
ויקישיתוף · CC BY-SA 4.0 · Unknown authorUnknown author
ראשון לציון · תל אביב והערים הסובבות · ינואר 2024 – יוני 2024
עסקאות הדירות בראשון לציון עלו ב-79% — אבל הפער בין השכונות גדול בהרבה
1,519 עסקאות דירות דווחו בין ינואר ליוני 2024. המחיר החציוני עמד על 25,072 ₪ למ״ר. במחיר למ״ר ראשון לציון במקום ה-11 מתוך 13 בתל אביב והערים הסובבות.
הקצב דומה לזה שנרשם בתל אביב והערים הסובבות כולו, שם נע החציון ב-54%, אבל בתוך העיר הפערים גדולים בהרבה.
בתוך העיר, השינוי נע בין +98% בנווה הלל (79 עסקאות) ל-5% בנווה חוף (21 עסקאות). ירידה של 55% בכלניות היא הגדולה בטבלה, אבל היא מבוססת על 5 עסקאות בלבד.
נדל״ן
עסקאות לפי שכונה · המחיר למ״ר · שכונות חדשות ויוקרה · מול הערים השכנות · תכניות שהוגשו
בתוך העיר התמונה אחידה הרבה פחות
כל שכונה נמדדת מול עצמה לעומת חצי השנה הקודמת. שכונות בבנייה מוצגות בנפרד - פרויקט שנמכר אינו בן-השוואה לשוק יד שנייה.
אילו שכונות עלו ואילו ירדו מול חצי השנה שקדמה
מדגם אחיד לאורך הרשימה, מהעלייה החדה ועד הירידה החדה. כל השכונות בטבלה.
כמה דירות נמכרו בשכונות שעדיין נבנות
| שכונה | חצי השנה | הקודמת | שינוי |
|---|---|---|---|
| נוריות · בבנייה | 110 | 12 | — |
| בנות חיל · בבנייה | 101 | 30 | — |
| נרקיסים · בבנייה | 59 | 18 | — |
| נווה הלל | 79 | 40 | +98% |
| נווה דקלים | 79 | 41 | +93% |
| השומר | 52 | 28 | +86% |
| נאות שיקמה | 28 | 16 | +75% |
| אברמוביץ | 85 | 49 | +73% |
| כצנלסון | 32 | 20 | +60% |
| רמת אליהו | 59 | 38 | +55% |
| ראשונים | 34 | 22 | +55% |
| נאות אשלים | 27 | 18 | +50% |
| קריית כרמים | 23 | 16 | +44% |
| קריית ראשון | 40 | 28 | +43% |
| קדמת ראשון | 18 | 13 | +38% |
| נחלת יהודה | 41 | 30 | +37% |
| רמז | 102 | 75 | +36% |
| נווה הדרים | 22 | 17 | +29% |
| רביבים | 32 | 25 | +28% |
| רמב"ם | 66 | 53 | +25% |
| קרית גנים | 18 | 15 | +20% |
| נווה ים | 52 | 45 | +16% |
| האירוסים | 110 | 99 | +11% |
| נווה חוף | 21 | 22 | -5% |
| כלניות | 5 | 11 | -55% |
| צמרות | 4 | 6 | — |
| קריית הלאום | 3 | 4 | — |
| נעורים | 13 | 7 | — |
| גורדון | 7 | 3 | — |
| קרית שמחה | 11 | 2 | — |
| קרית חתני פרס נובל | 6 | 6 | — |
| מרום ראשון | 58 | 5 | — |
| הרקפות | 37 | 6 | — |
| מישור הנוף | 14 | 4 | — |
מתוך 21 שכונות עם מספיק עסקאות להשוואה, 1 ירדו ו-20 עלו. נרקיסים שקטה יחסית לעצמה: 4% מעסקאות העיר בחצי השנה מול 8% בממוצע ההיסטורי שלה.
המחיר החציוני למ״ר בראשון לציון עלה ב-8%
המחיר החציוני למ״ר בראשון לציון עמד על 25,072 ₪, עלייה של 8% מול 23,171 ₪ בחצי השנה הקודמת.
כמות עסקאות ומחיר למ״ר הם שני מדדים נפרדים ואינם נעים בהכרח יחד: עיר יכולה לאבד שליש מהעסקאות ולשמור על המחיר, או להוסיף עסקאות בזמן שהחציון יורד.
