שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־26 בתי הספר התיכוניים במטה בנימין — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 5 מ־10
הנתונים מתבססים על 21 מ־26 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. החציון (93.5%) גבוה מהזכאות המשוקללת (87.6%) ב־5.9 נקודות: מוסד או שניים עם זכאות נמוכה ומחזור גדול מושכים את התמונה הכללית למטה, ובית הספר הטיפוסי גבוה מהם.
נשירה: במטה בנימין נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־76 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (1.29% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 1.74%, בנות 0.84%) — בממוצע כ־2.9 לכל אחד מ־26 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 62.2 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 1.29%, ולכן ציון איכות 61.4 = 62.2 × (1 − 0.0129). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 53.8, כלומר היא מעל הצפוי ב־7.6 נקודות — מקום 76 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך במטה בנימין — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| אולפנא עופרהרשמי · 834 תלמידים · סמל 140970 | ממלכתי דתי | 152 | 94.6% | 32.6% | 24.0% | 75.2% | 28.5 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת בנ"ע מטה בנימיןרשמי · 664 תלמידים · סמל 140939 | ממלכתי דתי | 95 | 97.6% | 9.5% | 25.0% | 39.3% | 25.0 | בינוני | 3 מעל · 4 מתחת |
| אולפנא בני עקיבא נריהרשמי · 537 תלמידים · סמל 186908 | ממלכתי דתי | 79 | 96.9% | 21.5% | 13.8% | 44.6% | 29.2 | בינוני - חזק | — |
| אולפנת לבונהמוכר · 246 תלמידים · סמל 142166 | ממלכתי דתי | 56 | 93.5% | 0.0% | 10.9% | 28.3% | 28.0 | בינוני - חזק | — |
| אולפנת צביה כוכב יעקבמוכר · 235 תלמידים · סמל 234021 | ממלכתי דתי | 55 | 98.0% | 20.0% | 14.0% | 60.0% | 27.8 | בינוני - חזק | 3 מעל · 3 מתחת |
| צור ישראלמוכר · 130 תלמידים · סמל 346932 | ממלכתי דתי | 55 | 54.5% | 0.0% | 0.0% | 11.4% | 21.7 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת בנ"ע נר תמיד חשמונאיםרשמי · 483 תלמידים · סמל 144766 | ממלכתי דתי | 51 | 100.0% | 15.4% | 20.5% | 74.4% | 27.1 | בינוני - חזק | — |
| תיכון כפר אדומיםמוכר · 235 תלמידים · סמל 611475 | ממלכתי | 51 | 81.4% | 9.3% | 16.3% | 69.8% | 24.0 | חזק | — |
| סמינר ב.יעקב תל ציוןמוכר · 133 תלמידים · סמל 560268 | חרדי | 49 | 94.7% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 23.4 | בינוני | — |
| ישיבת נהוראמוכר · 204 תלמידים · סמל 441592 | חרדי | 48 | 100.0% | 12.5% | 16.7% | 60.4% | 20.4 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת נתיבות יוסףמוכר · 224 תלמידים · סמל 141101 | ממלכתי דתי | 43 | 88.1% | 19.0% | 31.0% | 42.9% | 28.0 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת מערבאמוכר · 174 תלמידים · סמל 140954 | ממלכתי דתי | 42 | 95.2% | 2.4% | 45.2% | 85.7% | 43.5 | בינוני - חזק | — |
| אולפנת בנ"ע שירת היםמוכר · 197 תלמידים · סמל 521476 | ממלכתי דתי | 39 | 97.2% | 25.0% | 25.0% | 50.0% | 24.6 | חזק | 5 מעל · 1 מתחת |
| ישיבה תיכונית בנ"ע עלירשמי · 409 תלמידים · סמל 641498 | ממלכתי דתי | 33 | 89.7% | 13.8% | 17.2% | 37.9% | 26.6 | בינוני - חזק | 1 מעל |
