שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־4 בתי הספר התיכוניים בהגליל העליון — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 7 מ־10
הנתונים מתבססים על 4 מ־4 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. החציון (87.6%) גבוה מהזכאות המשוקללת (82.6%) ב־5.0 נקודות: מוסד או שניים עם זכאות נמוכה ומחזור גדול מושכים את התמונה הכללית למטה, ובית הספר הטיפוסי גבוה מהם.
נשירה: בהגליל העליון נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־46 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (1.86% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 2.21%, בנות 1.51%) — בממוצע כ־11.5 לכל אחד מ־4 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 68.0 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 1.86%, ולכן ציון איכות 66.7 = 68.0 × (1 − 0.0186). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 60.1, כלומר היא מעל הצפוי ב־6.6 נקודות — מקום 151 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בהגליל העליון — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| מקיף הר וגיארשמי · 862 תלמידים · סמל 260307 | ממלכתי | 175 | 87.6% | 2.4% | 24.3% | 59.8% | 22.2 | בינוני - חזק | — |
| מקיף עמק החולהרשמי · 893 תלמידים · סמל 260232 | ממלכתי | 141 | 78.3% | 11.3% | 12.2% | 59.1% | 22.9 | חלש - בינוני | — |
| מקיף עינות הירדןרשמי · 421 תלמידים · סמל 260067 | ממלכתי | 80 | 74.0% | 26.0% | 15.6% | 68.8% | 24.8 | בינוני - חזק | — |
| מקיף אנה פרנקרשמי · 248 תלמידים · סמל 280115 | ממלכתי | 58 | 89.6% | 16.7% | 18.8% | 50.0% | 15.9 | בינוני | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בהגליל העליון.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 4 | 454 | 4 | 82.6% | 87.6% | 22.9 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 4 | 454 | 4 | 82.6% | 87.6% | 22.9 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש - בינוני | 1 | 141 | 1 | 78.3% | 78.3% | 22.9 |
| בינוני | 1 | 58 | 1 | 89.6% | 89.6% | 15.9 |
| בינוני - חזק | 2 | 255 | 2 | 83.3% | 87.6% | 24.8 |