שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־5 בתי הספר התיכוניים בערערה בנגב — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 1 מ־10
הנתונים מתבססים על 4 מ־5 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. הזכאות המשוקללת (75.6%) והחציון (77.7%) קרובים, כלומר בית הספר הטיפוסי כאן דומה לתמונה הכללית.
נשירה: בערערה בנגב נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־22 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (0.73% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 0.98%, בנות 0.48%) — בממוצע כ־4.4 לכל אחד מ־5 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 46.8 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 0.73%, ולכן ציון איכות 46.4 = 46.8 × (1 − 0.0073). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 38.9, כלומר היא מעל הצפוי ב־7.5 נקודות — מקום 11 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בערערה בנגב — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| מקיף טומשין ערערהרשמי · 778 תלמידים · סמל 648071 | בדואי | 128 | 91.3% | 0.8% | 5.6% | 10.3% | 25.6 | חלש | — |
| מקיף אלנור ערערהרשמי · 1,004 תלמידים · סמל 648147 | בדואי | 123 | 77.7% | 0.8% | 7.4% | 12.4% | 26.2 | חלש | — |
| אג'יאלרשמי · 778 תלמידים · סמל 641050 | בדואי | 122 | 71.4% | 0.8% | 4.2% | 10.1% | 25.9 | חלש | 1 מעל · 2 מתחת |
| מח"ט המכללה הטכנולוגית אלאסראמוכר · 261 תלמידים · סמל 519090 | בדואי | 49 | 39.6% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 17.4 | חלש | 8 מעל |
| חט"ב אבדאערשמי · 190 תלמידים · סמל 645838 | בדואי | — | — | — | — | — | 23.8 | חלש | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בערערה בנגב.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| בדואי | 5 | 422 | 4 | 75.6% | 77.7% | 25.6 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 4 | 373 | 3 | 80.3% | 77.7% | 25.9 |
| מוכר | 1 | 49 | 1 | 39.6% | 39.6% | 17.4 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 5 | 422 | 4 | 75.6% | 77.7% | 25.6 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר בערערה בנגב יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 2 בתי ספר בערערה בנגב נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 2 | 1 | 1 | 0 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 2 | 1 | 1 | 0 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 2 | 0 | 2 | 0 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 2 | 1 | 0 | 1 |
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 2 | 0 | 2 | 0 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 2 | 1 | 1 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 2 | 0 | 2 | 0 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 2 | 1 | 1 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 2 | 2 | 0 | 0 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 2 | 1 | 0 | 1 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 2 | 1 | 1 | 0 |