מעלות - תרשיחא - אקלים וסביבה
מעלות - תרשיחא: 31.8° ביום ו־22.2° בלילה באוגוסט, 673 מ״מ גשם בשנה, 10.45% חופת עצים, אי־חום עירוני של 2.9°, 63 אתרים סביבתיים רשומים.
אקלים לפי חודש
הטמפרטורות כאן נמדדו בתחנת אילון של השירות המטאורולוגי, 7.6 ק״מ ממעלות - תרשיחא, בשנים 2006–2025. החודש החם הוא אוגוסט עם 31.8° ביום בממוצע, והלילה הקר ביותר הוא בממוצע ינואר עם 9.0°. השיא שנרשם בתחנה הוא 42.7° באוגוסט, והשפל -0.3° בפברואר.
התחנה הזאת היא הקרובה ביותר גם ל־2 רשויות נוספות, ולכן המספרים בטבלה אינם ייחודיים למעלות - תרשיחא — הם של התחנה. ממוצעי היום אמינים ברמה של מעלה וחצי בין תחנות באזור; ממוצעי הלילה לא. כמה זה משנה, ולמה.
| חודש | ממוצע יום | ממוצע לילה | שיא | שפל |
|---|---|---|---|---|
| ינואר | 16.7° | 9.0° | 27.5° | 0.1° |
| פברואר | 17.8° | 9.3° | 28.8° | -0.3° |
| מרץ | 20.5° | 11.1° | 36.3° | 2.4° |
| אפריל | 24.1° | 13.6° | 39.6° | 7.4° |
| מאי | 27.4° | 16.7° | 41.6° | 10.0° |
| יוני | 29.5° | 19.3° | 39.6° | 13.9° |
| יולי | 31.1° | 21.4° | 39.3° | 17.3° |
| אוגוסט | 31.8° | 22.2° | 42.7° | 18.8° |
| ספטמבר | 30.6° | 21.0° | 39.8° | 17.2° |
| אוקטובר | 28.2° | 18.6° | 39.3° | 12.1° |
| נובמבר | 23.9° | 15.0° | 35.3° | 6.8° |
| דצמבר | 18.9° | 11.1° | 29.9° | 1.8° |
המגמה, באותו מכשיר
אותה תחנה, אותו מקום, אותו מכשיר לאורך 19 שנים — ולכן ההפרש בין תחילת התקופה לסופה הוא שינוי אמיתי במזג האוויר, ולא הבדל בין תחנות. מספר הימים שעברו 35° עלה ב־24%: מ־8.0 בשנה ל־9.9. הלילות שלא ירדו מ־25° ירד ב־10%: מ־3.8 ל־3.4.
| שנה | ימים מעל 35° | מעל 38° | לילות מעל 25° |
|---|---|---|---|
| 2007 | 8 | 0 | 5 |
| 2008 | 8 | 3 | 0 |
| 2009 | 9 | 2 | 3 |
| 2010 | 15 | 7 | 9 |
| 2011 | 2 | 0 | 0 |
| 2012 | 3 | 0 | 2 |
| 2013 | 2 | 0 | 0 |
| 2014 | 6 | 1 | 2 |
| 2015 | 19 | 7 | 13 |
| 2016 | 12 | 2 | 4 |
| 2017 | 6 | 0 | 1 |
| 2018 | 8 | 1 | 1 |
| 2019 | 12 | 4 | 3 |
| 2020 | 16 | 10 | 8 |
| 2021 | 6 | 1 | 1 |
| 2022 | 4 | 0 | 2 |
| 2023 | 14 | 2 | 7 |
| 2024 | 8 | 1 | 4 |
| 2025 | 13 | 4 | 3 |
הספירות עצמן שייכות לתחנה ולא לעיר: תחנה בשדה פתוח ותחנה בתוך רצף בנוי, במרחק דומה מכאן, נחלקות פי כמה על אותה שאלה. ההסבר המלא.
גשם
מעלות - תרשיחא מקבלת 673 מ״מ גשם בשנה בממוצע, לפי תחנת מעיליא — 2.1 ק״מ מכאן. חמשת חודשי הקיץ, מאי עד ספטמבר, מביאים יחד 12.5 מ״מ, 2% מהמשקעים השנתיים.
| חודש | מ״מ |
|---|---|
| ינואר | 192.1 |
| פברואר | 109.7 |
| מרץ | 63.0 |
| אפריל | 32.5 |
| מאי | 7.4 |
| יוני | 0.4 |
| יולי | 0.0 |
| אוגוסט | 0.0 |
| ספטמבר | 4.7 |
| אוקטובר | 21.2 |
| נובמבר | 83.5 |
| דצמבר | 158.6 |
עצים ואי־חום עירוני
10.45% משטח מעלות - תרשיחא מוצל בעצים, 11,299 עצים על פני 9.3 קמ״ר. הנתון מפענוח תצלומי אוויר ארצי, לפי החלטת ממשלה 1022.
מתוך כל הצל בעיר, 91% עומד בשטח פרטי (9.54% משטח העיר) ורק 9% בשטח ציבורי (0.9%). כלומר הרשות שולטת ישירות רק בחלק קטן מחופת העצים שלה.
בלילות אוגוסט, הנקודה החמה ביותר בעיר חמה ב־2.9° משטח פתוח באותה שעה — אי־חום עירוני, ממפת סיכוני האקלים של המשרד להגנת הסביבה. זה גם ההסבר לכך שתחנה בתוך עיר מודדת לילות חמים בהרבה מתחנה בשדה במרחק דומה.