| ישיבת פלח הרימוןמוכר · 132 תלמידים · סמל 653600 | ממלכתי דתי | 30 | 16.0% | 0.0% | 0.0% | 4.0% | 26.4 | בינוני - חזק | — |
| אולפנת בנ"ע שילהרשמי · 440 תלמידים · סמל 641480 | ממלכתי דתי | 29 | 93.8% | 12.5% | 12.5% | 56.3% | 30.0 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת אהבת חייםמוכר · 144 תלמידים · סמל 141291 | ממלכתי דתי | 26 | 50.0% | 0.0% | 0.0% | 8.3% | 9.6 | בינוני | — |
| ישיבת בנ"ע כינור דודמוכר · 144 תלמידים · סמל 142281 | ממלכתי דתי | 25 | 91.3% | 4.3% | 21.7% | 56.5% | 24.0 | חזק | 4 מתחת |
| ישיבת שער השמייםמוכר · 111 תלמידים · סמל 267724 | חרדי | 20 | 80.0% | 0.0% | 0.0% | 10.0% | 18.5 | חזק | — |
| אולפנא טל תחיהרשמי · 224 תלמידים · סמל 656165 | חרדי | 14 | 83.3% | 8.3% | 0.0% | 25.0% | 24.9 | בינוני - חזק | — |
| רגבים בנימיןמוכר · 83 תלמידים · סמל 748574 | ממלכתי דתי | 14 | 31.6% | 0.0% | 5.3% | 26.3% | 13.8 | בינוני - חזק | — |
| התיכון הנכו"ןרשמי · 181 תלמידים · סמל 673822 | ממלכתי | — | — | — | — | — | 25.7 | — | — |
| ישיבה לצעירים תלציוןתרבותי-ייחודי · 91 תלמידים · סמל 736256 | חרדי | — | — | — | — | — | 30.3 | חלש | — |
| ישיבה קטנה ארחות מרדתרבותי-ייחודי · 44 תלמידים · סמל 722017 | חרדי | — | — | — | — | — | 11.0 | בינוני | — |
| ישיבת בני עקיבא מכלומוכר · 21 תלמידים · סמל 746404 | ממלכתי דתי | — | — | — | — | — | 10.5 | בינוני - חזק | — |
| שירת ציוןמוכר · 91 תלמידים · סמל 655233 | חרדי | — | — | — | — | — | 21.3 | בינוני | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים במטה בנימין.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי דתי | 17 | 824 | 16 | 87.1% | 93.8% | 26.6 |
| חרדי | 7 | 131 | 4 | 93.2% | 94.7% | 21.3 |
| ממלכתי | 2 | 51 | 1 | 81.4% | 81.4% | 25.7 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 8 | 453 | 7 | 95.5% | 94.6% | 27.1 |
| מוכר | 16 | 553 | 14 | 81.2% | 91.3% | 24.0 |
| תרבותי-ייחודי | 2 | 0 | 0 | — | — | 30.3 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 1 | 0 | 0 | — | — | 30.3 |
| בינוני | 5 | 170 | 3 | 89.5% | 94.7% | 21.3 |
| בינוני - חזק | 15 | 701 | 14 | 87.2% | 93.8% | 27.1 |
| חזק | 4 | 135 | 4 | 87.6% | 91.3% | 24.0 |
| — | 1 | 0 | 0 | — | — | 25.7 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר במטה בנימין יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 5 בתי ספר במטה בנימין נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 5 | 0 | 2 | 3 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 5 | 1 | 2 | 2 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 5 | 3 | 1 | 1 |
| מיומנות רגשיתידע ומיומנויות | 4 | 0 | 3 | 1 |
| מיומנות חברתיתידע ומיומנויות | 4 | 1 | 2 | 1 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 4 | 0 | 4 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 4 | 1 | 2 | 1 |
| תחושת מוגנותאקלים חינוכי | 4 | 2 | 1 | 1 |
| הצוות החינוכימרחבי עשייה | 3 | 3 | 0 | 0 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 3 | 1 | 2 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 3 | 0 | 3 | 0 |
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 0 | 1 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 1 | 0 | 0 | 1 |