שקיפות בחינוך · משרד החינוך · 2024
תקציב משרד החינוך לכל אחד מ־27 בתי הספר בעיר, לפי זרם, שלב חינוך ומעמד משפטי — ומה שהמספרים האלה אינם כוללים.
סמל רשות 2600000
48 תלמידים לומדים ב־1 מוסדות בפיקוח חרדי שמעמדם תרבותי-ייחודי — כלומר אינם מוכרים. זהו 0.46% מהתלמידים בעיר.
הפער כמעט כולו של בנים: 48 בנים (0.8% מכלל הבנים) לעומת 0 בנות (0.00% מכלל הבנות). במוסדות המוכרים התמונה מתהפכת — 0 בנות מול 137 בנים. זהו אינו פער בין החינוך החרדי לשאר המערכת, אלא פער שנפתח אצל הבנים.
הם כן מקבלים תקציב — פחות, לא כלום. חציון תקציב משרד החינוך לתלמיד, לפי מעמד משפטי, ארצית — לא כל מעמד קיים בכל רשות:
| מעמד | לתלמיד | מתוך מוכר |
|---|---|---|
| מוכר | ₪25,097 | 100% |
| תרבותי-ייחודי | ₪9,048 | 36% |
| פטור | ₪6,510 | 26% |
לפי התעריף החציוני הארצי של מוסד מוכר (₪25,097), אותם תלמידים היו מושכים ₪786,416 נוספים בשנה — כ־₪16,384 לתלמיד. זהו חישוב תיאורטי, לא סכום שנמנע מהם.
מה שהמאגר אינו מודד הוא מה נלמד בפועל: מעמד מוכר אינו עדות ללימודי ליבה. מה שכן נמדד הוא הגשה לבגרות — מבין המוסדות שמגיעים לכיתה י׳ ומעלה בכל הארץ, תרבותי-ייחודי בפיקוח חרדי מגישים ב־6 מתוך 411 ומוכרים בפיקוח חרדי ב־230 מתוך 246. שני המספרים האלה ארציים ואינם של היישוב הזה. זה קשור לליבה אך אינו זהה לה.
לפרופורציה: כלל התלמידים בפיקוח חרדי בעיר הם 185 (1.8%).
הפער בין בתי הספר בעיר גדול — פי 1.9: תלמיד בעשירון העליון מבחינת תקציב מקבל ₪41,057 לעומת ₪21,398 בעשירון התחתון. ההסבר הגדול ביותר הוא ההבדל בין תיכון / על-יסודי ליסודי — ראו הטבלה “לפי שלב חינוך”.
במטה יהודה נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־32 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב. זהו אומדן ברמת הרשות, לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר שבו למד — אין נתוני נשירה לפי בית ספר בשום מאגר ציבורי, ואי-אפשר לייחס ולו נושר אחד לבית ספר מסוים. המקור הוא הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
התמונה הפדגוגית במטה יהודה — בגרות, מתמטיקה, אנגלית ואקלים ב־12 בתי הספר התיכוניים בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
“בכיתה” אינו החילוק של שתי העמודות שלצידו. זהו שדה שמשרד החינוך מפרסם כפי שהוא: בכמחצית המוסדות בארץ הוא אכן שווה לתלמידים חלקי כיתות, וביתר הוא גבוה מזה — המאגר אינו אומר על איזה בסיס הוא נספר, ולכן הוא מוצג ולא מחושב מחדש. הממוצע בכרטיסים למעלה ובטבלאות הסיכום שלמטה, לעומת זאת, הוא כן תלמידים חלקי כיתות.
| בית ספר | זרם | שלב | מעמד | תלמידים | כיתות | בכיתה (דיווח המשרד) | תקציב | לתלמיד | גוף מפעיל |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| היל"ה רטורנו-חסות 961011 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 76 | 9 | — | ₪7,708,737 | ₪101,431 | |
| קרית יערים 120238 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 98 | 5 | 23.5 | ₪6,192,773 | ₪63,192 | |
| אורט ארץ יהודה זוהרים 470013 | ממלכתי דתי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 92 | 7 | 13.1 | ₪5,559,415 | ₪60,428 | |
| ישיבת דרך אמונה 560524 | חרדי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 137 | 9 | 16.4 | ₪6,388,917 | ₪46,634 | |
| ברנקו וייס עין נקובה 442822 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 481 | 23 | 24.3 | ₪20,255,311 | ₪42,111 | |
| אזורי מקיף עין כרם 180018 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 638 | 25 | 29.3 | ₪26,194,096 | ₪41,057 | |
| ישיבת אמי"ת נחשון 180034 | ממלכתי דתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 496 | 19 | 27.9 | ₪19,243,083 | ₪38,797 | |
| על יסודי צור הדסה 420018 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 893 | 35 | 31.0 | ₪34,167,639 | ₪38,262 | |
| משלב דרור 641456 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 292 | 10 | 29.2 | ₪9,359,747 | ₪32,054 | |
| אלון 112037 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 563 | 25 | 26.7 | ₪17,693,738 | ₪31,428 | |
| מקיף הר טוב 841262 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 1,038 | 38 | 29.1 | ₪30,745,833 | ₪29,620 | |
| מתתיהו 110726 | ממלכתי דתי | יסודי | רשמי | 352 | 15 | 27.3 | ₪9,292,924 | ₪26,400 | |
