שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־17 בתי הספר התיכוניים בנצרת — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 3 מ־10
הנתונים מתבססים על 16 מ־17 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. החציון (89.5%) גבוה מהזכאות המשוקללת (80.6%) ב־8.9 נקודות: מוסד או שניים עם זכאות נמוכה ומחזור גדול מושכים את התמונה הכללית למטה, ובית הספר הטיפוסי גבוה מהם.
נשירה: בנצרת נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־119 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (1.45% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 2.41%, בנות 0.51%) — בממוצע כ־7.0 לכל אחד מ־17 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 56.9 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 1.45%, ולכן ציון איכות 56.0 = 56.9 × (1 − 0.0145). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 51.2, כלומר היא מעל הצפוי ב־4.9 נקודות — מקום 93 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בנצרת — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| תיכון הגלילמוכר · 765 תלמידים · סמל 248021 | ערבי | 240 | 85.5% | 14.0% | 18.3% | 31.5% | 27.3 | חלש | 4 מתחת |
| מקיף "בית אלחכמה "רשמי · 1,065 תלמידים · סמל 338657 | ערבי | 201 | 69.0% | 0.5% | 3.0% | 6.6% | 30.1 | חלש | — |
| מקיף ע"ש ד"ר חאלד סרשמי · 841 תלמידים · סמל 733121 | ערבי | 161 | 86.0% | 1.9% | 3.2% | 18.5% | 28.7 | חלש | כמו הדומים |
| נזירות סנט גוזףמוכר · 441 תלמידים · סמל 247056 | ערבי | 108 | 97.1% | 47.1% | 45.1% | 68.6% | 36.8 | בינוני - חזק | 1 מעל · 4 מתחת |
| נזירות פרנציסקניותמוכר · 424 תלמידים · סמל 247031 | ערבי | 105 | 92.3% | 40.4% | 29.8% | 63.5% | 35.3 | בינוני | 8 מתחת |
| נזירות המושיעמוכר · 386 תלמידים · סמל 247080 | ערבי | 102 | 93.1% | 39.2% | 24.5% | 62.7% | 32.2 | בינוני - חזק | 4 מעל · 4 מתחת |
| סנט גוזף אקליריקימוכר · 428 תלמידים · סמל 247023 | ערבי | 101 | 97.0% | 39.6% | 27.7% | 66.3% | 30.6 | בינוני - חזק | 3 מעל · 6 מתחת |
| תיכון בפטיסטימוכר · 297 תלמידים · סמל 247049 | ערבי | 92 | 98.9% | 46.7% | 48.9% | 78.9% | 33.0 | חזק | — |
| מדעים וטכנולוגיה נצרתמוכר · 321 תלמידים · סמל 278010 | ערבי | 79 | 24.1% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 18.9 | חלש | 3 מתחת |
| בי"ס נזירות סליזיאןמוכר · 319 תלמידים · סמל 472332 | ערבי | 78 | 89.5% | 9.2% | 9.2% | 28.9% | 26.6 | חלש - בינוני | 10 מתחת |
| המשיח האנגליקאנימוכר · 247 תלמידים · סמל 248724 | ערבי | 64 | 88.9% | 9.5% | 11.1% | 39.7% | 30.9 | בינוני | 1 מעל · 5 מתחת |
| מרכז חינוך טכנ' נעמתמוכר · 178 תלמידים · סמל 278184 | ערבי | 63 | 14.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 12.7 | חלש | — |
| טרה סנטהמוכר · 201 תלמידים · סמל 247064 | ערבי | 45 | 91.1% | 13.3% | 22.2% | 44.4% | 28.7 | בינוני | 5 מתחת |
| דון בוסקומוכר · 179 תלמידים · סמל 277012 | ערבי | 43 | 82.5% | 10.0% | 12.5% | 50.0% | 16.3 | חלש - בינוני | 6 מתחת |
| תיכון אוריתמוכר · 119 תלמידים · סמל 248781 | ערבי | 35 | 64.7% | 0.0% | 0.0% | 5.9% | 17.0 | חלש | 3 מתחת |
| מסארמוכר · 79 תלמידים · סמל 338715 | ערבי | 13 | 92.3% | 23.1% | 0.0% | 53.8% | 19.8 | בינוני - חזק | 5 מעל |
| מפתן נצרתרשמי · 24 תלמידים · סמל 238014 | ערבי | 8 | — | — | — | — | 8.0 | חלש | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בנצרת.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ערבי | 17 | 1,538 | 16 | 80.6% | 89.5% | 28.7 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 3 | 370 | 2 | 76.6% | 86.0% | 28.7 |
| מוכר | 14 | 1,168 | 14 | 81.9% | 91.1% | 28.7 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 7 | 787 | 6 | 68.4% | 69.0% | 18.9 |
| חלש - בינוני | 2 | 121 | 2 | 87.0% | 89.5% | 26.6 |
| בינוני | 3 | 214 | 3 | 91.0% | 91.1% | 30.9 |
| בינוני - חזק | 4 | 324 | 4 | 95.6% | 97.0% | 32.2 |
| חזק | 1 | 92 | 1 | 98.9% | 98.9% | 33.0 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר בנצרת יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 13 בתי ספר בנצרת נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 13 | 1 | 9 | 3 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 13 | 1 | 2 | 10 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 13 | 1 | 2 | 10 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 10 | 3 | 6 | 1 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 10 | 2 | 6 | 2 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 10 | 0 | 3 | 7 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 10 | 3 | 3 | 4 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 9 | 0 | 3 | 6 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 9 | 1 | 4 | 4 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 9 | 1 | 4 | 4 |
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 7 | 1 | 6 | 0 |
| מיומנות רגשיתידע ומיומנויות | 4 | 0 | 2 | 2 |
| מיומנות חברתיתידע ומיומנויות | 4 | 0 | 2 | 2 |
| תחושת מוגנותאקלים חינוכי | 4 | 0 | 3 | 1 |
| הצוות החינוכימרחבי עשייה | 3 | 0 | 1 | 2 |