שקיפות בחינוך · משרד החינוך · 2024

תקציב משרד החינוך לכל אחד מ־5 בתי הספר בעיר, לפי זרם, שלב חינוך ומעמד משפטי — ומה שהמספרים האלה אינם כוללים.
סמל רשות 100000
הפער בין בתי הספר בעיר גדול — פי 1.6: תלמיד בעשירון העליון מבחינת תקציב מקבל ₪58,689 לעומת ₪36,543 בעשירון התחתון.
בהגליל העליון נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־46 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב. זהו אומדן ברמת הרשות, לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר שבו למד — אין נתוני נשירה לפי בית ספר בשום מאגר ציבורי, ואי-אפשר לייחס ולו נושר אחד לבית ספר מסוים. המקור הוא הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
התמונה הפדגוגית בהגליל העליון — בגרות, מתמטיקה, אנגלית ואקלים ב־4 בתי הספר התיכוניים בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
“בכיתה” אינו החילוק של שתי העמודות שלצידו. זהו שדה שמשרד החינוך מפרסם כפי שהוא: בכמחצית המוסדות בארץ הוא אכן שווה לתלמידים חלקי כיתות, וביתר הוא גבוה מזה — המאגר אינו אומר על איזה בסיס הוא נספר, ולכן הוא מוצג ולא מחושב מחדש. הממוצע בכרטיסים למעלה ובטבלאות הסיכום שלמטה, לעומת זאת, הוא כן תלמידים חלקי כיתות.
| בית ספר | זרם | שלב | מעמד | תלמידים | כיתות | בכיתה (דיווח המשרד) | תקציב | לתלמיד | גוף מפעיל |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| מקיף אנה פרנק 280115 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 248 | 17 | 15.9 | ₪15,326,957 | ₪61,802 | |
| מקיף עמק החולה 260232 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 893 | 48 | 22.9 | ₪52,408,880 | ₪58,689 | |
| עיינת הגליל 410217 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 87 | 6 | 14.5 | ₪3,647,852 | ₪41,929 | |
| מקיף הר וגיא 260307 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 862 | 40 | 22.2 | ₪36,043,546 | ₪41,814 | |
| מקיף עינות הירדן 260067 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 421 | 17 | 24.8 | ₪15,384,805 | ₪36,543 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בין מוסדות, והוא תעריף ארצי ולא החלטה עירונית: מוסד תרבותי-ייחודי מקבל כ־₪8,900 לתלמיד בכל עיר, מוסד פטור כ־₪5,300, ומוסד רשמי פי שניים עד חמישה מזה. ממוצע של עיר הוא לכן בעיקר אמירה על תמהיל המעמדות שבה.
מעמד משפטי וזרם הם שתי מערכות סיווג נפרדות. “תרבותי-ייחודי” כאן הוא מעמד משפטי של מוסדות חרדיים, והוא התעריף הנמוך במערכת; “ייחודי” בטבלת הזרמים הוא דבר אחר לגמרי — בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ולאמנויות, ולרוב התעריף הגבוה בעיר.
| מעמד | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 5 | 2,511 | ₪122,812,040 100.0% מהתקציב | ₪48,910 | 19.6 |
“זרם” כאן הוא הפיקוח שהמוסד נמצא תחתיו — ממלכתי, ממלכתי דתי או חרדי — ולצידם “ייחודי”: בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ובתי ספר לאמנויות, שזוהו לפי שמם ולא לפי שדה של המשרד. זו מערכת סיווג נפרדת מ“מעמד משפטי”, ו“ייחודי” כאן אינו “תרבותי-ייחודי” שם.
| זרם | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 5 | 2,511 | ₪122,812,040 100.0% מהתקציב | ₪48,910 | 19.6 |
| שלב | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| יסודי | 1 | 87 | ₪3,647,852 3.0% מהתקציב | ₪41,929 | 14.5 |
| תיכון / על-יסודי | 4 | 2,424 | ₪119,164,188 97.0% מהתקציב | ₪49,160 | 19.9 |
הגליל העליון לא דיווחה סכום בשורות החינוך בדוח התמיכות שלה לשנת 2024. אין להסיק מכך שלא הועבר כסף — רק 38 מתוך 260 רשויות משתמשות בשורת התמיכה בחינוך, והשאר רושמות את ההוצאה במקום אחר בדוח.