוכנים וסילוקם3
תחנת מעבר לפסולת מוצקה שאינה מסוכנת2
מגרשי חניה2

3 מהם נדגמים בפועל בארובה — המקומות היחידים כאן שבהם מישהו מודד מה יוצא מהצינור:

אף מפעל בעיר לא חצה את סף הדיווח למפל״ס. זו איננה הבטחה שאין כאן פליטה: המרשם הפתוח מכיל כרגע 1,000 שורות משנת דיווח אחת ומכסה 28 יישובים בלבד, ועסקים קטנים, מוסכים, תחנות דלק ותנועה כבישית אינם נכנסים אליו כלל.

בנוסף, ולא באותו עניין: 80 אנטנות סלולריות פעילות רשומות בעיר. זו קרינה בלתי־מייננת ולא זיהום אוויר, ושני הדברים לא קשורים זה לזה.

תופעות מזג אוויר

תופעות כמו רעם, ערפל וברד נרשמות רק בתחנות מאוישות, ובכל הארץ יש עשרות בודדות כאלה. הקרובה לכפר סבא היא בית דגן מאוישת, 21.9 ק״מ מכאן, ובשנה ממוצעת היא רושמת 19.6 ימי רעמים, 5.5 ימי ברקים, 3.0 ימי ערפל, 1.9 ימי ברד, 0.5 ימי סופת חול. זהו נתון אזורי, לא עירוני.

מקורות

כל הנתונים על כפר סבא · ארכיון רבעוני · איך נמדד האקלים בעמודים האלה · כל הרשויות

כל הנתונים בעמוד הזה מקורם בפרסומים ציבוריים - השירות המטאורולוגי והמשרד להגנת הסביבה דרך data.gov.il, ומפות ארציות של חופת העצים ושל סיכוני האקלים. הם עלולים להיות שגויים, חלקיים או לא מעודכנים, והמקור המחייב הוא תמיד הפרסום הרשמי של הגוף שפרסם אותם. עודכן: 2026-09-01.