שקיפות בחינוך · משרד החינוך · 2024

תקציב משרד החינוך לכל אחד מ־10 בתי הספר בעיר, לפי זרם, שלב חינוך ומעמד משפטי — ומה שהמספרים האלה אינם כוללים.
סמל רשות 21006 · סמל ישוב (למ״ס) 2100
הפער בין בתי הספר בעיר גדול — פי 2.0: תלמיד בעשירון העליון מבחינת תקציב מקבל ₪44,969 לעומת ₪22,558 בעשירון התחתון. ההסבר הגדול ביותר הוא ההבדל בין תיכון / על-יסודי ליסודי — ראו הטבלה “לפי שלב חינוך”.
בטירת כרמל נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־14 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב. זהו אומדן ברמת הרשות, לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר שבו למד — אין נתוני נשירה לפי בית ספר בשום מאגר ציבורי, ואי-אפשר לייחס ולו נושר אחד לבית ספר מסוים. המקור הוא הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
התמונה הפדגוגית בטירת כרמל — בגרות, מתמטיקה, אנגלית ואקלים ב־3 בתי הספר התיכוניים בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
“בכיתה” אינו החילוק של שתי העמודות שלצידו. זהו שדה שמשרד החינוך מפרסם כפי שהוא: בכמחצית המוסדות בארץ הוא אכן שווה לתלמידים חלקי כיתות, וביתר הוא גבוה מזה — המאגר אינו אומר על איזה בסיס הוא נספר, ולכן הוא מוצג ולא מחושב מחדש. הממוצע בכרטיסים למעלה ובטבלאות הסיכום שלמטה, לעומת זאת, הוא כן תלמידים חלקי כיתות.
| בית ספר | זרם | שלב | מעמד | תלמידים | כיתות | בכיתה (דיווח המשרד) | תקציב | לתלמיד | גוף מפעיל |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| עליזה ארבילי-דגניה 310904 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 257 | 15 | 23.2 | ₪13,913,115 | ₪54,137 | |
| בית הספר תיכון מקיף דרכא אריאל 370254 | ממלכתי דתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 475 | 21 | 24.2 | ₪21,360,475 | ₪44,969 | |
| בית הספר תיכון מקיף דרכא שיפמן 370122 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 857 | 33 | 27.3 | ₪33,315,248 | ₪38,874 | |
| תיכון מקיף לאומנויות 384719 | ייחודי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 92 | 3 | 30.7 | ₪3,275,202 | ₪35,600 | |
| צמח צדיק (רמב"ם) 312538 | ממלכתי דתי | יסודי | רשמי | 457 | 21 | 23.4 | ₪15,843,141 | ₪34,668 | |
| יגאל אלון 310896 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 291 | 14 | 23.5 | ₪10,054,924 | ₪34,553 | |
| ע"ש זבולון המר 312819 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 426 | 16 | 29.5 | ₪11,884,734 | ₪27,898 | |
| החותרים 383927 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 617 | 22 | 28.8 | ₪14,906,091 | ₪24,159 | |
| אבנר ע"ש אבנר ברזני 384347 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 656 | 22 | 30.7 | ₪14,797,794 | ₪22,558 | |
| ת"ת וב"י דעת ותבונה מסורת אבות 312512 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 193 | 8 | 24.1 | ₪4,162,524 | ₪21,567 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בין מוסדות, והוא תעריף ארצי ולא החלטה עירונית: מוסד תרבותי-ייחודי מקבל כ־₪8,900 לתלמיד בכל עיר, מוסד פטור כ־₪5,300, ומוסד רשמי פי שניים עד חמישה מזה. ממוצע של עיר הוא לכן בעיקר אמירה על תמהיל המעמדות שבה.
מעמד משפטי וזרם הם שתי מערכות סיווג נפרדות. “תרבותי-ייחודי” כאן הוא מעמד משפטי של מוסדות חרדיים, והוא התעריף הנמוך במערכת; “ייחודי” בטבלת הזרמים הוא דבר אחר לגמרי — בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ולאמנויות, ולרוב התעריף הגבוה בעיר.
| מעמד | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 9 | 4,128 | ₪139,350,724 97.1% מהתקציב | ₪33,757 | 24.7 |
| מוכר | 1 | 193 | ₪4,162,524 2.9% מהתקציב | ₪21,567 | 24.1 |
“זרם” כאן הוא הפיקוח שהמוסד נמצא תחתיו — ממלכתי, ממלכתי דתי או חרדי — ולצידם “ייחודי”: בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ובתי ספר לאמנויות, שזוהו לפי שמם ולא לפי שדה של המשרד. זו מערכת סיווג נפרדת מ“מעמד משפטי”, ו“ייחודי” כאן אינו “תרבותי-ייחודי” שם.
| זרם | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 6 | 3,104 | ₪98,871,906 68.9% מהתקציב | ₪31,853 | 25.4 |
| ממלכתי דתי | 2 | 932 | ₪37,203,616 25.9% מהתקציב | ₪39,918 | 22.2 |
| חרדי | 1 | 193 | ₪4,162,524 2.9% מהתקציב | ₪21,567 | 24.1 |
| ייחודי (דמוקרטי, ולדורף, אמנויות) | 1 | 92 | ₪3,275,202 2.3% מהתקציב | ₪35,600 | 30.7 |
| שלב | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| יסודי | 6 | 2,704 | ₪81,399,799 56.7% מהתקציב | ₪30,103 | 24.6 |
| חטיבת ביניים | 1 | 193 | ₪4,162,524 2.9% מהתקציב | ₪21,567 | 24.1 |
| תיכון / על-יסודי | 3 | 1,424 | ₪57,950,925 40.4% מהתקציב | ₪40,696 | 25.0 |
מעבר לתקציב משרד החינוך, טירת כרמל העבירה ₪13,518,000 לחינוך בשנת 2024 — ₪3,128 לתלמיד, לפי הדוח הכספי המבוקר שהיא מגישה למשרד הפנים. זהו סכום עירוני אחד; הדוח אינו נוקב בשם של אף מוסד, ולכן אי אפשר לייחס ממנו סכום לבית ספר מסוים.
| שורה בדוח התמיכות | ביצוע 2024 |
|---|---|
| השתתפויות חינוךרשומה בדוח לצד השתתפויות רווחה והשתתפויות בתאגידים עירוניים — השתתפות בגופים, ולא החלטת תמיכה. | ₪13,518,000 |
המספר הזה הוא רצפה, לא תקרה. רשויות רושמות את ההוצאה במקומות שונים בדוח, ורק 38 מתוך 260 משתמשות בשורת התמיכה בחינוך — כך שהיעדר שורה אינו עדות להיעדר כסף.
מקור: דוחות כספיים מבוקרים של הרשויות המקומיות, משרד הפנים, ביצוע 2024 — data.gov.il ↗