החציון נמדד על כלל העסקאות. 6 מהן נסגרו בעשרה מיליון ₪ ומעלה, ובהן המחיר החציוני 20,714 ₪ למ״ר מול 25,086 ₪ בשאר השוק - די בכך כדי להזיז חציון עירוני.
שני המדדים נעו לאותו כיוון בחצי השנה.
שוק היוקרה בראשון לציון ושאר השוק נעים בכיוונים הפוכים
18% מעסקאות החצי נרשמו בשכונות שעדיין נבנות, ופרויקט שנרשם אינו שוק יד שנייה שהתעורר; 6 עסקאות נסגרו בעשרה מיליון ₪ ומעלה, 0.4% מהשוק.
| מקטע | חצי השנה | הקודמת | שינוי | באחוזים |
|---|---|---|---|---|
| שכונות ותיקות | 1,249 | 787 | +462 | +59% |
| שכונות בבנייה | 270 | 60 | +210 | +350% |
| סך הכול | 1,519 | 847 | +672 | +79% |
| מקטע | חצי השנה | הקודמת | שינוי | באחוזים |
|---|---|---|---|---|
| כל השאר | 1,513 | 840 | +673 | +80% |
| נכסי יוקרה · מעל 10,000,000 ₪ | 6 | 7 | -1 | -14% |
| סך הכול | 1,519 | 847 | +672 | +79% |
שני החיתוכים עצמאיים זה מזה ואינם מסתכמים יחד - דירה בפרויקט חדש יכולה להיות גם דירת יוקרה. שניהם על החלון האחיד (ינואר 2024 – יוני 2024), שהוא גם החלון שההשוואה לערים השכנות רצה עליו.
כמה מהחצי הזה הוא שוק יד שנייה רגיל
- ותיקות, מתחת לסף היוקרה1,24382%
- שכונות בבנייה27018%
- יוקרה בשכונה ותיקה60%
בשכונות הוותיקות לבדן, עסקאות היוקרה כלולות, השינוי הוא +59% לעומת +79% בסך הכול. המחיר החציוני למ״ר בעסקאות היוקרה עומד על 20,714 ₪, מול 25,086 ₪ בשאר השוק.
המחיר למ״ר בראשון לציון זז אחרת מהחציון של תל אביב והערים הסובבות
הדירוג רץ על השוק הוותיק בלבד - בלי שכונות בבנייה ובלי עסקאות מעל עשרה מיליון ₪ - כדי שערים שבהן נרשם פרויקט לא ייראו חזקות מערים שבהן לא נרשם.
היכן ראשון לציון יושבת בשינוי המחיר למ״ר, מול שכנותיה
| עיר | עסקאות ותיקות | קודם | שינוי | שינוי כולל | ₪ למ״ר | שינוי |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ראשון לציון | 1,243 | 781 | +59% | +79% | 24,545 | +8% |
| גבעת שמואל | 468 | 264 | +77% | +77% | 29,448 | +6% |
| חולון | 712 | 559 | +27% | +44% | 27,273 | +6% |
| אור יהודה | 254 | 200 | +27% | +27% | 26,376 | +5% |
| פתח תקווה | 2,069 | 1,245 | +66% | +76% | 26,289 | +3% |
| רמת גן | 1,252 | 877 | +43% | +70% | 34,146 | 0% |
| גבעתיים | 291 | 209 | +39% | +109% | 35,655 | 0% |
| בת ים | 1,169 | 759 | +54% | +53% | 29,213 | -1% |
| בני ברק | 1,207 | 678 | +78% | +79% | 27,344 | -2% |
| קרית אונו | 701 | 313 | +124% | +124% | 30,505 | -3% |
רשויות בלי מספיק עסקאות בשני חצאי השנה אינן מופיעות, והעמודה "שינוי כולל" מחזיקה את המספר הלא-מנוכה לצד המנוכה.
התמונה האזורית מעורבת: ראשון לציון רשמה את השינוי החיובי ביותר בהשוואה, קרית אונו את השלילי ביותר וראשון לציון נמצאת בקצה החזק של הקבוצה. בשוק הוותיק ראשון לציון עלה ב-59%, מול +54% בחציון של תל אביב והערים הסובבות. הסך הכול הלא-מנוכה עומד על +79%, והפער בין השניים הוא שכונות בבנייה שנרשמו בחלון - לא שוק יד שנייה שזז. במחיר החציוני למ״ר ראשון לציון במקום ה-11 מתוך 13 בתל אביב והערים הסובבות.
