שקיפות בחינוך · משרד החינוך · 2024

תקציב משרד החינוך לכל אחד מ־7 בתי הספר בעיר, לפי זרם, שלב חינוך ומעמד משפטי — ומה שהמספרים האלה אינם כוללים.
סמל רשות 463
60 תלמידים לומדים ב־1 מוסדות בפיקוח חרדי שמעמדם תרבותי-ייחודי — כלומר אינם מוכרים. זהו 5.99% מהתלמידים בעיר.
הפער כמעט כולו של בנים: 60 בנים (13.5% מכלל הבנים) לעומת 0 בנות (0.00% מכלל הבנות). במוסדות המוכרים התמונה מתהפכת — 254 בנות מול 268 בנים. זהו אינו פער בין החינוך החרדי לשאר המערכת, אלא פער שנפתח אצל הבנים.
הם כן מקבלים תקציב — פחות, לא כלום. חציון תקציב משרד החינוך לתלמיד, לפי מעמד משפטי, ארצית — לא כל מעמד קיים בכל רשות:
| מעמד | לתלמיד | מתוך מוכר |
|---|---|---|
| מוכר | ₪25,097 | 100% |
| תרבותי-ייחודי | ₪9,048 | 36% |
| פטור | ₪6,510 | 26% |
לפי התעריף החציוני הארצי של מוסד מוכר (₪25,097), אותם תלמידים היו מושכים ₪966,915 נוספים בשנה — כ־₪16,115 לתלמיד. זהו חישוב תיאורטי, לא סכום שנמנע מהם.
מה שהמאגר אינו מודד הוא מה נלמד בפועל: מעמד מוכר אינו עדות ללימודי ליבה. מה שכן נמדד הוא הגשה לבגרות — מבין המוסדות שמגיעים לכיתה י׳ ומעלה בכל הארץ, תרבותי-ייחודי בפיקוח חרדי מגישים ב־6 מתוך 411 ומוכרים בפיקוח חרדי ב־230 מתוך 246. שני המספרים האלה ארציים ואינם של היישוב הזה. זה קשור לליבה אך אינו זהה לה.
לפרופורציה: כלל התלמידים בפיקוח חרדי בעיר הם 582 (58.1%).
הפער בין בתי הספר בעיר גדול — פי 2.0: תלמיד בעשירון העליון מבחינת תקציב מקבל ₪42,001 לעומת ₪20,990 בעשירון התחתון.
ביבנאל נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־2 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב. זהו אומדן ברמת הרשות, לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר שבו למד — אין נתוני נשירה לפי בית ספר בשום מאגר ציבורי, ואי-אפשר לייחס ולו נושר אחד לבית ספר מסוים. המקור הוא הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
התמונה הפדגוגית ביבנאל — בגרות, מתמטיקה, אנגלית ואקלים ב־2 בתי הספר התיכוניים בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
“בכיתה” אינו החילוק של שתי העמודות שלצידו. זהו שדה שמשרד החינוך מפרסם כפי שהוא: בכמחצית המוסדות בארץ הוא אכן שווה לתלמידים חלקי כיתות, וביתר הוא גבוה מזה — המאגר אינו אומר על איזה בסיס הוא נספר, ולכן הוא מוצג ולא מחושב מחדש. הממוצע בכרטיסים למעלה ובטבלאות הסיכום שלמטה, לעומת זאת, הוא כן תלמידים חלקי כיתות.
