שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־44 בתי הספר התיכוניים בביתר עילית — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 1 מ־10
הנתונים מתבססים על 19 מ־44 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. הזכאות המשוקללת (19.4%) גבוהה מהחציון (0.0%) ב־19.4 נקודות: המוסדות הגדולים כאן מגיעים לזכאות גבוהה מזו של המוסד הטיפוסי.
נשירה: בביתר עילית נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־216 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (3.42% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 4.86%, בנות 1.93%) — בממוצע כ־4.9 לכל אחד מ־44 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 5.8 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 3.42%, ולכן ציון איכות 5.6 = 5.8 × (1 − 0.0342). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 28.8, כלומר היא מתחת לצפוי ב־23.2 נקודות — מקום 215 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בביתר עילית — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| בית יעקב ביתרמוכר · 712 תלמידים · סמל 284091 | חרדי | 144 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 41.9 | בינוני | — |
| בית יעקב החדש ביתר עמוכר · 372 תלמידים · סמל 741348 | חרדי | 76 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 36.0 | בינוני - חזק | — |
| מורשת שמחהמוכר · 170 תלמידים · סמל 631440 | חרדי | 76 | 25.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 24.3 | חלש - בינוני | — |
| סמינר כלל חסידימוכר · 365 תלמידים · סמל 373183 | חרדי | 73 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 33.2 | בינוני | — |
| הסמינר הירושלמי ביתרמוכר · 230 תלמידים · סמל 460048 | חרדי | 48 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 46.0 | חלש - בינוני | — |
| בנות ובית יעקבמוכר · 177 תלמידים · סמל 338129 | חרדי | 41 | 83.8% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 19.7 | חלש - בינוני | — |
| תפארת משהמוכר · 211 תלמידים · סמל 747337 | חרדי | 39 | — | — | — | — | 40.2 | חלש - בינוני | — |
| משמרת מאירמוכר · 160 תלמידים · סמל 442699 | חרדי | 36 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 32.0 | בינוני | — |
| סמינר מורשת ירושליםמוכר · 134 תלמידים · סמל 722066 | חרדי | 35 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 33.5 | חלש | — |
| בנות חנהמוכר · 90 תלמידים · סמל 755868 | חרדי | 32 | 73.7% | 0.0% | 0.0% | 15.8% | 22.5 | בינוני | — |
| דעת ותבונהמוכר · 145 תלמידים · סמל 711564 | חרדי | 32 | 45.5% | 9.1% | 0.0% | 18.2% | 15.1 | חלש | — |
| תיכון נתיבות שלוםמוכר · 110 תלמידים · סמל 740688 | חרדי | 25 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 27.5 | חלש - בינוני | — |
| מעיינות בית רבקהמוכר · 133 תלמידים · סמל 372953 | חרדי | 22 | 100.0% | 35.0% | 0.0% | 70.0% | 26.6 | בינוני | — |
| המדרשה החסידיתמוכר · 92 תלמידים · סמל 144196 | ממלכתי דתי | 21 | 100.0% | 17.6% | 23.5% | 52.9% | 23.0 | חלש - בינוני | 8 מעל |
| בדרך אימותינומוכר · 95 תלמידים · סמל 478784 | חרדי | 20 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 23.8 | חלש - בינוני | — |
| פתחיה - פסגותמוכר · 100 תלמידים · סמל 642835 | חרדי | 20 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 20.3 | חלש - בינוני | — |
| אליהמוכר · 62 תלמידים · סמל 476796 | חרדי | 18 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 20.7 | חלש | — |
| אורט משכן משה ביתר עליתמוכר · 54 תלמידים · סמל 755397 | חרדי | 15 | 30.8% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 18.0 | חלש - בינוני | — |
| דרכיהמוכר · 58 תלמידים · סמל 660613 | חרדי | 12 | 27.3% | 0.0% | 0.0% | 18.2% | 14.5 | חלש - בינוני | — |
| נועם תיכון טכנולגימוכר · 65 תלמידים · סמל 761205 | חרדי | 9 | 44.4% | 11.1% | 0.0% | 22.2% | 16.3 | חלש - בינוני | — |
| אהבת משהתרבותי-ייחודי · 109 תלמידים · סמל 362632 | חרדי | — | — | — | — | — | 27.3 | חלש | — |
