שקיפות בחינוך · משרד החינוך · 2024

תקציב משרד החינוך לכל אחד מ־30 בתי הספר בעיר, לפי זרם, שלב חינוך ומעמד משפטי — ומה שהמספרים האלה אינם כוללים.
סמל רשות 77008 · סמל ישוב (למ״ס) 7700
809 תלמידים לומדים ב־6 מוסדות בפיקוח חרדי שמעמדם פטור (4 מוסדות, 708 תלמידים) או תרבותי-ייחודי (2 מוסדות, 101 תלמידים) — כלומר אינם מוכרים. זהו 7.50% מהתלמידים בעיר.
הפער כמעט כולו של בנים: 780 בנים (14.4% מכלל הבנים) לעומת 29 בנות (0.54% מכלל הבנות). במוסדות המוכרים התמונה מתהפכת — 909 בנות מול 84 בנים. זהו אינו פער בין החינוך החרדי לשאר המערכת, אלא פער שנפתח אצל הבנים.
הם כן מקבלים תקציב — פחות, לא כלום. חציון תקציב משרד החינוך לתלמיד, לפי מעמד משפטי, ארצית — לא כל מעמד קיים בכל רשות:
| מעמד | לתלמיד | מתוך מוכר |
|---|---|---|
| מוכר | ₪25,097 | 100% |
| תרבותי-ייחודי | ₪9,048 | 36% |
| פטור | ₪6,510 | 26% |
לפי התעריף החציוני הארצי של מוסד מוכר (₪25,097), אותם תלמידים היו מושכים ₪13,397,544 נוספים בשנה — כ־₪16,561 לתלמיד. זהו חישוב תיאורטי, לא סכום שנמנע מהם.
מה שהמאגר אינו מודד הוא מה נלמד בפועל: מעמד מוכר אינו עדות ללימודי ליבה. מה שכן נמדד הוא הגשה לבגרות — מבין המוסדות שמגיעים לכיתה י׳ ומעלה בכל הארץ, תרבותי-ייחודי בפיקוח חרדי מגישים ב־6 מתוך 411 ומוכרים בפיקוח חרדי ב־230 מתוך 246. שני המספרים האלה ארציים ואינם של היישוב הזה. זה קשור לליבה אך אינו זהה לה.
לפרופורציה: כלל התלמידים בפיקוח חרדי בעיר הם 1,962 (18.2%).
הפער בין בתי הספר בעיר גדול — פי 2.3: תלמיד בעשירון העליון מבחינת תקציב מקבל ₪40,034 לעומת ₪17,448 בעשירון התחתון. ההסבר הגדול ביותר הוא ההבדל בין רשמי לפטור — ראו הטבלה “לפי מעמד משפטי”.
בעפולה נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־80 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב. זהו אומדן ברמת הרשות, לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר שבו למד — אין נתוני נשירה לפי בית ספר בשום מאגר ציבורי, ואי-אפשר לייחס ולו נושר אחד לבית ספר מסוים. המקור הוא הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
התמונה הפדגוגית בעפולה — בגרות, מתמטיקה, אנגלית ואקלים ב־9 בתי הספר התיכוניים בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
“בכיתה” אינו החילוק של שתי העמודות שלצידו. זהו שדה שמשרד החינוך מפרסם כפי שהוא: בכמחצית המוסדות בארץ הוא אכן שווה לתלמידים חלקי כיתות, וביתר הוא גבוה מזה — המאגר אינו אומר על איזה בסיס הוא נספר, ולכן הוא מוצג ולא מחושב מחדש. הממוצע בכרטיסים למעלה ובטבלאות הסיכום שלמטה, לעומת זאת, הוא כן תלמידים חלקי כיתות.
| בית ספר | זרם | שלב | מעמד | תלמידים | כיתות | בכיתה (דיווח המשרד) | תקציב | לתלמיד | גוף מפעיל |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| אולפנת צביה עפולה 214007 | ממלכתי דתי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 153 | 7 | 22.7 | ₪9,486,326 | ₪62,002 | |
| אורט מקיף דתי יהודה עפולה 240051 | ממלכתי דתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 371 | 17 | 24.0 | ₪16,293,097 | ₪43,917 | |
| אורט אלון עפולה 420042 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 1,049 | 41 | 28.3 | ₪41,995,597 | ₪40,034 | |
| אולפנת צביה 244228 | ממלכתי דתי | חטיבת ביניים | רשמי | 221 | 9 | 26.6 | ₪8,835,192 | ₪39,978 | |
| אלומות -עפולה 211904 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 206 | 10 | 25.4 | ₪8,178,411 | ₪39,701 | |
| אורט מקיף אורן עפולה 270041 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 1,132 | 45 | 27.7 | ₪41,645,432 | ₪36,789 | |
| מעלות נסים ממד עפולה 211953 | ממלכתי דתי | יסודי | רשמי | 181 | 8 | 23.9 | ₪6,524,450 | ₪36,047 | |
| בן צבי-עפולה 212738 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 135 | 6 | 21.0 | ₪4,842,267 | ₪35,869 | |
| כפר נוער ניר העמק 280032 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 1,368 | 46 | 29.7 | ₪49,066,446 | ₪35,867 | |
| אוהל מאיר מד-עפולה 211946 | ממלכתי דתי | יסודי | רשמי | 369 | 16 | 26.2 | ₪12,941,435 | ₪35,072 | |
| מוריה מד-עפולה 211961 | ממלכתי דתי | יסודי | רשמי | 259 | 12 | 23.7 | ₪8,695,840 | ₪33,575 | |
| יסודי תדהר 411330 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 459 | 19 | 27.0 | ₪15,346,961 | ₪33,436 | |
