שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־37 בתי הספר התיכוניים באלעד — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 2 מ־10
הנתונים מתבססים על 10 מ־37 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. החציון (66.7%) גבוה מהזכאות המשוקללת (39.5%) ב־27.2 נקודות: מוסד או שניים עם זכאות נמוכה ומחזור גדול מושכים את התמונה הכללית למטה, ובית הספר הטיפוסי גבוה מהם.
נשירה: באלעד נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־108 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (2.02% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 3.02%, בנות 1.06%) — בממוצע כ־2.9 לכל אחד מ־37 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 19.4 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 2.02%, ולכן ציון איכות 19.0 = 19.4 × (1 − 0.0202). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 28.8, כלומר היא מתחת לצפוי ב־9.9 נקודות — מקום 207 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך באלעד — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| סמינר גברא אלעדמוכר · 326 תלמידים · סמל 715235 | חרדי | 88 | 96.5% | 5.9% | 9.4% | 15.3% | 29.6 | בינוני - חזק | — |
| תיכון ויזניץ אלעדמוכר · 410 תלמידים · סמל 460733 | חרדי | 87 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 34.2 | בינוני | — |
| דרכי חנהמוכר · 476 תלמידים · סמל 711903 | חרדי | 84 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 34.0 | חזק | — |
| לדעת חכמהמוכר · 335 תלמידים · סמל 560532 | חרדי | 79 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 37.2 | חזק | — |
| מכון בית יעקב למורותמוכר · 219 תלמידים · סמל 742544 | חרדי | 56 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 27.4 | בינוני | — |
| תיכון פרי תואר בית ימוכר · 288 תלמידים · סמל 716605 | חרדי | 50 | 73.9% | 8.7% | 19.6% | 19.6% | 28.8 | בינוני - חזק | — |
| אולפנת נחלה דרכארשמי · 233 תלמידים · סמל 189001 | ממלכתי דתי | 44 | 93.2% | 11.4% | 11.4% | 63.6% | 23.3 | בינוני - חזק | 4 מעל |
| ראשית חכמהרשמי · 249 תלמידים · סמל 442434 | ממלכתי דתי | 42 | 66.7% | 0.0% | 9.1% | 21.2% | 24.1 | בינוני - חזק | 4 מתחת |
| אור האמתמוכר · 135 תלמידים · סמל 442129 | חרדי | 38 | 75.0% | 10.7% | 0.0% | 21.4% | 25.8 | בינוני - חזק | — |
| סמינר בית מרגליתמוכר · 95 תלמידים · סמל 442517 | חרדי | 24 | 61.1% | 0.0% | 0.0% | 5.6% | 13.6 | בינוני | — |
| אבן האזל אלעדתרבותי-ייחודי · 121 תלמידים · סמל 729095 | חרדי | — | — | — | — | — | 40.3 | בינוני - חזק | — |
| אור אפרים אלעדתרבותי-ייחודי · 27 תלמידים · סמל 758110 | חרדי | — | — | — | — | — | 9.0 | — | — |
| אורט אור יקרות אלעדמוכר · 99 תלמידים · סמל 653659 | חרדי | — | — | — | — | — | 24.8 | בינוני | — |
| אמרי מרדכיתרבותי-ייחודי · 137 תלמידים · סמל 442152 | חרדי | — | — | — | — | — | 22.8 | בינוני - חזק | — |
| באר אברהםתרבותי-ייחודי · 150 תלמידים · סמל 540708 | חרדי | — | — | — | — | — | 50.0 | בינוני - חזק | — |
| בנות שרהתרבותי-ייחודי · 16 תלמידים · סמל 758102 | חרדי | — | — | — | — | — | 5.3 | בינוני | — |
| בני מלכים ישיבהתרבותי-ייחודי · 57 תלמידים · סמל 722116 | חרדי | — | — | — | — | — | 19.0 | בינוני - חזק | — |
| חכמת דודתרבותי-ייחודי · 55 תלמידים · סמל 722124 | חרדי | — | — | — | — | — | 18.3 | בינוני - חזק | — |
