שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־9 בתי הספר התיכוניים ברהט — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 1 מ־10
הנתונים מתבססים על 9 מ־9 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. החציון (77.5%) גבוה מהזכאות המשוקללת (74.5%) ב־3.0 נקודות: מוסד או שניים עם זכאות נמוכה ומחזור גדול מושכים את התמונה הכללית למטה, ובית הספר הטיפוסי גבוה מהם.
נשירה: ברהט נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־268 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (3.09% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 4.50%, בנות 1.70%) — בממוצע כ־29.8 לכל אחד מ־9 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 48.4 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 3.09%, ולכן ציון איכות 46.9 = 48.4 × (1 − 0.0309). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 28.8, כלומר היא מעל הצפוי ב־18.1 נקודות — מקום 55 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך ברהט — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| מקיף רהטרשמי · 1,597 תלמידים · סמל 648048 | בדואי | 216 | 79.0% | 10.0% | 10.5% | 19.5% | 28.7 | חלש | — |
| אלנג'אחרשמי · 1,375 תלמידים · סמל 648204 | בדואי | 193 | 79.1% | 3.7% | 5.9% | 10.2% | 29.8 | חלש | 1 מעל |
| תיכון סלמאן אלהוזיילרשמי · 1,181 תלמידים · סמל 648030 | בדואי | 164 | 77.5% | 0.6% | 6.9% | 4.4% | 29.7 | חלש | 1 מעל |
| מקיף א'לנוררשמי · 805 תלמידים · סמל 648113 | בדואי | 132 | 65.1% | 0.0% | 6.2% | 9.3% | 23.8 | חלש | — |
| מקיף אלתקוארשמי · 985 תלמידים · סמל 648329 | בדואי | 111 | 79.8% | 2.8% | 7.3% | 32.1% | 27.9 | חלש | — |
| מקיף "אבן רושד"רשמי · 1,148 תלמידים · סמל 640797 | בדואי | 98 | 76.8% | 1.1% | 7.4% | 16.8% | 29.5 | חלש | — |
| דאר אלקלםרשמי · 730 תלמידים · סמל 648238 | בדואי | 93 | 79.3% | 1.1% | 5.4% | 15.2% | 25.7 | חלש | 6 מתחת |
| מח"ט עמל רהטמוכר · 229 תלמידים · סמל 519314 | בדואי | 66 | 37.3% | 0.0% | 0.0% | 1.7% | 20.8 | חלש | 6 מעל · 1 מתחת |
| אל מנאררשמי · 510 תלמידים · סמל 641597 | בדואי | 38 | 75.7% | 5.4% | 0.0% | 29.7% | 27.2 | חלש | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים ברהט.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| בדואי | 9 | 1,111 | 9 | 74.5% | 77.5% | 27.9 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 8 | 1,045 | 8 | 76.8% | 79.0% | 28.7 |
| מוכר | 1 | 66 | 1 | 37.3% | 37.3% | 20.8 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 9 | 1,111 | 9 | 74.5% | 77.5% | 27.9 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר ברהט יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 4 בתי ספר ברהט נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 4 | 0 | 4 | 0 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 4 | 0 | 4 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 4 | 1 | 3 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 4 | 2 | 1 | 1 |
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 2 | 0 | 2 | 0 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 2 | 1 | 0 | 1 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 2 | 1 | 0 | 1 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 2 | 1 | 0 | 1 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 2 | 1 | 0 | 1 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 2 | 1 | 0 | 1 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 2 | 0 | 1 | 1 |