שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024
בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־12 בתי הספר התיכוניים במטה יהודה — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 7 מ־10
הנתונים מתבססים על 10 מ־12 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. החציון (87.5%) גבוה מהזכאות המשוקללת (83.1%) ב־4.4 נקודות: מוסד או שניים עם זכאות נמוכה ומחזור גדול מושכים את התמונה הכללית למטה, ובית הספר הטיפוסי גבוה מהם.
נשירה: במטה יהודה נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־32 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (1.01% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 1.32%, בנות 0.68%) — בממוצע כ־2.7 לכל אחד מ־12 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 69.1 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 1.01%, ולכן ציון איכות 68.4 = 69.1 × (1 − 0.0101). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 60.1, כלומר היא מעל הצפוי ב־8.3 נקודות — מקום 147 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך במטה יהודה — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| מקיף הר טוברשמי · 1,038 תלמידים · סמל 841262 | ממלכתי | 140 | 90.8% | 13.8% | 23.8% | 65.4% | 29.1 | בינוני - חזק | 7 מתחת |
| על יסודי צור הדסהרשמי · 893 תלמידים · סמל 420018 | ממלכתי | 117 | 93.5% | 15.9% | 22.4% | 81.3% | 31.0 | בינוני - חזק | 3 מתחת |
| אזורי מקיף עין כרםרשמי · 638 תלמידים · סמל 180018 | ממלכתי | 105 | 72.9% | 1.0% | 12.5% | 45.8% | 29.3 | בינוני - חזק | כמו הדומים |
| ישיבת אמי"ת נחשוןרשמי · 496 תלמידים · סמל 180034 | ממלכתי דתי | 78 | 98.6% | 24.3% | 28.4% | 79.7% | 27.9 | בינוני - חזק | — |
| ברנקו וייס עין נקובהרשמי · 481 תלמידים · סמל 442822 | ערבי | 68 | 88.3% | 1.7% | 1.7% | 16.7% | 24.3 | חלש | 8 מתחת |
| משלב דרוררשמי · 292 תלמידים · סמל 641456 | ממלכתי | 36 | 87.5% | 12.5% | 25.0% | 75.0% | 29.2 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת דרך אמונהמוכר · 137 תלמידים · סמל 560524 | חרדי | 24 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 16.4 | חלש - בינוני | — |
| אורט ארץ יהודה זוהריםמוכר · 92 תלמידים · סמל 470013 | ממלכתי דתי | 22 | 72.2% | 0.0% | 0.0% | 22.2% | 13.1 | חלש | 3 מעל · 1 מתחת |
| קרית יעריםרשמי · 98 תלמידים · סמל 120238 | ממלכתי | 17 | 77.8% | 0.0% | 0.0% | 33.3% | 23.5 | חלש | 5 מתחת |
| סאדברי-עמק האלהמוכר · 53 תלמידים · סמל 733527 | ממלכתי | 9 | 16.7% | 0.0% | 0.0% | 16.7% | 7.6 | בינוני | — |
| היל"ה רטורנו-חסותמוכר · 76 תלמידים · סמל 961011 | ממלכתי | — | — | — | — | — | — | חלש - בינוני | — |
| ישיבת פסגת יצחקתרבותי-ייחודי · 48 תלמידים · סמל 361881 | חרדי | — | — | — | — | — | 12.0 | חלש - בינוני | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים במטה יהודה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 7 | 424 | 6 | 84.7% | 87.5% | 29.2 |
| ממלכתי דתי | 2 | 100 | 2 | 92.8% | 98.6% | 27.9 |
| ערבי | 1 | 68 | 1 | 88.3% | 88.3% | 24.3 |
| חרדי | 2 | 24 | 1 | 0.0% | 0.0% | 16.4 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 7 | 561 | 7 | 88.2% | 88.3% | 29.1 |
| מוכר | 4 | 55 | 3 | 31.6% | 16.7% | 13.1 |
| תרבותי-ייחודי | 1 | 0 | 0 | — | — | 12.0 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 3 | 107 | 3 | 83.3% | 77.8% | 23.5 |
| חלש - בינוני | 3 | 24 | 1 | 0.0% | 0.0% | 16.4 |
| בינוני | 1 | 9 | 1 | 16.7% | 16.7% | 7.6 |
| בינוני - חזק | 5 | 476 | 5 | 88.5% | 90.8% | 29.2 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר במטה יהודה יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 6 בתי ספר במטה יהודה נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 6 | 0 | 2 | 4 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 6 | 1 | 3 | 2 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 6 | 1 | 3 | 2 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 5 | 0 | 3 | 2 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 5 | 0 | 4 | 1 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 5 | 0 | 4 | 1 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 5 | 0 | 2 | 3 |
| מיומנות רגשיתידע ומיומנויות | 4 | 0 | 3 | 1 |
| מיומנות חברתיתידע ומיומנויות | 4 | 1 | 3 | 0 |
| תחושת מוגנותאקלים חינוכי | 4 | 0 | 3 | 1 |
| הצוות החינוכימרחבי עשייה | 3 | 0 | 0 | 3 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 2 | 0 | 1 | 1 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 2 | 0 | 1 | 1 |
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 2 | 0 | 1 | 1 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 2 | 0 | 1 | 1 |