שקיפות בחינוך · משרד החינוך · 2024

תקציב משרד החינוך לכל אחד מ־19 בתי הספר בעיר, לפי זרם, שלב חינוך ומעמד משפטי — ומה שהמספרים האלה אינם כוללים.
סמל רשות 9225
1,614 תלמידים לומדים ב־9 מוסדות בפיקוח חרדי שמעמדם פטור (3 מוסדות, 1,212 תלמידים) או תרבותי-ייחודי (6 מוסדות, 402 תלמידים) — כלומר אינם מוכרים. זהו 36.67% מהתלמידים בעיר.
הפער כמעט כולו של בנים: 1,614 בנים (74.6% מכלל הבנים) לעומת 0 בנות (0.00% מכלל הבנות). במוסדות המוכרים התמונה מתהפכת — 2,238 בנות מול 549 בנים. זהו אינו פער בין החינוך החרדי לשאר המערכת, אלא פער שנפתח אצל הבנים.
הם כן מקבלים תקציב — פחות, לא כלום. חציון תקציב משרד החינוך לתלמיד, לפי מעמד משפטי, ארצית — לא כל מעמד קיים בכל רשות:
| מעמד | לתלמיד | מתוך מוכר |
|---|---|---|
| מוכר | ₪25,097 | 100% |
| תרבותי-ייחודי | ₪9,048 | 36% |
| פטור | ₪6,510 | 26% |
לפי התעריף החציוני הארצי של מוסד מוכר (₪25,097), אותם תלמידים היו מושכים ₪29,636,340 נוספים בשנה — כ־₪18,362 לתלמיד. זהו חישוב תיאורטי, לא סכום שנמנע מהם.
מה שהמאגר אינו מודד הוא מה נלמד בפועל: מעמד מוכר אינו עדות ללימודי ליבה. מה שכן נמדד הוא הגשה לבגרות — מבין המוסדות שמגיעים לכיתה י׳ ומעלה בכל הארץ, תרבותי-ייחודי בפיקוח חרדי מגישים ב־6 מתוך 411 ומוכרים בפיקוח חרדי ב־230 מתוך 246. שני המספרים האלה ארציים ואינם של היישוב הזה. זה קשור לליבה אך אינו זהה לה.
לפרופורציה: כלל התלמידים בפיקוח חרדי בעיר הם 4,401 (100.0%).
הפער בין בתי הספר בעיר גדול — פי 5.8: תלמיד בעשירון העליון מבחינת תקציב מקבל ₪32,712 לעומת ₪5,657 בעשירון התחתון. ההסבר הגדול ביותר הוא ההבדל בין מוכר לפטור — ראו הטבלה “לפי מעמד משפטי”.
ברכסים נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־28 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב. זהו אומדן ברמת הרשות, לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר שבו למד — אין נתוני נשירה לפי בית ספר בשום מאגר ציבורי, ואי-אפשר לייחס ולו נושר אחד לבית ספר מסוים. המקור הוא הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
התמונה הפדגוגית ברכסים — בגרות, מתמטיקה, אנגלית ואקלים ב־9 בתי הספר התיכוניים בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
“בכיתה” אינו החילוק של שתי העמודות שלצידו. זהו שדה שמשרד החינוך מפרסם כפי שהוא: בכמחצית המוסדות בארץ הוא אכן שווה לתלמידים חלקי כיתות, וביתר הוא גבוה מזה — המאגר אינו אומר על איזה בסיס הוא נספר, ולכן הוא מוצג ולא מחושב מחדש. הממוצע בכרטיסים למעלה ובטבלאות הסיכום שלמטה, לעומת זאת, הוא כן תלמידים חלקי כיתות.
