מה חוקרים היום?

תקציב החינוך

שיתוף

›מצפה רמון

שקיפות בחינוך · משרד החינוך · 2024

סמל מצפה רמון

תקציב החינוך במצפה רמון

תקציב משרד החינוך לכל אחד מ־6 בתי הספר בעיר, לפי זרם, שלב חינוך ומעמד משפטי — ומה שהמספרים האלה אינם כוללים.

סמל רשות 992

₪38.3 מיליוןתקציב משרד החינוך, סה״כ
₪36,582ממוצע לתלמיד
₪41,511חציון לתלמיד
1,048תלמידים
6בתי ספר
175תלמידים בבית ספר, ממוצע
21.4תלמידים בכיתה, ממוצע
7נשרו מכיתות ז׳-י״ב, ברשות

הפער בין בתי הספר בעיר גדול — פי 2.7: תלמיד בעשירון העליון מבחינת תקציב מקבל ₪54,897 לעומת ₪20,164 בעשירון התחתון. ההסבר הגדול ביותר הוא ההבדל בין רשמי למוכר — ראו הטבלה “לפי מעמד משפטי”.

במצפה רמון נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־7 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב. זהו אומדן ברמת הרשות, לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר שבו למד — אין נתוני נשירה לפי בית ספר בשום מאגר ציבורי, ואי-אפשר לייחס ולו נושר אחד לבית ספר מסוים. המקור הוא הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.

התמונה הפדגוגית במצפה רמון — בגרות, מתמטיקה, אנגלית ואקלים ב־2 בתי הספר התיכוניים בעיר

כל בתי הספר

לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.

“בכיתה” אינו החילוק של שתי העמודות שלצידו. זהו שדה שמשרד החינוך מפרסם כפי שהוא: בכמחצית המוסדות בארץ הוא אכן שווה לתלמידים חלקי כיתות, וביתר הוא גבוה מזה — המאגר אינו אומר על איזה בסיס הוא נספר, ולכן הוא מוצג ולא מחושב מחדש. הממוצע בכרטיסים למעלה ובטבלאות הסיכום שלמטה, לעומת זאת, הוא כן תלמידים חלקי כיתות.

בית ספרזרםשלבמעמד תלמידיםכיתותבכיתה (דיווח המשרד)תקציבלתלמידגוף מפעיל
ממ"ד הראל 610923 ממלכתי דתי חטיבת ביניים רשמי 52 4 7.4 ₪4,001,808 ₪76,958
השלום ע"ש יצחק רבין 640490 ממלכתי תיכון / על-יסודי רשמי 193 10 22.0 ₪10,595,032 ₪54,897
רמון 610790 ממלכתי יסודי רשמי 146 7 23.7 ₪6,060,664 ₪41,511
ישיבה תיכונית 644435 ממלכתי דתי תיכון / על-יסודי מוכר 255 12 21.3 ₪8,666,526 ₪33,986
רותם 713685 ממלכתי חטיבת ביניים רשמי 101 4 12.6 ₪2,944,433 ₪29,153
יסודי תורני סביבתי 611111 חרדי חטיבת ביניים מוכר 301 12 25.1 ₪6,069,362 ₪20,164

לפי מעמד משפטי

זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בין מוסדות, והוא תעריף ארצי ולא החלטה עירונית: מוסד תרבותי-ייחודי מקבל כ־₪8,900 לתלמיד בכל עיר, מוסד פטור כ־₪5,300, ומוסד רשמי פי שניים עד חמישה מזה. ממוצע של עיר הוא לכן בעיקר אמירה על תמהיל המעמדות שבה.

מעמד משפטי וזרם הם שתי מערכות סיווג נפרדות. “תרבותי-ייחודי” כאן הוא מעמד משפטי של מוסדות חרדיים, והוא התעריף הנמוך במערכת; “ייחודי” בטבלת הזרמים הוא דבר אחר לגמרי — בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ולאמנויות, ולרוב התעריף הגבוה בעיר.

מעמדמוסדותתלמידיםתקציב לתלמידתלמידים בכיתה
רשמי 4 492 ₪23,601,937 61.6% מהתקציב ₪47,971 19.7
מוכר 2 556 ₪14,735,888 38.4% מהתקציב ₪26,503 23.2

לפי זרם

“זרם” כאן הוא הפיקוח שהמוסד נמצא תחתיו — ממלכתי, ממלכתי דתי או חרדי — ולצידם “ייחודי”: בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ובתי ספר לאמנויות, שזוהו לפי שמם ולא לפי שדה של המשרד. זו מערכת סיווג נפרדת מ“מעמד משפטי”, ו“ייחודי” כאן אינו “תרבותי-ייחודי” שם.

זרםמוסדותתלמידיםתקציב לתלמידתלמידים בכיתה
ממלכתי 3 440 ₪19,600,129 51.1% מהתקציב ₪44,546 21.0
ממלכתי דתי 2 307 ₪12,668,334 33.0% מהתקציב ₪41,265 19.2
חרדי 1 301 ₪6,069,362 15.8% מהתקציב ₪20,164 25.1

לפי שלב חינוך

שלבמוסדותתלמידיםתקציב לתלמידתלמידים בכיתה
יסודי 1 146 ₪6,060,664 15.8% מהתקציב ₪41,511 20.9
חטיבת ביניים 3 454 ₪13,015,603 33.9% מהתקציב ₪28,669 22.7
תיכון / על-יסודי 2 448 ₪19,261,558 50.2% מהתקציב ₪42,995 20.4

כסף העירייה

מעבר לתקציב משרד החינוך, מצפה רמון העבירה ₪410,000 לחינוך בשנת 2024 — ₪391 לתלמיד, לפי הדוח הכספי המבוקר שהיא מגישה למשרד הפנים. זהו סכום עירוני אחד; הדוח אינו נוקב בשם של אף מוסד, ולכן אי אפשר לייחס ממנו סכום לבית ספר מסוים.

שורה בדוח התמיכותביצוע 2024
השתתפות בבתי ספר₪410,000

המספר הזה הוא רצפה, לא תקרה. רשויות רושמות את ההוצאה במקומות שונים בדוח, ורק 38 מתוך 260 משתמשות בשורת התמיכה בחינוך — כך שהיעדר שורה אינו עדות להיעדר כסף.

מקור: דוחות כספיים מבוקרים של הרשויות המקומיות, משרד הפנים, ביצוע 2024 — data.gov.il ↗

מה שאין במספרים האלה