שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־4 בתי הספר התיכוניים בחבל מודיעין — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 7 מ־10
הנתונים מתבססים על 4 מ־4 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. הזכאות המשוקללת (93.0%) והחציון (95.1%) קרובים, כלומר בית הספר הטיפוסי כאן דומה לתמונה הכללית.
נשירה: בחבל מודיעין נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־29 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (1.26% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 1.96%, בנות 0.53%) — בממוצע כ־7.2 לכל אחד מ־4 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 75.4 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 1.26%, ולכן ציון איכות 74.5 = 75.4 × (1 − 0.0126). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 60.1, כלומר היא מעל הצפוי ב־14.4 נקודות — מקום 66 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בחבל מודיעין — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| נחשון למדעים טכנולוגיה ואומנותרשמי · 1,140 תלמידים · סמל 444737 | ממלכתי | 176 | 95.1% | 23.9% | 22.1% | 72.4% | 30.8 | חזק | — |
| ישיבת בני עקיבא נחליםרשמי · 529 תלמידים · סמל 440339 | ממלכתי דתי | 98 | 88.6% | 9.1% | 22.7% | 72.7% | 26.8 | חזק | — |
| כפר הנוער בן שמןרשמי · 408 תלמידים · סמל 480145 | ממלכתי | 81 | 91.5% | 2.8% | 5.6% | 63.4% | 22.2 | בינוני | — |
| דגל ירושליםמוכר · 115 תלמידים · סמל 733691 | חרדי | 24 | 100.0% | 9.1% | 31.8% | 27.3% | 28.8 | חזק | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בחבל מודיעין.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 2 | 257 | 2 | 94.0% | 95.1% | 30.8 |
| ממלכתי דתי | 1 | 98 | 1 | 88.6% | 88.6% | 26.8 |
| חרדי | 1 | 24 | 1 | 100.0% | 100.0% | 28.8 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 3 | 355 | 3 | 92.5% | 91.5% | 26.8 |
| מוכר | 1 | 24 | 1 | 100.0% | 100.0% | 28.8 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| בינוני | 1 | 81 | 1 | 91.5% | 91.5% | 22.2 |
| חזק | 3 | 298 | 3 | 93.4% | 95.1% | 28.8 |