| ישיבה לצעירים אלעדתרבותי-ייחודי · 124 תלמידים · סמל 715318 | חרדי | — | — | — | — | — | 31.0 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת אהל אברהםתרבותי-ייחודי · 86 תלמידים · סמל 729863 | חרדי | — | — | — | — | — | 28.7 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת אהל יעקבתרבותי-ייחודי · 48 תלמידים · סמל 338673 | חרדי | — | — | — | — | — | 16.0 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת בני אהרןתרבותי-ייחודי · 106 תלמידים · סמל 719799 | חרדי | — | — | — | — | — | 35.3 | חזק | — |
| ישיבת בני ראובןתרבותי-ייחודי · 84 תלמידים · סמל 758060 | חרדי | — | — | — | — | — | 28.0 | חזק | — |
| ישיבת כח התורהתרבותי-ייחודי · 44 תלמידים · סמל 747477 | חרדי | — | — | — | — | — | 14.7 | — | — |
| ישיבת נר ישראלתרבותי-ייחודי · 146 תלמידים · סמל 242610 | חרדי | — | — | — | — | — | 36.5 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת צמח צדיק ויז'נתרבותי-ייחודי · 164 תלמידים · סמל 442095 | חרדי | — | — | — | — | — | 54.7 | בינוני - חזק | — |
| כנסת יחזקאלתרבותי-ייחודי · 96 תלמידים · סמל 442087 | חרדי | — | — | — | — | — | 32.0 | בינוני - חזק | — |
| מקדש מנחםמוכר · 99 תלמידים · סמל 442202 | חרדי | — | — | — | — | — | 28.7 | חזק | — |
| משאת מלךתרבותי-ייחודי · 56 תלמידים · סמל 631556 | חרדי | — | — | — | — | — | 18.7 | חזק | — |
| נהורא דהורייתאתרבותי-ייחודי · 92 תלמידים · סמל 361550 | חרדי | — | — | — | — | — | 92.0 | בינוני - חזק | — |
| נטעי אורהתרבותי-ייחודי · 75 תלמידים · סמל 641282 | חרדי | — | — | — | — | — | 37.5 | בינוני - חזק | — |
| עטרת שלמה אלעדתרבותי-ייחודי · 95 תלמידים · סמל 747501 | חרדי | — | — | — | — | — | 31.7 | חזק | — |
| שערי תבונהתרבותי-ייחודי · 52 תלמידים · סמל 715797 | חרדי | — | — | — | — | — | 26.0 | חזק | — |
| שפע חיים צאנזתרבותי-ייחודי · 84 תלמידים · סמל 748699 | חרדי | — | — | — | — | — | 28.0 | בינוני - חזק | — |
| תורה בתפארתהתרבותי-ייחודי · 146 תלמידים · סמל 722132 | חרדי | — | — | — | — | — | 48.7 | בינוני - חזק | — |
| תורת חייםתרבותי-ייחודי · 58 תלמידים · סמל 761379 | חרדי | — | — | — | — | — | 29.0 | בינוני - חזק | — |
| תורת חסדתרבותי-ייחודי · 95 תלמידים · סמל 460741 | חרדי | — | — | — | — | — | 31.7 | חזק | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים באלעד.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חרדי | 35 | 506 | 8 | 32.6% | 61.1% | 28.8 |
| ממלכתי דתי | 2 | 86 | 2 | 80.3% | 93.2% | 24.1 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 2 | 86 | 2 | 80.3% | 93.2% | 24.1 |
| מוכר | 10 | 506 | 8 | 32.6% | 61.1% | 28.8 |
| תרבותי-ייחודי | 25 | 0 | 0 | — | — | 29.0 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| בינוני | 5 | 167 | 3 | 8.8% | 0.0% | 24.8 |
| בינוני - חזק | 21 | 262 | 5 | 83.7% | 75.0% | 29.0 |
| חזק | 9 | 163 | 2 | 0.0% | 0.0% | 31.7 |
| — | 2 | 0 | 0 | — | — | 14.7 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר באלעד יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 2 בתי ספר באלעד נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 2 | 0 | 1 | 1 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 2 | 1 | 0 | 1 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 2 | 0 | 1 | 1 |
| מיומנות רגשיתידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנות חברתיתידע ומיומנויות | 1 | 1 | 0 | 0 |
| הצוות החינוכימרחבי עשייה | 1 | 1 | 0 | 0 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| תחושת מוגנותאקלים חינוכי | 1 | 1 | 0 | 0 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 1 | 0 | 0 | 1 |