שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־6 בתי הספר התיכוניים בהגליל התחתון — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 7 מ־10
הנתונים מתבססים על 5 מ־6 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. הזכאות המשוקללת (88.3%) והחציון (90.6%) קרובים, כלומר בית הספר הטיפוסי כאן דומה לתמונה הכללית.
נשירה: בהגליל התחתון נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־15 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (0.71% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 0.90%, בנות 0.49%) — בממוצע כ־2.5 לכל אחד מ־6 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 70.1 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 0.71%, ולכן ציון איכות 69.6 = 70.1 × (1 − 0.0071). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 60.1, כלומר היא מעל הצפוי ב־9.5 נקודות — מקום 97 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בהגליל התחתון — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| מקיף חקלאי כדורירשמי · 1,540 תלמידים · סמל 280065 | ממלכתי | 264 | 90.6% | 9.4% | 13.7% | 59.6% | 28.8 | בינוני - חזק | 2 מתחת |
| ישיבת הזורעיםמוכר · 173 תלמידים · סמל 240812 | ממלכתי דתי | 41 | 100.0% | 11.1% | 44.4% | 44.4% | 38.5 | בינוני - חזק | 7 מעל |
| הודיותרשמי · 204 תלמידים · סמל 270223 | ממלכתי דתי | 37 | 82.8% | 3.4% | 0.0% | 27.6% | 21.5 | חלש | 2 מעל · 3 מתחת |
| אדם ואדמה תבורמוכר · 51 תלמידים · סמל 636019 | ממלכתי | 15 | 93.3% | 13.3% | 20.0% | 60.0% | 17.0 | בינוני - חזק | 3 מעל · 1 מתחת |
| זיו אורמוכר · 82 תלמידים · סמל 519223 | חרדי | 13 | 15.4% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 20.5 | חלש - בינוני | — |
| הזורעיםרשמי · 42 תלמידים · סמל 980078 | ממלכתי | 4 | — | — | — | — | 14.0 | — | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בהגליל התחתון.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 3 | 283 | 2 | 90.7% | 93.3% | 17.0 |
| ממלכתי דתי | 2 | 78 | 2 | 91.8% | 100.0% | 38.5 |
| חרדי | 1 | 13 | 1 | 15.4% | 15.4% | 20.5 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 3 | 305 | 2 | 89.6% | 90.6% | 21.5 |
| מוכר | 3 | 69 | 3 | 82.6% | 93.3% | 20.5 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 1 | 37 | 1 | 82.8% | 82.8% | 21.5 |
| חלש - בינוני | 1 | 13 | 1 | 15.4% | 15.4% | 20.5 |
| בינוני - חזק | 3 | 320 | 3 | 91.9% | 93.3% | 28.8 |
| — | 1 | 4 | 0 | — | — | 14.0 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר בהגליל התחתון יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 4 בתי ספר בהגליל התחתון נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 4 | 0 | 2 | 2 |
| מיומנות רגשיתידע ומיומנויות | 4 | 1 | 3 | 0 |
| מיומנות חברתיתידע ומיומנויות | 4 | 2 | 1 | 1 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 4 | 2 | 1 | 1 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 4 | 2 | 2 | 0 |
| תחושת מוגנותאקלים חינוכי | 4 | 1 | 2 | 1 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 3 | 0 | 3 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 3 | 0 | 3 | 0 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 3 | 1 | 2 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 3 | 1 | 2 | 0 |
| הצוות החינוכימרחבי עשייה | 2 | 1 | 0 | 1 |
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 1 | 1 | 0 | 0 |