| הר טוב 110734 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 510 | 19 | 30.3 | ₪13,204,432 | ₪25,891 | |
| נוה שלום-ואחד אל-סלם 124032 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 183 | 8 | 22.9 | ₪4,681,004 | ₪25,579 | |
| יסודי עין נקובא 118034 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 503 | 22 | 26.3 | ₪12,583,294 | ₪25,016 | |
| האלה ממ"ד 410266 | ממלכתי דתי | יסודי | רשמי | 499 | 21 | 26.4 | ₪12,120,345 | ₪24,289 | |
| קס"ם-קהילה סביבה מקו 267468 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 165 | 7 | 23.6 | ₪4,005,175 | ₪24,274 | |
| צור הדסה 136259 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 504 | 20 | 27.5 | ₪11,686,872 | ₪23,188 | |
| עין הרים 111096 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 540 | 21 | 28.7 | ₪12,071,552 | ₪22,355 | |
| מעינות 630079 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 392 | 14 | 28.0 | ₪8,660,956 | ₪22,094 | |
| לביא ממ"ד 362228 | ממלכתי דתי | יסודי | רשמי | 507 | 19 | 26.7 | ₪11,130,303 | ₪21,953 | |
| קרוב 450056 | ממלכתי דתי | יסודי | רשמי | 500 | 19 | 26.3 | ₪10,890,221 | ₪21,780 | |
| השחר 110098 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 417 | 16 | 26.1 | ₪8,922,863 | ₪21,398 | |
| צורים 412783 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 340 | 12 | 28.3 | ₪7,129,539 | ₪20,969 | |
| סאדברי-עמק האלה 733527 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 53 | 6 | 7.6 | ₪1,017,086 | ₪19,190 | |
| בית ספר יחיאל 722298 | ממלכתי | חטיבת ביניים | מוכר | 194 | 8 | 24.3 | ₪2,747,709 | ₪14,163 | |
| ישיבת פסגת יצחק 361881 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 48 | 4 | 12.0 | ₪418,241 | ₪8,713 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בין מוסדות, והוא תעריף ארצי ולא החלטה עירונית: מוסד תרבותי-ייחודי מקבל כ־₪8,900 לתלמיד בכל עיר, מוסד פטור כ־₪5,300, ומוסד רשמי פי שניים עד חמישה מזה. ממוצע של עיר הוא לכן בעיקר אמירה על תמהיל המעמדות שבה.
מעמד משפטי וזרם הם שתי מערכות סיווג נפרדות. “תרבותי-ייחודי” כאן הוא מעמד משפטי של מוסדות חרדיים, והוא התעריף הנמוך במערכת; “ייחודי” בטבלת הזרמים הוא דבר אחר לגמרי — בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ולאמנויות, ולרוב התעריף הגבוה בעיר.
| מעמד | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 21 | 9,911 | ₪290,231,700 92.4% מהתקציב | ₪29,284 | 25.2 |
| מוכר | 5 | 552 | ₪23,421,864 7.5% מהתקציב | ₪42,431 | 14.2 |
| תרבותי-ייחודי (מעמד משפטי) | 1 | 48 | ₪418,241 0.1% מהתקציב | ₪8,713 | 12.0 |
“זרם” כאן הוא הפיקוח שהמוסד נמצא תחתיו — ממלכתי, ממלכתי דתי או חרדי — ולצידם “ייחודי”: בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ובתי ספר לאמנויות, שזוהו לפי שמם ולא לפי שדה של המשרד. זו מערכת סיווג נפרדת מ“מעמד משפטי”, ו“ייחודי” כאן אינו “תרבותי-ייחודי” שם.
| זרם | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 19 | 7,880 | ₪239,028,356 76.1% מהתקציב | ₪30,334 | 24.4 |
| ממלכתי דתי | 6 | 2,446 | ₪68,236,291 21.7% מהתקציב | ₪27,897 | 24.5 |
| חרדי | 2 | 185 | ₪6,807,158 2.2% מהתקציב | ₪36,795 | 14.2 |
| שלב | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| יסודי | 14 | 5,975 | ₪144,073,218 45.9% מהתקציב | ₪24,113 | 25.1 |
| חטיבת ביניים | 1 | 194 | ₪2,747,709 0.9% מהתקציב | ₪14,163 | 24.2 |
| תיכון / על-יסודי | 12 | 4,342 | ₪167,250,878 53.3% מהתקציב | ₪38,519 | 22.9 |
מעבר לתקציב משרד החינוך, מטה יהודה העבירה ₪6,367,000 לחינוך בשנת 2024 — ₪606 לתלמיד, לפי הדוח הכספי המבוקר שהיא מגישה למשרד הפנים. זהו סכום עירוני אחד; הדוח אינו נוקב בשם של אף מוסד, ולכן אי אפשר לייחס ממנו סכום לבית ספר מסוים.
| שורה בדוח התמיכות | ביצוע 2024 |
|---|---|
| השתתפות בבתי ספר | ₪5,137,000 |
| השתתפויות חינוךרשומה בדוח לצד השתתפויות רווחה והשתתפויות בתאגידים עירוניים — השתתפות בגופים, ולא החלטת תמיכה. | ₪1,230,000 |
המספר הזה הוא רצפה, לא תקרה. רשויות רושמות את ההוצאה במקומות שונים בדוח, ורק 38 מתוך 260 משתמשות בשורת התמיכה בחינוך — כך שהיעדר שורה אינו עדות להיעדר כסף.
מקור: דוחות כספיים מבוקרים של הרשויות המקומיות, משרד הפנים, ביצוע 2024 — data.gov.il ↗