שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־4 בתי הספר התיכוניים בכפר קאסם — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 3 מ־10
הנתונים מתבססים על 3 מ־4 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. הזכאות המשוקללת (70.1%) והחציון (71.5%) קרובים, כלומר בית הספר הטיפוסי כאן דומה לתמונה הכללית.
נשירה: בכפר קאסם נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־20 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (0.66% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 1.02%, בנות 0.28%) — בממוצע כ־5.0 לכל אחד מ־4 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 51.6 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 0.66%, ולכן ציון איכות 51.3 = 51.6 × (1 − 0.0066). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 52.9, כלומר היא מתחת לצפוי ב־1.6 נקודות — מקום 124 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בכפר קאסם — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| חט"ב אבן סינארשמי · 1,491 תלמידים · סמל 448167 | ערבי | 268 | 72.8% | 16.4% | 17.7% | 36.2% | 29.4 | בינוני | 9 מעל |
| מקיף כפר קאסםמוכר · 541 תלמידים · סמל 800086 | ערבי | 193 | 71.5% | 14.5% | 13.4% | 35.2% | 31.2 | בינוני | 1 מעל · 3 מתחת |
| מח"ט תיכון טכנולוגימוכר · 124 תלמידים · סמל 448290 | ערבי | 46 | 48.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 13.8 | חלש | 5 מעל · 3 מתחת |
| בית הספר דרכא למדעים ולמנהיגותרשמי · 312 תלמידים · סמל 482968 | ערבי | — | — | — | — | — | 26.0 | בינוני | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בכפר קאסם.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ערבי | 4 | 507 | 3 | 70.1% | 71.5% | 29.4 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 2 | 268 | 1 | 72.8% | 72.8% | 29.4 |
| מוכר | 2 | 239 | 2 | 67.0% | 71.5% | 31.2 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 1 | 46 | 1 | 48.0% | 48.0% | 13.8 |
| בינוני | 3 | 461 | 2 | 72.3% | 72.8% | 29.4 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר בכפר קאסם יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 3 בתי ספר בכפר קאסם נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 3 | 1 | 0 | 2 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 3 | 2 | 1 | 0 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 3 | 1 | 2 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 3 | 1 | 2 | 0 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 3 | 2 | 1 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 3 | 1 | 2 | 0 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 3 | 3 | 0 | 0 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 2 | 1 | 0 | 1 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 2 | 1 | 0 | 1 |
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 2 | 1 | 1 | 0 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 2 | 1 | 1 | 0 |
| מיומנות רגשיתידע ומיומנויות | 1 | 0 | 0 | 1 |
| מיומנות חברתיתידע ומיומנויות | 1 | 0 | 0 | 1 |
| הצוות החינוכימרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| תחושת מוגנותאקלים חינוכי | 1 | 0 | 1 | 0 |