שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־7 בתי הספר התיכוניים בבאר יעקב — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 7 מ־10
הנתונים מתבססים על 4 מ־7 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. החציון (88.8%) גבוה מהזכאות המשוקללת (85.4%) ב־3.4 נקודות: מוסד או שניים עם זכאות נמוכה ומחזור גדול מושכים את התמונה הכללית למטה, ובית הספר הטיפוסי גבוה מהם.
נשירה: בבאר יעקב נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־53 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (1.32% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 1.90%, בנות 0.75%) — בממוצע כ־7.6 לכל אחד מ־7 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 63.2 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 1.32%, ולכן ציון איכות 62.4 = 63.2 × (1 − 0.0132). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 60.1, כלומר היא מעל הצפוי ב־2.3 נקודות — מקום 180 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בבאר יעקב — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| עתיד נווה נחוםרשמי · 1,280 תלמידים · סמל 442806 | ממלכתי | 190 | 92.7% | 5.1% | 8.4% | 57.9% | 30.1 | בינוני - חזק | — |
| מקיף ע"ש ז'בוטינסקירשמי · 1,235 תלמידים · סמל 480178 | ממלכתי | 172 | 88.8% | 11.8% | 16.5% | 48.8% | 28.1 | בינוני - חזק | 4 מעל |
| תיכון דתי באר יעקבמוכר · 397 תלמידים · סמל 440206 | חרדי | 96 | 69.5% | 5.3% | 8.4% | 31.6% | 23.4 | בינוני | — |
| תיכון חרדי באר יעקבמוכר · 187 תלמידים · סמל 740753 | חרדי | 45 | 75.6% | 4.9% | 0.0% | 4.9% | 23.4 | בינוני - חזק | — |
| חנה סנשרשמי · 698 תלמידים · סמל 482810 | ממלכתי | — | — | — | — | — | 34.6 | חזק | — |
| מרכז עתיד לוגי טקמוכר · 84 תלמידים · סמל 740894 | ממלכתי | — | — | — | — | — | 14.0 | בינוני - חזק | — |
| פונוביז' גרודנא בארתרבותי-ייחודי · 90 תלמידים · סמל 663112 | חרדי | — | — | — | — | — | 45.0 | — | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בבאר יעקב.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 4 | 362 | 2 | 90.8% | 92.7% | 30.1 |
| חרדי | 3 | 141 | 2 | 71.4% | 75.6% | 23.4 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 3 | 362 | 2 | 90.8% | 92.7% | 30.1 |
| מוכר | 3 | 141 | 2 | 71.4% | 75.6% | 23.4 |
| תרבותי-ייחודי | 1 | 0 | 0 | — | — | 45.0 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| בינוני | 1 | 96 | 1 | 69.5% | 69.5% | 23.4 |
| בינוני - חזק | 4 | 407 | 3 | 89.2% | 88.8% | 28.1 |
| חזק | 1 | 0 | 0 | — | — | 34.6 |
| — | 1 | 0 | 0 | — | — | 45.0 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר בבאר יעקב יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 1 בתי ספר בבאר יעקב נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 1 | 1 | 0 | 0 |
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 1 | 1 | 0 | 0 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 1 | 1 | 0 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 1 | 1 | 0 | 0 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 1 | 0 | 1 | 0 |