| בית ספר | זרם | שלב | מעמד | תלמידים | כיתות | בכיתה (דיווח המשרד) | תקציב | לתלמיד | גוף מפעיל |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| בית מלכה 360768 | חרדי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 127 | 8 | 15.9 | ₪5,334,158 | ₪42,001 | |
| ת"ת ילדי חן 214353 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 103 | 5 | 12.9 | ₪3,919,945 | ₪38,058 | |
| ממ"ד חב"ד -יבנאל 210815 | ממלכתי דתי | חטיבת ביניים | רשמי | 180 | 8 | 22.5 | ₪5,760,719 | ₪32,004 | |
| בית פייגא לבנות 214361 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 127 | 5 | 15.9 | ₪3,648,522 | ₪28,729 | |
| נפתלי -יבנאל 210807 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 239 | 8 | 26.6 | ₪5,780,700 | ₪24,187 | |
| ילדי מוהראש 675520 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 165 | 8 | 20.6 | ₪3,463,409 | ₪20,990 | |
| ישיבת ברסלב אור מוהר 749770 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 60 | 4 | 15.0 | ₪538,906 | ₪8,982 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בין מוסדות, והוא תעריף ארצי ולא החלטה עירונית: מוסד תרבותי-ייחודי מקבל כ־₪8,900 לתלמיד בכל עיר, מוסד פטור כ־₪5,300, ומוסד רשמי פי שניים עד חמישה מזה. ממוצע של עיר הוא לכן בעיקר אמירה על תמהיל המעמדות שבה.
מעמד משפטי וזרם הם שתי מערכות סיווג נפרדות. “תרבותי-ייחודי” כאן הוא מעמד משפטי של מוסדות חרדיים, והוא התעריף הנמוך במערכת; “ייחודי” בטבלת הזרמים הוא דבר אחר לגמרי — בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ולאמנויות, ולרוב התעריף הגבוה בעיר.
| מעמד | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 2 | 419 | ₪11,541,419 40.6% מהתקציב | ₪27,545 | 26.2 |
| מוכר | 4 | 522 | ₪16,366,034 57.5% מהתקציב | ₪31,353 | 20.1 |
| תרבותי-ייחודי (מעמד משפטי) | 1 | 60 | ₪538,906 1.9% מהתקציב | ₪8,982 | 15.0 |
“זרם” כאן הוא הפיקוח שהמוסד נמצא תחתיו — ממלכתי, ממלכתי דתי או חרדי — ולצידם “ייחודי”: בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ובתי ספר לאמנויות, שזוהו לפי שמם ולא לפי שדה של המשרד. זו מערכת סיווג נפרדת מ“מעמד משפטי”, ו“ייחודי” כאן אינו “תרבותי-ייחודי” שם.
| זרם | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| חרדי | 5 | 582 | ₪16,904,940 59.4% מהתקציב | ₪29,046 | 19.4 |
| ממלכתי | 1 | 239 | ₪5,780,700 20.3% מהתקציב | ₪24,187 | 29.9 |
| ממלכתי דתי | 1 | 180 | ₪5,760,719 20.3% מהתקציב | ₪32,004 | 22.5 |
| שלב | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| יסודי | 1 | 239 | ₪5,780,700 20.3% מהתקציב | ₪24,187 | 29.9 |
| חטיבת ביניים | 4 | 575 | ₪16,792,595 59.0% מהתקציב | ₪29,205 | 22.1 |
| תיכון / על-יסודי | 2 | 187 | ₪5,873,064 20.6% מהתקציב | ₪31,407 | 15.6 |
מעבר לתקציב משרד החינוך, יבנאל העבירה ₪1,550,000 לחינוך בשנת 2024 — ₪1,548 לתלמיד, לפי הדוח הכספי המבוקר שהיא מגישה למשרד הפנים. זהו סכום עירוני אחד; הדוח אינו נוקב בשם של אף מוסד, ולכן אי אפשר לייחס ממנו סכום לבית ספר מסוים.
| שורה בדוח התמיכות | ביצוע 2024 |
|---|---|
| השתתפויות חינוךרשומה בדוח לצד השתתפויות רווחה והשתתפויות בתאגידים עירוניים — השתתפות בגופים, ולא החלטת תמיכה. | ₪1,550,000 |
המספר הזה הוא רצפה, לא תקרה. רשויות רושמות את ההוצאה במקומות שונים בדוח, ורק 38 מתוך 260 משתמשות בשורת התמיכה בחינוך — כך שהיעדר שורה אינו עדות להיעדר כסף.
מקור: דוחות כספיים מבוקרים של הרשויות המקומיות, משרד הפנים, ביצוע 2024 — data.gov.il ↗