שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־9 בתי הספר התיכוניים ברכסים — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 2 מ־10
הנתונים מתבססים על 3 מ־9 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. החציון (54.5%) גבוה מהזכאות המשוקללת (20.8%) ב־33.7 נקודות: מוסד או שניים עם זכאות נמוכה ומחזור גדול מושכים את התמונה הכללית למטה, ובית הספר הטיפוסי גבוה מהם.
נשירה: ברכסים נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־28 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (2.37% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 4.31%, בנות 0.35%) — בממוצע כ־3.1 לכל אחד מ־9 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 7.9 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 2.37%, ולכן ציון איכות 7.7 = 7.9 × (1 − 0.0237). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 28.8, כלומר היא מתחת לצפוי ב־21.2 נקודות — מקום 214 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך ברכסים — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| תיכון לבנות בית יעקבמוכר · 459 תלמידים · סמל 340695 | חרדי | 91 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 32.8 | בינוני | — |
| ממגד גבעותמוכר · 92 תלמידים · סמל 384180 | חרדי | 18 | 93.8% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 23.0 | חלש - בינוני | — |
| אור חדש - בנותמוכר · 78 תלמידים · סמל 340711 | חרדי | 17 | 54.5% | 0.0% | 0.0% | 18.2% | 9.8 | חלש | — |
| אבן שלמהתרבותי-ייחודי · 48 תלמידים · סמל 632281 | חרדי | — | — | — | — | — | 16.0 | חלש | — |
| אהלי שמואלתרבותי-ייחודי · 109 תלמידים · סמל 340810 | חרדי | — | — | — | — | — | 36.3 | חלש - בינוני | — |
| ישיבה לצעירים מאור יתרבותי-ייחודי · 68 תלמידים · סמל 519579 | חרדי | — | — | — | — | — | 13.6 | חלש - בינוני | — |
| ישיבה לצעירים רכסיםתרבותי-ייחודי · 67 תלמידים · סמל 728808 | חרדי | — | — | — | — | — | 22.3 | בינוני | — |
| ישיבת כנסת חזקיהותרבותי-ייחודי · 37 תלמידים · סמל 340588 | חרדי | — | — | — | — | — | 18.5 | בינוני | — |
| ישיבת רכסים לצעיריםתרבותי-ייחודי · 73 תלמידים · סמל 739078 | חרדי | — | — | — | — | — | 24.3 | — | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים ברכסים.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חרדי | 9 | 126 | 3 | 20.8% | 54.5% | 22.3 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| מוכר | 3 | 126 | 3 | 20.8% | 54.5% | 23.0 |
| תרבותי-ייחודי | 6 | 0 | 0 | — | — | 22.3 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 2 | 17 | 1 | 54.5% | 54.5% | 16.0 |
| חלש - בינוני | 3 | 18 | 1 | 93.8% | 93.8% | 23.0 |
| בינוני | 3 | 91 | 1 | 0.0% | 0.0% | 22.3 |
| — | 1 | 0 | 0 | — | — | 24.3 |