5,860 יחידות דיור בראשון לציון נמצאות בתכניות שטרם אושרו
תכניות שהתקבלו בוועדת התכנון בשנים-עשר החודשים שנגמרו באוגוסט 2026, לעומת שנים-עשר החודשים שקדמו להם. מדובר בתכניות שהוגשו, לא בתכניות שאושרו. שטח התכנית הרשום מחלק אותן לשלוש.
| גודל התכנית | השנה | קודם | שינוי |
|---|---|---|---|
| מגרש בודד, עד דונם | 3 | 6 | -3 |
| מתחם, דונם עד עשרה | 15 | 12 | +3 |
| מעל עשרה דונם | 8 | 11 | -3 |
| סך הכול | 26 | 29 | -3 |
מה העיר מקדמת עכשיו
תכניות שהתקבלו וטרם פורסמו כמאושרות, לפי יחידות הדיור שהן מציעות.
| תכנית | יח״ד | דונם | שלב | הוגשה |
|---|---|---|---|---|
| צריפין מתחם מס. 4 · 413-0180570 | 3,752 | 790 | החלטה בדיון | אוגוסט 2014 |
| מתחם החייל האלמוני - התחדשות עירונית · 413-1156454 | 570 | 15 | החלטה בדיון | מאי 2025 |
| רצ/מק/7/166 מתחם פינוי בינוי - האחים סולימן - ירושלים · 413-1238799 | 380 | 9 | קיום תנאי סף | יולי 2026 |
| רצ/39/23/1 מתחם אריאב- רמת אליהו · 413-0931667 | 348 | 39 | החלטה בדיון | מרץ 2025 |
| מתחם היקב בראשון לציון - רצ / 40 / 15 · 413-0393892 | 341 | 37 | העברה להערות והשגות | אפריל 2017 |
| אלקלעי ראשון לציון · 413-1202191 | 267 | 14 | קיום תנאי סף | ספטמבר 2023 |
| רצ/ 1/ 23/ 37 מתחם נורוק, רמת אליהו · 413-1052133 | 202 | 35 | החלטה בדיון | מרץ 2025 |
היכן מרוכזות יחידות הדיור שבצנרת
סך ההגשות ירד ב-10% מול השנה שקדמה. הפער מרוכז במגרש בודד, עד דונם: 6 תכניות אז, 3 עכשיו. 5,860 יחידות דיור נמצאות בתכניות שטרם אושרו, 64% מהן בתכנית אחת - צריפין מתחם מס. 4. זהו מלאי תכנוני, לא תחזית בנייה: חלק מהתכניות עשויות להשתנות או לא להתממש.
סביבה
בקשות כריתת עצים
54.2% מהעצים לא אושרו לכריתה בראשון לציון - מקום 16 מתוך 230 ארצית
מתוך 1,153 עצים שהוגשה עליהם בקשת כריתה, 625 לא נכרתו (54.2%). שני גורמים שונים הצילו אותם, והם נספרים בנפרד: מי שהגיש השגה על רישיון קיים, ופקיד היערות שדחה בקשה מלכתחילה.
מה חלקו של כל אחד משני הגורמים
- נדחו על ידי פקיד היערות62554%
- נכרתו או אושרו לכריתה52846%
| מדד | כמה | מתוך | דירוג ארצי | ציון |
|---|---|---|---|---|
| מעורבות אזרחית - רישיונות שבוטלו בעקבות השגה | 0 | 64 רישיונות ביישוב | — | אין |
| פקיד היערות - עצים שהבקשה לכרות אותם נדחתה | 625 | 54.2% מהעצים | 16 מתוך 230 | טוב |
העצים שניצלו ניצלו כמעט כולם בבקשות שנדחו מלכתחילה, ולא בעקבות השגות. שיעור הבקשות שאינן מאושרות שונה מאוד בין רשויות.
מה בולט?
- פעילות העסקאות עלתה ב-79%, בקנה אחד עם ההאטה האזורית.
- הפער בין השכונות (152 נקודות אחוז) רחב מהשינוי של העיר כולה.
- 18% מעסקאות החצי הן בשכונות בבנייה; המספר העירוני נראה אחרת בלעדיהן.
- במחיר החציוני למ״ר השוק הוותיק בראשון לציון במקום ה-11 מתוך 13 בתל אביב והערים הסובבות.
