שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־5 בתי הספר התיכוניים בקרית שמונה — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 5 מ־10
נתוני מספרי התלמידים ברשות הזאת אינם שמישים — ראו ההסבר למטה. אחוזי הבגרות עצמם מתפרסמים כאחוזים ואינם תלויים במניין, ולכן הם מוצגים: חציון של 87.0% על פני 5 מ־5 בתי הספר התיכוניים.
נשירה: בקרית שמונה נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־4 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (1.51% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 1.27%, בנות 1.76%) — בממוצע כ־0.8 לכל אחד מ־5 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 59.4 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 1.51%, ולכן ציון איכות 58.5 = 59.4 × (1 − 0.0151). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 53.8, כלומר היא מעל הצפוי ב־4.7 נקודות — מקום 170 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בקרית שמונה — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
קרית שמונה מדווחת 294 תלמידים על פני 145 כיתות — 2.0 תלמידים לכיתה, במקום כ־25 שהם הנורמה הארצית. מספר כזה אינו אפשרי.
ההסבר הוא המלחמה והפינוי בצפון: התלמידים נרשמו ביישובי הקליטה, בעוד המוסד ממשיך להימנות ולהיות מתוקצב כאן. התקציב תקין; מספר התלמידים אינו.
לכן כל מספר שמחושב לפי מספר התלמידים — ממוצע, חציון, עלות לתלמיד, תלמידים בכיתה — אינו מוצג בעמוד הזה, והעיר מוצאת מכל דירוג ארצי באתר. אחוזי הבגרות עצמם מתפרסמים כאחוזים, אינם נגזרים ממניין התלמידים, ולכן הם נשארים על העמוד.
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| אורט דנציגר קרית שמונהרשמי · סמל 240010 | ממלכתי | — | 87.0% | 9.9% | 12.0% | 43.8% | — | חלש - בינוני | — |
| ברנקו וייס קריית שמונהמוכר · סמל 240804 | ממלכתי | — | 40.7% | 0.0% | 0.0% | 7.4% | — | חלש | — |
| אורט אולפנית קרית שמונהרשמי · סמל 442897 | ממלכתי דתי | — | 96.6% | 37.9% | 31.0% | 65.5% | — | חלש - בינוני | — |
| אורט ישיבתית המתמיד קרית שמונהרשמי · סמל 240218 | ממלכתי דתי | — | 95.7% | 26.1% | 17.4% | 65.2% | — | חלש - בינוני | — |
| כרם חיה מושקאמוכר · סמל 643569 | חרדי | — | 60.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | — | חלש | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בקרית שמונה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 2 | 257 | 2 | 79.3% | 87.0% | 9.9 |
| ממלכתי דתי | 2 | 54 | 2 | 96.2% | 96.6% | 2.2 |
| חרדי | 1 | 10 | 1 | 60.0% | 60.0% | 15.0 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 3 | 268 | 3 | 88.9% | 95.7% | 2.1 |
| מוכר | 2 | 53 | 2 | 44.3% | 60.0% | 15.0 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 2 | 53 | 2 | 44.3% | 60.0% | 15.0 |
| חלש - בינוני | 3 | 268 | 3 | 88.9% | 95.7% | 2.1 |