| אלון יזרעאל-עפולה 211912 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 508 | 21 | 26.4 | ₪16,808,508 | ₪33,088 | |
| מסילת ישרים 611442 | חרדי | חטיבת ביניים | רשמי | 160 | 7 | 20.0 | ₪5,281,650 | ₪33,010 | |
| ממ ג'-גוונים עפולה 213991 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 481 | 21 | 24.9 | ₪15,204,808 | ₪31,611 | |
| ת"ת וב"י מרום נתיבות משה אורות 214627 | חרדי | יסודי | מוכר | 168 | 6 | 24.0 | ₪4,898,108 | ₪29,155 | |
| בית זאב-גאולים עפולה 213637 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 527 | 21 | 27.6 | ₪15,266,255 | ₪28,968 | |
| יהלום 611897 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 540 | 21 | 27.4 | ₪15,445,677 | ₪28,603 | |
| שהם 430298 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 514 | 19 | 27.1 | ₪14,431,520 | ₪28,077 | |
| ארז 661231 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 351 | 13 | 28.3 | ₪9,603,326 | ₪27,360 | |
| בנות מרגלית- ויזניץ 759316 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 198 | 9 | 19.8 | ₪4,438,694 | ₪22,418 | |
| בית יעקב החדש עפולה 720011 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 434 | 17 | 26.6 | ₪7,572,334 | ₪17,448 | |
| בית יעקב זהרי תורה 760041 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 169 | 6 | 24.1 | ₪2,806,178 | ₪16,605 | |
| סמינר החדש עפולה 767301 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 24 | 1 | 24.0 | ₪367,742 | ₪15,323 | |
| תלמוד תורה ויזניץ 725622 | חרדי | חטיבת ביניים | פטור | 213 | 10 | 19.4 | ₪2,074,086 | ₪9,737 | |
| ישיבה לצעירים עפולה 754432 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 45 | 3 | 15.0 | ₪408,599 | ₪9,080 | |
| ישיבה לצעירים עפולה 758151 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 56 | 3 | 18.7 | ₪500,011 | ₪8,929 | |
| תלמוד תורה - דרך אמת 417725 | חרדי | חטיבת ביניים | פטור | 400 | 14 | 28.6 | ₪3,421,020 | ₪8,553 | |
| פרי תואר 652487 | חרדי | יסודי | פטור | 47 | 3 | 15.7 | ₪279,547 | ₪5,948 | |
| שלהבות חב"ד 662601 | חרדי | יסודי | פטור | 48 | 2 | 24.0 | ₪222,675 | ₪4,639 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בין מוסדות, והוא תעריף ארצי ולא החלטה עירונית: מוסד תרבותי-ייחודי מקבל כ־₪8,900 לתלמיד בכל עיר, מוסד פטור כ־₪5,300, ומוסד רשמי פי שניים עד חמישה מזה. ממוצע של עיר הוא לכן בעיקר אמירה על תמהיל המעמדות שבה.
מעמד משפטי וזרם הם שתי מערכות סיווג נפרדות. “תרבותי-ייחודי” כאן הוא מעמד משפטי של מוסדות חרדיים, והוא התעריף הנמוך במערכת; “ייחודי” בטבלת הזרמים הוא דבר אחר לגמרי — בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ולאמנויות, ולרוב התעריף הגבוה בעיר.
| מעמד | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 18 | 8,831 | ₪306,406,872 89.4% מהתקציב | ₪34,697 | 25.1 |
| מוכר | 6 | 1,146 | ₪29,569,382 8.6% מהתקציב | ₪25,802 | 24.9 |
| תרבותי-ייחודי (מעמד משפטי) | 2 | 101 | ₪908,610 0.3% מהתקציב | ₪8,996 | 16.8 |
| פטור | 4 | 708 | ₪5,997,328 1.7% מהתקציב | ₪8,471 | 24.4 |
“זרם” כאן הוא הפיקוח שהמוסד נמצא תחתיו — ממלכתי, ממלכתי דתי או חרדי — ולצידם “ייחודי”: בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ובתי ספר לאמנויות, שזוהו לפי שמם ולא לפי שדה של המשרד. זו מערכת סיווג נפרדת מ“מעמד משפטי”, ו“ייחודי” כאן אינו “תרבותי-ייחודי” שם.
| זרם | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 12 | 7,270 | ₪247,835,208 72.3% מהתקציב | ₪34,090 | 25.7 |
| ממלכתי דתי | 6 | 1,554 | ₪62,776,340 18.3% מהתקציב | ₪40,397 | 22.5 |
| חרדי | 12 | 1,962 | ₪32,270,644 9.4% מהתקציב | ₪16,448 | 24.2 |
| שלב | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| יסודי | 14 | 4,442 | ₪139,086,462 40.6% מהתקציב | ₪31,312 | 24.0 |
| חטיבת ביניים | 8 | 1,819 | ₪34,796,896 10.1% מהתקציב | ₪19,130 | 24.9 |
| תיכון / על-יסודי | 8 | 4,525 | ₪168,998,834 49.3% מהתקציב | ₪37,348 | 25.9 |
עפולה לא דיווחה סכום בשורות החינוך בדוח התמיכות שלה לשנת 2024. אין להסיק מכך שלא הועבר כסף — רק 38 מתוך 260 רשויות משתמשות בשורת התמיכה בחינוך, והשאר רושמות את ההוצאה במקום אחר בדוח.