- 5,860 יחידות דיור נמצאות בתכניות שטרם אושרו, 64% מהן בתכנית אחת.
איך חישבנו?
חלון הזמן
העסקאות נמדדות על חצי שנה מול חצי השנה שקדמה לה, לפי החודש האחרון שדווח בעיר - ולא לפי היום. ההשוואה מול ערים שכנות רצה על חלון חודשים אחיד לכל הרשויות, ולכן ייתכן שהוא שונה במעט מחלון העיר עצמה.
מדגם מינימלי
חציון שזז על מדגם קטן אינו זז. שינוי במחיר מוצג רק מעל 25 עסקאות, שינוי בכמות מעל 20, ושכונה נכנסת להשוואה רק אם החצי הקודם החזיק לפחות 8 עסקאות - אחרת כל תנודה הופכת לאחוזים תלת-ספרתיים.
שכונות
אין בשום מקור מספר בתים לשכונה, ולכן "שכונה שקטה" נמדדת לפי חלקה ההיסטורי של השכונה בעסקאות העיר ולא לפי גודלה. שכונה שהופיעה בנתונים הרבה אחרי השאר, או שמספר העסקאות בה יותר מהשולש, מסומנת כשכונה בבנייה ומוצגת בנפרד: פרויקט שנמכר אינו בן-השוואה לשוק יד שנייה.
עצים
שני המדדים נספרים ביחידות שונות מפני שהנתונים מחייבים זאת: השגה מבטלת רישיון קיים ולכן נספרת ברישיונות - רישיון אחד יכול לכסות עשרות עצים. בקשה שנדחתה מעולם לא הפכה לרישיון ואין לה מספר רישיון כלל, ולכן היא נספרת בעצים. הם אינם מצטרפים לציון אחד.
קואליציה ואופוזיציה
רק הצבעות שבהן המועצה נחלקה ושמות המצביעים נרשמו בפרוטוקול. הצבעה פה אחד אינה אומרת דבר על שיוך ואינה נספרת. הרוב בהצבעה חלוקה הוא הקואליציה מעצם הגדרתה; מה שמאשש את החלוקה הוא שראש העיר וסגניו נופלים בצד הרוב מבלי שהשיטה יודעת מי הם.
שקיפות
נספרים הפרוטוקולים שהצלחנו לעבד ב-12 החודשים האחרונים מול 12 שקדמו להם - חלון נע, לא שנה קלנדרית. איננו יכולים להבחין בין רשות שהפסיקה לפרסם לבין תקלה באיסוף שלנו, ולכן במקום שבו האיסוף לקוי לא ניתן ציון כלל.
מקורות ותקופות
לכל מקור תקופת דיווח משלו. הן אינן חופפות, ואין לקרוא אותן כאילו כולן מתארות את אותם חודשים.
| מקור | תקופה | לעיון |
|---|---|---|
| דיווחי עסקאות נדל״ן של רשות המסים דרך GovMap | נתונים עד 2024-06-30 | כל עסקאות העיר |
| פרוטוקולי הוועדות שהרשות עצמה פרסמה | 12 החודשים האחרונים | ארכיון הפרוטוקולים |
| מכרזי כוח אדם ומודעות דרושים של הרשות | עד מועד העדכון | חיפוש בפרוטוקולים |
| רישיונות כריתה של פקיד היערות | 2025-02-04 – 2026-08-20 | דו״ח היענות הרשות |
הערת מערכת
הכתבה הופקה אוטומטית מנתונים ציבוריים. הניתוח סטטיסטי ואינו קובע סיבתיות. עסקת נדל״ן מדווחת לרשות המסים שבועות ולעיתים חודשים לאחר שנחתמה, ולכן חצי השנה המסוכמת כאן אינה מסתיימת היום.
זו מהדורת ארכיון. היא מסכמת את חצי השנה שהסתיים ב־2024-06 ומחושבת מעסקאות שדווחו עד אותו חודש בלבד. סעיפי הוועדות והמכרזים אינם מופיעים בה: הם משקפים מצב עדכני, ואין נתון שאומר מה הכילו אז.
עודכן: 2024-06-30.
עוד על ראשון לציון
העיר במספרים · כל נתוני העסקאות · כל המהדורות · חדשות תל אביב והערים הסובבות · כל התקצירים · כיצד נבנה התקציר.