שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־7 בתי הספר התיכוניים בנהריה — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 6 מ־10
הנתונים מתבססים על 5 מ־7 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. הזכאות המשוקללת (83.0%) והחציון (80.6%) קרובים, כלומר בית הספר הטיפוסי כאן דומה לתמונה הכללית.
נשירה: בנהריה נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־74 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (1.75% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 2.37%, בנות 1.12%) — בממוצע כ־10.6 לכל אחד מ־7 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 59.4 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 1.75%, ולכן ציון איכות 58.4 = 59.4 × (1 − 0.0175). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 56.7, כלומר היא מעל הצפוי ב־1.6 נקודות — מקום 172 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בנהריה — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| אורט שחקים נהריהרשמי · 1,692 תלמידים · סמל 244152 | ממלכתי | 228 | 93.1% | 7.4% | 17.1% | 39.8% | 30.4 | בינוני | — |
| אורט מדעים ואמנויות נהריהרשמי · 1,472 תלמידים · סמל 270298 | ממלכתי | 217 | 77.4% | 12.0% | 19.2% | 46.6% | 30.9 | חלש - בינוני | 2 מעל · 1 מתחת |
| אורט מח"ט פסגות נהריהמוכר · 240 תלמידים · סמל 370569 | ממלכתי | 79 | 65.0% | 0.0% | 0.0% | 10.0% | 12.4 | חלש | — |
| אורט אולפנת הראל נהריהרשמי · 263 תלמידים · סמל 240085 | ממלכתי דתי | 42 | 80.6% | 13.9% | 2.8% | 38.9% | 23.8 | חלש - בינוני | — |
| ישיבת אביר יעקבמוכר · 298 תלמידים · סמל 214098 | ממלכתי דתי | 31 | 96.7% | 3.3% | 23.3% | 70.0% | 24.3 | בינוני | 1 מתחת |
| אורט מגשימיםרשמי · 309 תלמידים · סמל 244574 | ממלכתי | — | — | — | — | — | 28.3 | — | כמו הדומים |
| ישיבת אור מאיר שמחהתרבותי-ייחודי · 52 תלמידים · סמל 240747 | חרדי | — | — | — | — | — | 17.3 | בינוני | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בנהריה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 4 | 524 | 3 | 82.4% | 77.4% | 30.4 |
| ממלכתי דתי | 2 | 73 | 2 | 87.4% | 96.7% | 24.3 |
| חרדי | 1 | 0 | 0 | — | — | 17.3 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 4 | 487 | 3 | 85.0% | 80.6% | 30.4 |
| מוכר | 2 | 110 | 2 | 73.9% | 96.7% | 24.3 |
| תרבותי-ייחודי | 1 | 0 | 0 | — | — | 17.3 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 1 | 79 | 1 | 65.0% | 65.0% | 12.4 |
| חלש - בינוני | 2 | 259 | 2 | 77.9% | 80.6% | 30.9 |
| בינוני | 3 | 259 | 2 | 93.5% | 96.7% | 24.3 |
| — | 1 | 0 | 0 | — | — | 28.3 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר בנהריה יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 3 בתי ספר בנהריה נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 3 | 0 | 3 | 0 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 3 | 0 | 3 | 0 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 3 | 0 | 3 | 0 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 3 | 0 | 3 | 0 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 3 | 0 | 3 | 0 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 3 | 1 | 1 | 1 |
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 1 | 1 | 0 | 0 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 0 | 1 |