ראש העין - אקלים וסביבה
ראש העין: 31.0° ביום ו־24.9° בלילה באוגוסט, 583 מ״מ גשם בשנה, 9.06% חופת עצים, אי־חום עירוני של 2.66°, 150 אתרים סביבתיים רשומים.
אקלים לפי חודש
הטמפרטורות כאן נמדדו בתחנת הכפר הירוק של השירות המטאורולוגי, 13.5 ק״מ מראש העין, בשנים 2006–2025. החודש החם הוא אוגוסט עם 31.0° ביום בממוצע, והלילה הקר ביותר הוא בממוצע ינואר עם 10.5°. השיא שנרשם בתחנה הוא 43.5° במאי, והשפל 1.5° בינואר.
התחנה הזאת היא הקרובה ביותר גם ל־20 רשויות נוספות, ולכן המספרים בטבלה אינם ייחודיים לראש העין — הם של התחנה. ממוצעי היום אמינים ברמה של מעלה וחצי בין תחנות באזור; ממוצעי הלילה לא. כמה זה משנה, ולמה.
| חודש | ממוצע יום | ממוצע לילה | שיא | שפל |
|---|---|---|---|---|
| ינואר | 18.3° | 10.5° | 27.8° | 1.5° |
| פברואר | 19.2° | 10.8° | 31.9° | 2.9° |
| מרץ | 21.6° | 12.7° | 37.9° | 4.7° |
| אפריל | 24.1° | 15.1° | 41.1° | 9.0° |
| מאי | 26.7° | 18.5° | 43.5° | 11.2° |
| יוני | 28.6° | 21.7° | 42.1° | 17.3° |
| יולי | 30.3° | 24.1° | 40.2° | 19.9° |
| אוגוסט | 31.0° | 24.9° | 37.9° | 20.9° |
| ספטמבר | 30.1° | 23.3° | 38.7° | 18.5° |
| אוקטובר | 28.2° | 20.1° | 40.1° | 14.2° |
| נובמבר | 24.9° | 16.2° | 37.0° | 7.8° |
| דצמבר | 20.6° | 12.5° | 31.1° | 3.1° |
המגמה, באותו מכשיר
אותה תחנה, אותו מקום, אותו מכשיר לאורך 18 שנים — ולכן ההפרש בין תחילת התקופה לסופה הוא שינוי אמיתי במזג האוויר, ולא הבדל בין תחנות. מספר הימים שעברו 35° עלה ב־56%: מ־4.6 בשנה ל־7.1. הלילות שלא ירדו מ־25° עלה ב־130%: מ־17.3 ל־39.9.
| שנה | ימים מעל 35° | מעל 38° | לילות מעל 25° |
|---|---|---|---|
| 2006 | 1 | 0 | 5 |
| 2007 | 4 | 1 | 12 |
| 2008 | 6 | 1 | 17 |
| 2009 | 6 | 0 | 12 |
| 2010 | 9 | 2 | 44 |
| 2011 | 2 | 1 | 13 |
| 2012 | 3 | 0 | 26 |
| 2013 | 6 | 0 | 10 |
| 2014 | 4 | 1 | 17 |
| 2015 | 8 | 2 | 34 |
| 2016 | 7 | 3 | 22 |
| 2017 | 2 | 0 | 23 |
| 2018 | 10 | 4 | 28 |
| 2020 | 9 | 5 | 50 |
| 2022 | 4 | 0 | 35 |
| 2023 | 8 | 5 | 48 |
| 2024 | 5 | 2 | 69 |
| 2025 | 11 | 2 | 50 |
הספירות עצמן שייכות לתחנה ולא לעיר: תחנה בשדה פתוח ותחנה בתוך רצף בנוי, במרחק דומה מכאן, נחלקות פי כמה על אותה שאלה. ההסבר המלא.
גשם
ראש העין מקבלת 583 מ״מ גשם בשנה בממוצע, לפי תחנת עינת — 3.3 ק״מ מכאן. חמשת חודשי הקיץ, מאי עד ספטמבר, מביאים יחד 7.5 מ״מ, 1% מהמשקעים השנתיים.
| חודש | מ״מ |
|---|---|
| ינואר | 148.4 |
| פברואר | 109.4 |
| מרץ | 47.1 |
| אפריל | 22.3 |
| מאי | 5.8 |
| יוני | 0.2 |
| יולי | 0.0 |
| אוגוסט | 0.0 |
| ספטמבר | 1.5 |
| אוקטובר | 24.2 |
| נובמבר | 74.8 |
| דצמבר | 149.0 |
עצים ואי־חום עירוני
9.06% משטח ראש העין מוצל בעצים, 29,075 עצים על פני 15.9 קמ״ר. הנתון מפענוח תצלומי אוויר ארצי, לפי החלטת ממשלה 1022.
מתוך כל הצל בעיר, 90% עומד בשטח פרטי (8.19% משטח העיר) ורק 10% בשטח ציבורי (0.87%). כלומר הרשות שולטת ישירות רק בחלק קטן מחופת העצים שלה.
