שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־6 בתי הספר התיכוניים במנשה — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 7 מ־10
הנתונים מתבססים על 5 מ־6 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. הזכאות המשוקללת (89.8%) והחציון (90.0%) קרובים, כלומר בית הספר הטיפוסי כאן דומה לתמונה הכללית.
נשירה: במנשה נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־41 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (1.00% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 1.34%, בנות 0.67%) — בממוצע כ־6.8 לכל אחד מ־6 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 63.0 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 1.00%, ולכן ציון איכות 62.4 = 63.0 × (1 − 0.0100). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 60.1, כלומר היא מעל הצפוי ב־2.3 נקודות — מקום 167 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך במנשה — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| מקיף גווניםרשמי · 1,255 תלמידים · סמל 360123 | ממלכתי | 200 | 86.4% | 16.3% | 20.1% | 69.0% | 32.1 | בינוני - חזק | — |
| מקיף מבואות עירוןרשמי · 1,073 תלמידים · סמל 360040 | ממלכתי | 196 | 91.6% | 15.2% | 16.2% | 73.8% | 29.8 | חזק | — |
| אולפנת בנ"ע כפר פינסמוכר · 452 תלמידים · סמל 340109 | ממלכתי דתי | 124 | 93.4% | 25.6% | 16.5% | 54.5% | 34.8 | חזק | — |
| מקיף אלוני יצחקרשמי · 708 תלמידים · סמל 360149 | ממלכתי | 111 | 90.0% | 10.0% | 10.0% | 46.4% | 25.3 | בינוני | 2 מעל |
| כפר הנוער הערבי למצויינותמוכר · 274 תלמידים · סמל 734863 | ערבי | 65 | 87.7% | 15.4% | 10.8% | 49.2% | 24.9 | בינוני - חזק | 2 מעל · 3 מתחת |
| בית הספר הבינלאומי במוכר · 130 תלמידים · סמל 744565 | ממלכתי | — | — | — | — | — | 43.3 | בינוני - חזק | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים במנשה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 4 | 507 | 3 | 89.2% | 90.0% | 32.1 |
| ממלכתי דתי | 1 | 124 | 1 | 93.4% | 93.4% | 34.8 |
| ערבי | 1 | 65 | 1 | 87.7% | 87.7% | 24.9 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 3 | 507 | 3 | 89.2% | 90.0% | 29.8 |
| מוכר | 3 | 189 | 2 | 91.4% | 93.4% | 34.8 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| בינוני | 1 | 111 | 1 | 90.0% | 90.0% | 25.3 |
| בינוני - חזק | 3 | 265 | 2 | 86.7% | 87.7% | 32.1 |
| חזק | 2 | 320 | 2 | 92.3% | 93.4% | 34.8 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר במנשה יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 2 בתי ספר במנשה נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 2 | 1 | 0 | 1 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 2 | 1 | 1 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 2 | 0 | 2 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 2 | 0 | 1 | 1 |
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 1 | 1 | 0 | 0 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 1 | 0 | 0 | 1 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 1 | 1 | 0 | 0 |