מה חוקרים היום?

תקציב החינוך

שיתוף

›מבשרת ציון

שקיפות בחינוך · משרד החינוך · 2024

סמל מבשרת ציון

תקציב החינוך במבשרת ציון

תקציב משרד החינוך לכל אחד מ־9 בתי הספר בעיר, לפי זרם, שלב חינוך ומעמד משפטי — ומה שהמספרים האלה אינם כוללים.

סמל רשות 10157 · סמל ישוב (למ״ס) 1015

מוסדות חרדיים שאינם מוכרים (פטור) — 97 תלמידים (2.4% מהתלמידים בעיר), פער של ₪2,014,893 מול התעריף הארצי של מוסד מוכר. להסבר המלא

97 תלמידים לומדים ב־1 מוסדות בפיקוח חרדי שמעמדם פטור — כלומר אינם מוכרים. זהו 2.40% מהתלמידים בעיר.

הפער כמעט כולו של בנים: 97 בנים (4.6% מכלל הבנים) לעומת 0 בנות (0.00% מכלל הבנות). במוסדות המוכרים התמונה מתהפכת — 65 בנות מול 63 בנים. זהו אינו פער בין החינוך החרדי לשאר המערכת, אלא פער שנפתח אצל הבנים.

הם כן מקבלים תקציב — פחות, לא כלום. חציון תקציב משרד החינוך לתלמיד, לפי מעמד משפטי, ארצית — לא כל מעמד קיים בכל רשות:

מעמדלתלמידמתוך מוכר
מוכר₪25,097100%
תרבותי-ייחודי₪9,04836%
פטור₪6,51026%

לפי התעריף החציוני הארצי של מוסד מוכר (₪25,097), אותם תלמידים היו מושכים ₪2,014,893 נוספים בשנה — כ־₪20,772 לתלמיד. זהו חישוב תיאורטי, לא סכום שנמנע מהם.

מה שהמאגר אינו מודד הוא מה נלמד בפועל: מעמד מוכר אינו עדות ללימודי ליבה. מה שכן נמדד הוא הגשה לבגרות — מבין המוסדות שמגיעים לכיתה י׳ ומעלה בכל הארץ, תרבותי-ייחודי בפיקוח חרדי מגישים ב־6 מתוך 411 ומוכרים בפיקוח חרדי ב־230 מתוך 246. שני המספרים האלה ארציים ואינם של היישוב הזה. זה קשור לליבה אך אינו זהה לה.

לפרופורציה: כלל התלמידים בפיקוח חרדי בעיר הם 225 (5.6%).

₪110.2 מיליוןתקציב משרד החינוך, סה״כ
₪27,294ממוצע לתלמיד
₪23,954חציון לתלמיד
4,036תלמידים
9בתי ספר
448תלמידים בבית ספר, ממוצע
26.6תלמידים בכיתה, ממוצע
26נשרו מכיתות ז׳-י״ב, ברשות

הפער בין בתי הספר בעיר גדול — פי 1.6: תלמיד בעשירון העליון מבחינת תקציב מקבל ₪34,862 לעומת ₪21,465 בעשירון התחתון. ההסבר הגדול ביותר הוא ההבדל בין ממלכתי דתי לחרדי — ראו הטבלה “לפי זרם”.

במבשרת ציון נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־26 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב. זהו אומדן ברמת הרשות, לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר שבו למד — אין נתוני נשירה לפי בית ספר בשום מאגר ציבורי, ואי-אפשר לייחס ולו נושר אחד לבית ספר מסוים. המקור הוא הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.

התמונה הפדגוגית במבשרת ציון — בגרות, מתמטיקה, אנגלית ואקלים ב־2 בתי הספר התיכוניים בעיר

כל בתי הספר

לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.

“בכיתה” אינו החילוק של שתי העמודות שלצידו. זהו שדה שמשרד החינוך מפרסם כפי שהוא: בכמחצית המוסדות בארץ הוא אכן שווה לתלמידים חלקי כיתות, וביתר הוא גבוה מזה — המאגר אינו אומר על איזה בסיס הוא נספר, ולכן הוא מוצג ולא מחושב מחדש. הממוצע בכרטיסים למעלה ובטבלאות הסיכום שלמטה, לעומת זאת, הוא כן תלמידים חלקי כיתות.