בלילות אוגוסט, הנקודה החמה ביותר בעיר חמה ב־2.66° משטח פתוח באותה שעה — אי־חום עירוני, ממפת סיכוני האקלים של המשרד להגנת הסביבה. זה גם ההסבר לכך שתחנה בתוך עיר מודדת לילות חמים בהרבה מתחנה בשדה במרחק דומה.
פירוט לפי שכונה ורחוב יש במפת חופת העצים ובהשוואת העצים והחום.
מה רשום כאן שעלול לזהם
במרשם האתרים הסביבתיים של המשרד להגנת הסביבה רשומים 150 אתרים בתחום ראש העין, ב־52 ענפים שונים. זהו מרשם היתרים ופיקוח, לא מדידת פליטות: אתר מופיע בו כי הוא עוסק בפעילות שהמשרד עוקב אחריה, ולא כי נמדדה ממנו פליטה.
9 מתוכם רשומים כקרקעות מזוהמות — זיהום שכבר קיים בקרקע, להבדיל מפעילות שוטפת.
| ענף | אתרים |
|---|---|
| גריסת עודפי חפירה (מגרסות ניידות באתרי בניה) | 26 |
| מסחר סיטוני בכימיקלים | 12 |
| ייצור מכונות, מכשירים וציוד, לנמ"א | 9 |
| אחסנת חומרים מסוכנים | 9 |
| קרקעות מזוהמות | 9 |
| ייצור סבון ואבקות כביסה, חומרי ניקוי והברקה, ותכשירי ניקוי ותמרוקים | 8 |
| מסחר סיטוני בדלקים מוצקים, נוזליים וגזיים ובמוצרים נלווים | 6 |
| מחקר מדעי ופיתוח | 5 |
| ייצור רכיבים ולוחות אלקטרוניים | 4 |
| ייצור מוצרי מזון | 3 |
| חנויות שמתמחות במסחר קמעוני של דלק למכוניות (תחנות דלק) | 3 |
| ייצור צבעים, לכות וחומרי ציפוי דומים, דיו להדפסה ושרף | 3 |
| הדפסה | 3 |
| מגרשי חניה | 3 |
2 מהם נדגמים בפועל בארובה — המקומות היחידים כאן שבהם מישהו מודד מה יוצא מהצינור:
אף מפעל בעיר לא חצה את סף הדיווח למפל״ס. זו איננה הבטחה שאין כאן פליטה: המרשם הפתוח מכיל כרגע 1,000 שורות משנת דיווח אחת ומכסה 28 יישובים בלבד, ועסקים קטנים, מוסכים, תחנות דלק ותנועה כבישית אינם נכנסים אליו כלל.
בנוסף, ולא באותו עניין: 47 אנטנות סלולריות פעילות רשומות בעיר. זו קרינה בלתי־מייננת ולא זיהום אוויר, ושני הדברים לא קשורים זה לזה.
תופעות מזג אוויר
תופעות כמו רעם, ערפל וברד נרשמות רק בתחנות מאוישות, ובכל הארץ יש עשרות בודדות כאלה. הקרובה לראש העין היא בית דגן מאוישת, 17.5 ק״מ מכאן, ובשנה ממוצעת היא רושמת 19.6 ימי רעמים, 5.5 ימי ברקים, 3.0 ימי ערפל, 1.9 ימי ברד, 0.5 ימי סופת חול. זהו נתון אזורי, לא עירוני.
מקורות
- ארכיון השירות המטאורולוגי דרך data.gov.il — טמפרטורה, גשם ותופעות, 2006–2025. מדידה של תחנה, לא של העיר.
- מרשם האתרים הסביבתיים ודיגומי הארובות, המשרד להגנת הסביבה, דרך data.gov.il.
- מפל״ס — מרשם הפליטות וההעברות לסביבה.
- מפת חופת העצים הלאומית (החלטת ממשלה 1022) ומפת סיכוני האקלים של המשרד להגנת הסביבה.
- מה שחסר: שכבת פליטות מזהמים מכבישים של המשרד להגנת הסביבה, וכן תחמוצות חנקן, PM10 ו־PM2.5 — כולן מופיעות בקטלוג של data.gov.il ומאוחסנות בשרת שכבר אינו קיים. גם קובץ החשיפה לרעש משדות תעופה אינו ניתן להורדה. אין בישראל מפת רעש סביבתי ארצית פתוחה, ולכן אין בעמוד הזה סעיף רעש.
כל הנתונים על ראש העין · ארכיון רבעוני · איך נמדד האקלים בעמודים האלה · כל הרשויות
כל הנתונים בעמוד הזה מקורם בפרסומים ציבוריים - השירות המטאורולוגי והמשרד להגנת הסביבה דרך data.gov.il, ומפות ארציות של חופת העצים ושל סיכוני האקלים. הם עלולים להיות שגויים, חלקיים או לא מעודכנים, והמקור המחייב הוא תמיד הפרסום הרשמי של הגוף שפרסם אותם. עודכן: 2026-09-01.