פירוט לפי שכונה ורחוב יש במפת חופת העצים ובהשוואת העצים והחום.
מה רשום כאן שעלול לזהם
במרשם האתרים הסביבתיים של המשרד להגנת הסביבה רשומים 63 אתרים בתחום מעלות - תרשיחא, ב־32 ענפים שונים. זהו מרשם היתרים ופיקוח, לא מדידת פליטות: אתר מופיע בו כי הוא עוסק בפעילות שהמשרד עוקב אחריה, ולא כי נמדדה ממנו פליטה.
4 מתוכם רשומים כקרקעות מזוהמות — זיהום שכבר קיים בקרקע, להבדיל מפעילות שוטפת.
| ענף | אתרים |
|---|---|
| ייצור ברזל ופלדה בסיסיים | 10 |
| חנויות שמתמחות במסחר קמעוני של דלק למכוניות (תחנות דלק) | 5 |
| הדפסה | 4 |
| קרקעות מזוהמות | 4 |
| אחסנת חומרים מסוכנים | 3 |
| (חסר) | 3 |
| בריכת שחיה | 3 |
| ייצור מכשור אלקטרוני רפואי לטיפול באמצעות זרם חשמלי ובאמצעות הקרנות, ייצור מכשור רפואי וכירורגי | 2 |
| ייצור סבון ואבקות כביסה, חומרי ניקוי והברקה, ותכשירי ניקוי ותמרוקים | 2 |
| הובלת מטענים בדרכים | 2 |
| עיבוד מתכות וציפויין, חישול, לחיצה, עיצוב, הטבעה וגלגול של מתכות; מטלורגיית אבקות | 2 |
| ייצור מוצרי הרכבה אחרים ממתכת; פעילויות של עיבוד מתכות | 2 |
| גריסת עודפי חפירה (מגרסות ניידות באתרי בניה) | 2 |
| ייצור מוצרי גומי ופלסטיק | 1 |
6 מהם נדגמים בפועל בארובה — המקומות היחידים כאן שבהם מישהו מודד מה יוצא מהצינור:
- ארדונן תעשיות זיווד (2016) בע"מ
- ג.ל.ו.אנטרנשיונל
- זריחה תעשיות חלאבין בע"מ
- נומינור תעשיות כימיות בע"מ
- סנמינה - אס סי איי ישראל מערכות רפואיות בע"מ
- עגם תשלובת מפעלים בע"מ - מעלות תרשיחא
אף מפעל בעיר לא חצה את סף הדיווח למפל״ס. זו איננה הבטחה שאין כאן פליטה: המרשם הפתוח מכיל כרגע 1,000 שורות משנת דיווח אחת ומכסה 28 יישובים בלבד, ועסקים קטנים, מוסכים, תחנות דלק ותנועה כבישית אינם נכנסים אליו כלל.
בנוסף, ולא באותו עניין: 2 אנטנות סלולריות פעילות רשומות בעיר. זו קרינה בלתי־מייננת ולא זיהום אוויר, ושני הדברים לא קשורים זה לזה.
תופעות מזג אוויר
תופעות כמו רעם, ערפל וברד נרשמות רק בתחנות מאוישות, ובכל הארץ יש עשרות בודדות כאלה. הקרובה למעלות - תרשיחא היא צפת הר כנען מאוישת, 22.7 ק״מ מכאן, ובשנה ממוצעת היא רושמת 17.4 ימי רעמים, 1.1 ימי ברקים, 33.2 ימי ערפל, 2.5 ימי ברד, 0.1 ימי סופת חול. זהו נתון אזורי, לא עירוני.
מקורות
- ארכיון השירות המטאורולוגי דרך data.gov.il — טמפרטורה, גשם ותופעות, 2006–2025. מדידה של תחנה, לא של העיר.
- מרשם האתרים הסביבתיים ודיגומי הארובות, המשרד להגנת הסביבה, דרך data.gov.il.
- מפל״ס — מרשם הפליטות וההעברות לסביבה.
- מפת חופת העצים הלאומית (החלטת ממשלה 1022) ומפת סיכוני האקלים של המשרד להגנת הסביבה.
- מה שחסר: שכבת פליטות מזהמים מכבישים של המשרד להגנת הסביבה, וכן תחמוצות חנקן, PM10 ו־PM2.5 — כולן מופיעות בקטלוג של data.gov.il ומאוחסנות בשרת שכבר אינו קיים. גם קובץ החשיפה לרעש משדות תעופה אינו ניתן להורדה. אין בישראל מפת רעש סביבתי ארצית פתוחה, ולכן אין בעמוד הזה סעיף רעש.
כל הנתונים על מעלות - תרשיחא · ארכיון רבעוני · איך נמדד האקלים בעמודים האלה · כל הרשויות
כל הנתונים בעמוד הזה מקורם בפרסומים ציבוריים - השירות המטאורולוגי והמשרד להגנת הסביבה דרך data.gov.il, ומפות ארציות של חופת העצים ושל סיכוני האקלים. הם עלולים להיות שגויים, חלקיים או לא מעודכנים, והמקור המחייב הוא תמיד הפרסום הרשמי של הגוף שפרסם אותם. עודכן: 2026-09-01.