שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־6 בתי הספר התיכוניים בהר חברון — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 5 מ־10
הנתונים מתבססים על 5 מ־6 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. החציון (88.9%) גבוה מהזכאות המשוקללת (75.3%) ב־13.6 נקודות: מוסד או שניים עם זכאות נמוכה ומחזור גדול מושכים את התמונה הכללית למטה, ובית הספר הטיפוסי גבוה מהם.
נשירה: בהר חברון נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־9 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (1.23% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 1.93%, בנות 0.42%) — בממוצע כ־1.5 לכל אחד מ־6 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 64.7 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 1.23%, ולכן ציון איכות 63.9 = 64.7 × (1 − 0.0123). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 53.8, כלומר היא מעל הצפוי ב־10.2 נקודות — מקום 65 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בהר חברון — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| סוסיא-ישיבת בני"עמוכר · 186 תלמידים · סמל 142265 | ממלכתי דתי | 47 | 88.9% | 2.8% | 13.9% | 41.7% | 35.3 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת שבי חברון לצעיריםמוכר · 113 תלמידים · סמל 455162 | חרדי | 29 | 96.6% | 10.3% | 10.3% | 24.1% | 16.1 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת עתניאל לצעיריםרשמי · 154 תלמידים · סמל 640375 | ממלכתי דתי | 23 | 77.8% | 0.0% | 0.0% | 33.3% | 21.3 | בינוני - חזק | 3 מתחת |
| ישיבת מעלה חברתרבותי-ייחודי · 92 תלמידים · סמל 141358 | חרדי | 17 | 17.4% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 23.0 | בינוני - חזק | — |
| מפתן בית חגירשמי · 32 תלמידים · סמל 634113 | ממלכתי דתי | 6 | 20.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 10.7 | חלש | — |
| אולפנא הר חברוןרשמי · 145 תלמידים · סמל 581231 | ממלכתי דתי | — | 100.0% | 16.7% | 0.0% | 66.7% | 29.0 | בינוני - חזק | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בהר חברון.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי דתי | 4 | 76 | 4 | 80.1% | 88.9% | 29.0 |
| חרדי | 2 | 46 | 2 | 67.3% | 96.6% | 23.0 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 3 | 29 | 3 | 65.8% | 77.8% | 21.3 |
| מוכר | 2 | 76 | 2 | 91.8% | 96.6% | 35.3 |
| תרבותי-ייחודי | 1 | 17 | 1 | 17.4% | 17.4% | 23.0 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 1 | 6 | 1 | 20.0% | 20.0% | 10.7 |
| בינוני - חזק | 5 | 116 | 5 | 78.1% | 88.9% | 23.0 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר בהר חברון יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 1 בתי ספר בהר חברון נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 1 | 0 | 0 | 1 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 1 | 0 | 0 | 1 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 1 | 0 | 0 | 1 |