GoInfo· התמונה הפדגוגית

לפני הסתמכות על מידע באתר, מומלץ לעיין בתנאי השימוש.

ראשון לציון

שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

סמל ראשון לציון

התמונה הפדגוגית בראשון לציון

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־26 בתי הספר התיכוניים בראשון לציון — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.

רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 7 מ־10

92.9%זכאות לבגרות, משוקלל
94.6%חציון בית ספר
237נשרו מכיתות ז׳-י״ב
25.5%5 יח׳ מתמטיקה
66.9%5 יח׳ אנגלית
26בתי ספר תיכוניים
2,801תלמידי י״ב
30.4תלמידים בכיתה, חציון

הנתונים מתבססים על 21 מ־26 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. הזכאות המשוקללת (92.9%) והחציון (94.6%) קרובים, כלומר בית הספר הטיפוסי כאן דומה לתמונה הכללית.

נשירה: בראשון לציון נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־237 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (1.28% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 1.43%, בנות 1.11%) — בממוצע כ־9.1 לכל אחד מ־26 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.

ציון הישגים 73.6 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 1.28%, ולכן ציון איכות 72.7 = 73.6 × (1 − 0.0128). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 60.1, כלומר היא מעל הצפוי ב־12.6 נקודות — מקום 70 בדירוג השאריות.

תקציב החינוך בראשון לציון — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר

כל בתי הספר התיכוניים

לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.

בית ספרמגזרתלמידי י״בזכאותמצטיינים5 מתמטיקה5 אנגליתבכיתהטיפוחראמ״ה
גמנסיה ראלית עש קררירשמי · 1,676 תלמידים · סמל 440065ממלכתי26098.4%31.0%33.3%84.9%33.4חזק2 מעל · 1 מתחת
מקיף ג' עמיתרשמי · 1,639 תלמידים · סמל 771071ממלכתי24597.7%17.1%26.1%76.6%32.9חזק3 מעל
מקיף עירוני ח'רשמי · 1,224 תלמידים · סמל 441287ממלכתי22598.1%18.2%30.8%72.4%32.0חזק
עירוני ד' גן נחוםרשמי · 1,438 תלמידים · סמל 440875ממלכתי21095.1%12.8%20.7%65.0%32.3בינוני - חזק
מקיף ז' רביביםרשמי · 1,319 תלמידים · סמל 441147ממלכתי20292.9%16.2%19.3%58.9%31.4בינוני - חזק
מקיף ו ע"ש יגאל אלוןרשמי · 1,153 תלמידים · סמל 440982ממלכתי19993.4%19.1%35.0%67.2%31.1חזק
מקיף ט'רשמי · 1,140 תלמידים · סמל 441311ממלכתי19097.3%19.9%26.9%71.0%32.6חזקכמו הדומים
עירוני ה' מקיףרשמי · 1,107 תלמידים · סמל 440917ממלכתי17498.0%23.5%34.0%79.1%30.4בינוני - חזק
מקיף י"ג ע"ש יצחק נבוןרשמי · 1,428 תלמידים · סמל 480194ממלכתי17296.4%15.5%23.8%73.2%33.2חזק
תיכון המעיין מקיף יברשמי · 1,142 תלמידים · סמל 444257ממלכתי17098.8%23.0%32.9%78.3%31.4חזק
מקיף י"ארשמי · 880 תלמידים · סמל 420489ממלכתי15394.6%13.5%29.7%69.6%31.4חזק1 מעל · 1 מתחת
מקיף י' אבני החושןרשמי · 840 תלמידים · סמל 441758ממלכתי14894.5%14.4%26.7%65.1%27.7בינוני - חזק2 מתחת
אנקורימוכר · 190 תלמידים · סמל 444687ממלכתי7567.2%3.3%4.9%44.3%23.8חזק4 מעל · 1 מתחת
חקלאי נחלת יהודהרשמי · 423 תלמידים · סמל 480087ממלכתי7083.6%3.0%4.5%23.9%23.5בינוני
תיכון טכנולוגי נעמתמוכר · 274 תלמידים · סמל 470542ממלכתי6762.5%1.8%0.0%17.9%17.1בינוני
מקיף ממ"דרשמי · 461 תלמידים · סמל 440073ממלכתי דתי6290.0%5.0%8.3%46.7%24.1חלש - בינוני1 מעל · 2 מתחת
אולפנא ראשון לציוןרשמי · 359 תלמידים · סמל 442392ממלכתי דתי59100.0%24.1%33.3%72.2%28.1בינוני - חזק
ישיבת בני עקיבא ראשון לציוןרשמי · 292 תלמידים · סמל 444646ממלכתי דתי4397.6%9.8%24.4%70.7%26.5בינוני - חזק
תיכון טומשין ראשל"צמוכר · 92 תלמידים · סמל 441477ממלכתי3726.5%0.0%0.0%5.9%28.7בינוני1 מעל
תיכון בית יעקב מאורותמוכר · 87 תלמידים · סמל 442137חרדי2647.6%0.0%9.5%23.8%21.8בינוני
שובו מיטב ראשלצמוכר · 61 תלמידים · סמל 756205חרדי1472.7%9.1%36.4%54.5%15.3בינוני
הישיבה הגדולה עטרת שתרבותי-ייחודי · 191 תלמידים · סמל 722058חרדי191.0בינוני - חזק
כנסת מאירתרבותי-ייחודי · 70 תלמידים · סמל 441485חרדי23.3בינוני - חזק
נזר שראלתרבותי-ייחודי · 236 תלמידים · סמל 541094חרדי29.5בינוני - חזק
שש שנתי ידליןרשמי · 451 תלמידים · סמל 441303ממלכתי32.2חזק6 מעל
תומכי תמימים ראשל"צתרבותי-ייחודי · 46 תלמידים · סמל 658443חרדי15.3חזק

לפי מגזר

החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בראשון לציון.

קבוצהבתי ספרתלמידי י״במפרסמים בגרותזכאות משוקללתחציון זכאותבכיתה, חציון
ממלכתי172,5971693.3%95.1%31.4
ממלכתי דתי3164395.6%97.6%26.5
חרדי640256.4%72.7%23.3

לפי מעמד משפטי

קבוצהבתי ספרתלמידי י״במפרסמים בגרותזכאות משוקללתחציון זכאותבכיתה, חציון
רשמי172,5821696.0%97.3%31.4
מוכר5219556.9%62.5%21.8
תרבותי-ייחודי40029.5

לפי חמישון טיפוח

זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.

קבוצהבתי ספרתלמידי י״במפרסמים בגרותזכאות משוקללתחציון זכאותבכיתה, חציון
חלש - בינוני162190.0%90.0%24.1
בינוני5214562.0%62.5%21.8
בינוני - חזק9836695.5%97.6%29.5
חזק111,689995.7%97.3%32.0

אקלים והישגים — ראמ״ה

ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר בראשון לציון יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 9 בתי ספר בראשון לציון נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.

ממדבתי ספרמעלכמו מתחת
אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות8161
הלמידה בכיתהמרחבי עשייה8251
מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה8350
הקניית מיומנויותמרחבי עשייה8080
מצב התשתיותמרחבי עשייה8530
יחסים ושייכותאקלים חינוכי8233
מיומנות רגשיתידע ומיומנויות7151
מיומנות חברתיתידע ומיומנויות7070
טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה7250
תחושת מוגנותאקלים חינוכי7070
הצוות החינוכימרחבי עשייה6051
שלומות הצוותמרחבי עשייה2200
מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות1010
מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות1010
מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי1010

מה שאין במספרים האלה