| אהבת תורהתרבותי-ייחודי · 107 תלמידים · סמל 729004 | חרדי | — | — | — | — | — | 26.8 | חלש - בינוני | — |
| אורות התלמודתרבותי-ייחודי · 162 תלמידים · סמל 560680 | חרדי | — | — | — | — | — | 40.5 | חלש | — |
| בית יעקב דרכי רחלמוכר · 186 תלמידים · סמל 560300 | חרדי | — | — | — | — | — | 46.5 | בינוני | — |
| דורשי ציוןתרבותי-ייחודי · 172 תלמידים · סמל 747329 | חרדי | — | — | — | — | — | 24.6 | בינוני | — |
| ישיבה לצעירים באיאןתרבותי-ייחודי · 170 תלמידים · סמל 360826 | חרדי | — | — | — | — | — | 34.0 | חלש - בינוני | — |
| ישיבה לצעירים סלוניםתרבותי-ייחודי · 174 תלמידים · סמל 360834 | חרדי | — | — | — | — | — | 43.5 | חלש - בינוני | — |
| ישיבת בעלזא ביתר עילתרבותי-ייחודי · 112 תלמידים · סמל 657379 | חרדי | — | — | — | — | — | 28.0 | חלש | — |
| ישיבת ברסלב ביתרתרבותי-ייחודי · 103 תלמידים · סמל 747535 | חרדי | — | — | — | — | — | 25.8 | חלש | — |
| ישיבת כתר התורהתרבותי-ייחודי · 11 תלמידים · סמל 645119 | חרדי | — | — | — | — | — | 5.5 | חלש - בינוני | — |
| ישיבת נעימות התורהתרבותי-ייחודי · 152 תלמידים · סמל 729020 | חרדי | — | — | — | — | — | 38.0 | חלש - בינוני | — |
| ישיבת עטרת חיים צביתרבותי-ייחודי · 94 תלמידים · סמל 646794 | חרדי | — | — | — | — | — | 23.5 | חלש - בינוני | — |
| ישיבת קול יעקב לצעירתרבותי-ייחודי · 153 תלמידים · סמל 519637 | חרדי | — | — | — | — | — | 38.3 | בינוני | — |
| ישיבת תומכי תמימיםמוכר · 57 תלמידים · סמל 142232 | חרדי | — | — | — | — | — | 19.0 | חלש - בינוני | — |
| לומדי אברהםתרבותי-ייחודי · 67 תלמידים · סמל 499939 | חרדי | — | — | — | — | — | 22.3 | חלש - בינוני | — |
| מעלות דבורהמוכר · 67 תלמידים · סמל 670182 | חרדי | — | — | — | — | — | 33.5 | — | — |
| משנתו שלמהתרבותי-ייחודי · 116 תלמידים · סמל 632216 | חרדי | — | — | — | — | — | 29.0 | חלש | — |
| נזר התלמודתרבותי-ייחודי · 100 תלמידים · סמל 440644 | חרדי | — | — | — | — | — | 33.3 | חלש - בינוני | — |
| סמינר ביתר עילית שירת דבורהמוכר · 63 תלמידים · סמל 670240 | חרדי | — | — | — | — | — | 25.0 | — | — |
| עזרת שמעוןתרבותי-ייחודי · 46 תלמידים · סמל 676254 | חרדי | — | — | — | — | — | 23.0 | — | — |
| עטרת ראובןתרבותי-ייחודי · 65 תלמידים · סמל 672410 | חרדי | — | — | — | — | — | 21.7 | — | — |
| עטרת שלמה ביתרתרבותי-ייחודי · 183 תלמידים · סמל 722140 | חרדי | — | — | — | — | — | 61.0 | חלש - בינוני | — |
| שערי תלמודתרבותי-ייחודי · 99 תלמידים · סמל 560433 | חרדי | — | — | — | — | — | 24.8 | בינוני | — |
| תפארת רוזיןתרבותי-ייחודי · 78 תלמידים · סמל 676130 | חרדי | — | — | — | — | — | 26.0 | — | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בביתר עילית.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חרדי | 43 | 773 | 18 | 17.1% | 0.0% | 26.6 |
| ממלכתי דתי | 1 | 21 | 1 | 100.0% | 100.0% | 23.0 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| מוכר | 24 | 794 | 19 | 19.4% | 0.0% | 25.0 |
| תרבותי-ייחודי | 20 | 0 | 0 | — | — | 27.3 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 8 | 85 | 3 | 17.1% | 0.0% | 28.0 |
| חלש - בינוני | 21 | 326 | 10 | 30.1% | 27.3% | 23.8 |
| בינוני | 9 | 307 | 5 | 14.8% | 0.0% | 32.0 |
| בינוני - חזק | 1 | 76 | 1 | 0.0% | 0.0% | 36.0 |
| — | 5 | 0 | 0 | — | — | 25.0 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר בביתר עילית יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 1 בתי ספר בביתר עילית נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 1 | 1 | 0 | 0 |
| מיומנות רגשיתידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנות חברתיתידע ומיומנויות | 1 | 1 | 0 | 0 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 1 | 1 | 0 | 0 |
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 1 | 1 | 0 | 0 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 1 | 1 | 0 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 1 | 1 | 0 | 0 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 1 | 1 | 0 | 0 |
| תחושת מוגנותאקלים חינוכי | 1 | 1 | 0 | 0 |