שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־4 בתי הספר התיכוניים בשדרות — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 5 מ־10
הנתונים מתבססים על 4 מ־4 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. החציון (97.6%) גבוה מהזכאות המשוקללת (94.4%) ב־3.2 נקודות: מוסד או שניים עם זכאות נמוכה ומחזור גדול מושכים את התמונה הכללית למטה, ובית הספר הטיפוסי גבוה מהם.
נשירה: בשדרות נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־25 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (1.22% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 1.34%, בנות 1.10%) — בממוצע כ־6.2 לכל אחד מ־4 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 74.5 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 1.22%, ולכן ציון איכות 73.6 = 74.5 × (1 − 0.0122). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 53.8, כלומר היא מעל הצפוי ב־19.9 נקודות — מקום 23 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בשדרות — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| מקיף ע"ש גוטוירטרשמי · 1,133 תלמידים · סמל 640318 | ממלכתי | 148 | 97.9% | 5.7% | 26.2% | 73.8% | 27.2 | חלש | — |
| מקיף דתירשמי · 500 תלמידים · סמל 670232 | ממלכתי דתי | 67 | 91.4% | 19.0% | 19.0% | 67.2% | 22.4 | חלש - בינוני | — |
| אולפנת בארירשמי · 307 תלמידים · סמל 645200 | ממלכתי דתי | 44 | 97.6% | 35.7% | 28.6% | 59.5% | 27.9 | בינוני - חזק | — |
| שירת ברכהמוכר · 77 תלמידים · סמל 615344 | חרדי | 14 | 61.5% | 7.7% | 0.0% | 15.4% | 19.3 | חלש | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בשדרות.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 1 | 148 | 1 | 97.9% | 97.9% | 27.2 |
| ממלכתי דתי | 2 | 111 | 2 | 93.9% | 97.6% | 27.9 |
| חרדי | 1 | 14 | 1 | 61.5% | 61.5% | 19.3 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 3 | 259 | 3 | 96.2% | 97.6% | 27.2 |
| מוכר | 1 | 14 | 1 | 61.5% | 61.5% | 19.3 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 2 | 162 | 2 | 94.8% | 97.9% | 27.2 |
| חלש - בינוני | 1 | 67 | 1 | 91.4% | 91.4% | 22.4 |
| בינוני - חזק | 1 | 44 | 1 | 97.6% | 97.6% | 27.9 |