בית ספרזרםשלבמעמד תלמידיםכיתותבכיתה (דיווח המשרד)תקציבלתלמידגוף מפעיל
ישיבת תיכון קול מבשר 140251 ממלכתי דתי תיכון / על-יסודי מוכר 69 5 13.8 ₪3,840,876 ₪55,665
תיכון הראל 144501 ממלכתי תיכון / על-יסודי מוכר 1,020 38 28.1 ₪35,559,402 ₪34,862 עמותה ↗
קהילתי השלום 112342 ממלכתי יסודי רשמי 538 22 28.4 ₪15,310,197 ₪28,458
חט"ב מבשרת 140855 ממלכתי חטיבת ביניים רשמי 835 26 35.8 ₪21,741,756 ₪26,038
חמד"ת השקד 358655 ממלכתי דתי יסודי רשמי 257 10 25.7 ₪6,156,079 ₪23,954
מולדת 111369 ממלכתי יסודי רשמי 527 21 27.4 ₪12,367,143 ₪23,467
הדרור 114199 ממלכתי יסודי רשמי 565 21 30.2 ₪12,127,738 ₪21,465
צלילי נעם 113159 חרדי חטיבת ביניים מוכר 128 5 18.3 ₪2,636,200 ₪20,595
ת"ת דברי יחזקאל 441048 חרדי חטיבת ביניים פטור 97 4 13.9 ₪419,517 ₪4,325

לפי מעמד משפטי

זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בין מוסדות, והוא תעריף ארצי ולא החלטה עירונית: מוסד תרבותי-ייחודי מקבל כ־₪8,900 לתלמיד בכל עיר, מוסד פטור כ־₪5,300, ומוסד רשמי פי שניים עד חמישה מזה. ממוצע של עיר הוא לכן בעיקר אמירה על תמהיל המעמדות שבה.

מעמד משפטי וזרם הם שתי מערכות סיווג נפרדות. “תרבותי-ייחודי” כאן הוא מעמד משפטי של מוסדות חרדיים, והוא התעריף הנמוך במערכת; “ייחודי” בטבלת הזרמים הוא דבר אחר לגמרי — בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ולאמנויות, ולרוב התעריף הגבוה בעיר.

מעמדמוסדותתלמידיםתקציב לתלמידתלמידים בכיתה
רשמי 5 2,722 ₪67,702,913 61.5% מהתקציב ₪24,872 27.2
מוכר 3 1,217 ₪42,036,478 38.2% מהתקציב ₪34,541 25.4
פטור 1 97 ₪419,517 0.4% מהתקציב ₪4,325 24.2

לפי זרם

“זרם” כאן הוא הפיקוח שהמוסד נמצא תחתיו — ממלכתי, ממלכתי דתי או חרדי — ולצידם “ייחודי”: בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ובתי ספר לאמנויות, שזוהו לפי שמם ולא לפי שדה של המשרד. זו מערכת סיווג נפרדת מ“מעמד משפטי”, ו“ייחודי” כאן אינו “תרבותי-ייחודי” שם.

זרםמוסדותתלמידיםתקציב לתלמידתלמידים בכיתה
ממלכתי 5 3,485 ₪97,106,236 88.2% מהתקציב ₪27,864 27.2
ממלכתי דתי 2 326 ₪9,996,955 9.1% מהתקציב ₪30,666 21.7
חרדי 2 225 ₪3,055,717 2.8% מהתקציב ₪13,581 25.0

לפי שלב חינוך

שלבמוסדותתלמידיםתקציב לתלמידתלמידים בכיתה
יסודי 4 1,887 ₪45,961,157 41.7% מהתקציב ₪24,357 25.5
חטיבת ביניים 3 1,060 ₪24,797,473 22.5% מהתקציב ₪23,394 30.3
תיכון / על-יסודי 2 1,089 ₪39,400,278 35.8% מהתקציב ₪36,180 25.3

כסף העירייה

מעבר לתקציב משרד החינוך, מבשרת ציון העבירה ₪2,733,000 לחינוך בשנת 2024 — ₪677 לתלמיד, לפי הדוח הכספי המבוקר שהיא מגישה למשרד הפנים. זהו סכום עירוני אחד; הדוח אינו נוקב בשם של אף מוסד, ולכן אי אפשר לייחס ממנו סכום לבית ספר מסוים.

שורה בדוח התמיכותביצוע 2024
השתתפויות חינוךרשומה בדוח לצד השתתפויות רווחה והשתתפויות בתאגידים עירוניים — השתתפות בגופים, ולא החלטת תמיכה.₪2,733,000

המספר הזה הוא רצפה, לא תקרה. רשויות רושמות את ההוצאה במקומות שונים בדוח, ורק 38 מתוך 260 משתמשות בשורת התמיכה בחינוך — כך שהיעדר שורה אינו עדות להיעדר כסף.

מקור: דוחות כספיים מבוקרים של הרשויות המקומיות, משרד הפנים, ביצוע 2024 — data.gov.il ↗

מה שאין במספרים האלה