| בית ספר | זרם | שלב | מעמד | תלמידים | כיתות | בכיתה (דיווח המשרד) | תקציב | לתלמיד | גוף מפעיל |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| אור חדש - בנות 340711 | חרדי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 78 | 8 | 9.8 | ₪5,707,249 | ₪73,170 | |
| ממגד גבעות 384180 | חרדי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 92 | 4 | 23.0 | ₪3,673,394 | ₪39,928 | |
| ת"ת דרכי תורה 312686 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 121 | 7 | 12.4 | ₪3,978,092 | ₪32,877 | |
| תיכון לבנות בית יעקב 340695 | חרדי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 459 | 14 | 32.8 | ₪15,014,793 | ₪32,712 | |
| ת"ת וב"י אור חדש 370379 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 126 | 5 | 17.6 | ₪3,205,705 | ₪25,442 | |
| נוות יעקב 756544 | חרדי | יסודי | מוכר | 74 | 4 | 14.8 | ₪1,388,790 | ₪18,767 | |
| בית יעקב יסודי רכסים 312314 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 882 | 31 | 28.5 | ₪15,678,903 | ₪17,777 | |
| אהל שרה 312991 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 344 | 13 | 26.5 | ₪5,898,181 | ₪17,146 | |
| תשב"ר יקירי רכסים 313809 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 365 | 15 | 24.3 | ₪5,799,149 | ₪15,888 | |
| ישיבת כנסת חזקיהו 340588 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 37 | 2 | 18.5 | ₪343,432 | ₪9,282 | |
| ישיבת רכסים לצעירים 739078 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 73 | 3 | 24.3 | ₪675,690 | ₪9,256 | |
| ישיבה לצעירים רכסים 728808 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 67 | 3 | 22.3 | ₪619,668 | ₪9,249 | |
| אהלי שמואל 340810 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 109 | 3 | 36.3 | ₪999,087 | ₪9,166 | |
| אבן שלמה 632281 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 48 | 3 | 16.0 | ₪430,134 | ₪8,961 | |
| ישיבה לצעירים מאור י 519579 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 68 | 5 | 13.6 | ₪601,290 | ₪8,842 | |
| בת מלך 362178 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 246 | 8 | 30.8 | ₪1,836,069 | ₪7,464 | |
| מפי עוללים 384131 | חרדי | חטיבת ביניים | פטור | 209 | 8 | 26.1 | ₪1,393,397 | ₪6,667 | |
| תשב'ר הרב 312678 | חרדי | חטיבת ביניים | פטור | 559 | 17 | 32.9 | ₪3,295,805 | ₪5,896 | |
| ת"ת תורת החיים 312983 | חרדי | חטיבת ביניים | פטור | 444 | 15 | 29.6 | ₪2,511,733 | ₪5,657 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בין מוסדות, והוא תעריף ארצי ולא החלטה עירונית: מוסד תרבותי-ייחודי מקבל כ־₪8,900 לתלמיד בכל עיר, מוסד פטור כ־₪5,300, ומוסד רשמי פי שניים עד חמישה מזה. ממוצע של עיר הוא לכן בעיקר אמירה על תמהיל המעמדות שבה.
מעמד משפטי וזרם הם שתי מערכות סיווג נפרדות. “תרבותי-ייחודי” כאן הוא מעמד משפטי של מוסדות חרדיים, והוא התעריף הנמוך במערכת; “ייחודי” בטבלת הזרמים הוא דבר אחר לגמרי — בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ולאמנויות, ולרוב התעריף הגבוה בעיר.
| מעמד | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| מוכר | 10 | 2,787 | ₪62,180,325 85.1% מהתקציב | ₪22,311 | 25.6 |
| תרבותי-ייחודי (מעמד משפטי) | 6 | 402 | ₪3,669,301 5.0% מהתקציב | ₪9,128 | 21.2 |
| פטור | 3 | 1,212 | ₪7,200,935 9.9% מהתקציב | ₪5,941 | 30.3 |
“זרם” כאן הוא הפיקוח שהמוסד נמצא תחתיו — ממלכתי, ממלכתי דתי או חרדי — ולצידם “ייחודי”: בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ובתי ספר לאמנויות, שזוהו לפי שמם ולא לפי שדה של המשרד. זו מערכת סיווג נפרדת מ“מעמד משפטי”, ו“ייחודי” כאן אינו “תרבותי-ייחודי” שם.
| זרם | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| חרדי | 19 | 4,401 | ₪73,050,561 100.0% מהתקציב | ₪16,599 | 26.2 |
| שלב | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| יסודי | 1 | 74 | ₪1,388,790 1.9% מהתקציב | ₪18,767 | 18.5 |
| חטיבת ביניים | 9 | 3,296 | ₪43,597,034 59.7% מהתקציב | ₪13,227 | 27.7 |
| תיכון / על-יסודי | 9 | 1,031 | ₪28,064,737 38.4% מהתקציב | ₪27,221 | 22.9 |
מעבר לתקציב משרד החינוך, רכסים העבירה ₪135,000 לחינוך בשנת 2024 — ₪31 לתלמיד, לפי הדוח הכספי המבוקר שהיא מגישה למשרד הפנים. זהו סכום עירוני אחד; הדוח אינו נוקב בשם של אף מוסד, ולכן אי אפשר לייחס ממנו סכום לבית ספר מסוים.
| שורה בדוח התמיכות | ביצוע 2024 |
|---|---|
| תמיכה במוסדות בתחום החינוךהחלטה של ועדת התמיכות העירונית, לפי קריטריונים שהעירייה חייבת לפרסם, לנמענים שמופיעים בשמם בפרוטוקול הוועדה. | ₪135,000 |
המספר הזה הוא רצפה, לא תקרה. רשויות רושמות את ההוצאה במקומות שונים בדוח, ורק 38 מתוך 260 משתמשות בשורת התמיכה בחינוך — כך שהיעדר שורה אינו עדות להיעדר כסף.
מקור: דוחות כספיים מבוקרים של הרשויות המקומיות, משרד הפנים, ביצוע 2024 — data.gov.il ↗