שקיפות בחינוך · משרד החינוך · 2024

תקציב משרד החינוך לכל אחד מ־27 בתי הספר בעיר, לפי זרם, שלב חינוך ומעמד משפטי — ומה שהמספרים האלה אינם כוללים.
סמל רשות 315
1,202 תלמידים לומדים ב־7 מוסדות בפיקוח חרדי שמעמדם פטור (3 מוסדות, 766 תלמידים) או תרבותי-ייחודי (4 מוסדות, 436 תלמידים) — כלומר אינם מוכרים. זהו 14.97% מהתלמידים בעיר.
הפער כמעט כולו של בנים: 1,202 בנים (30.4% מכלל הבנים) לעומת 0 בנות (0.00% מכלל הבנות). במוסדות המוכרים התמונה מתהפכת — 1,959 בנות מול 686 בנים. זהו אינו פער בין החינוך החרדי לשאר המערכת, אלא פער שנפתח אצל הבנים.
הם כן מקבלים תקציב — פחות, לא כלום. חציון תקציב משרד החינוך לתלמיד, לפי מעמד משפטי, ארצית — לא כל מעמד קיים בכל רשות:
| מעמד | לתלמיד | מתוך מוכר |
|---|---|---|
| מוכר | ₪25,097 | 100% |
| תרבותי-ייחודי | ₪9,048 | 36% |
| פטור | ₪6,510 | 26% |
לפי התעריף החציוני הארצי של מוסד מוכר (₪25,097), אותם תלמידים היו מושכים ₪19,988,371 נוספים בשנה — כ־₪16,629 לתלמיד. זהו חישוב תיאורטי, לא סכום שנמנע מהם.
מה שהמאגר אינו מודד הוא מה נלמד בפועל: מעמד מוכר אינו עדות ללימודי ליבה. מה שכן נמדד הוא הגשה לבגרות — מבין המוסדות שמגיעים לכיתה י׳ ומעלה בכל הארץ, תרבותי-ייחודי בפיקוח חרדי מגישים ב־6 מתוך 411 ומוכרים בפיקוח חרדי ב־230 מתוך 246. שני המספרים האלה ארציים ואינם של היישוב הזה. זה קשור לליבה אך אינו זהה לה.
לפרופורציה: כלל התלמידים בפיקוח חרדי בעיר הם 3,847 (47.9%).
הפער בין בתי הספר בעיר גדול — פי 5.6: תלמיד בעשירון העליון מבחינת תקציב מקבל ₪48,686 לעומת ₪8,731 בעשירון התחתון. ההסבר הגדול ביותר הוא ההבדל בין רשמי לפטור — ראו הטבלה “לפי מעמד משפטי”.
באופקים נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־29 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב. זהו אומדן ברמת הרשות, לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר שבו למד — אין נתוני נשירה לפי בית ספר בשום מאגר ציבורי, ואי-אפשר לייחס ולו נושר אחד לבית ספר מסוים. המקור הוא הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
התמונה הפדגוגית באופקים — בגרות, מתמטיקה, אנגלית ואקלים ב־10 בתי הספר התיכוניים בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
“בכיתה” אינו החילוק של שתי העמודות שלצידו. זהו שדה שמשרד החינוך מפרסם כפי שהוא: בכמחצית המוסדות בארץ הוא אכן שווה לתלמידים חלקי כיתות, וביתר הוא גבוה מזה — המאגר אינו אומר על איזה בסיס הוא נספר, ולכן הוא מוצג ולא מחושב מחדש. הממוצע בכרטיסים למעלה ובטבלאות הסיכום שלמטה, לעומת זאת, הוא כן תלמידים חלקי כיתות.
| בית ספר | זרם | שלב | מעמד | תלמידים | כיתות | בכיתה (דיווח המשרד) | תקציב | לתלמיד | גוף מפעיל |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| מחט עמל אופקים 641001 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 116 | 7 | 16.6 | ₪7,211,827 | ₪62,171 | |
| ת"ת תורה לשמה 614479 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 209 | 15 | 11.8 | ₪12,103,466 | ₪57,911 | |
| גוונים 675694 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 169 | 9 | 24.7 | ₪8,405,039 | ₪49,734 | |
| הגבעה 610071 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 356 | 18 | 24.4 | ₪17,332,230 | ₪48,686 | |
| שבילי אית"ם 640102 | ממלכתי דתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 420 | 17 | 24.7 | ₪17,564,765 | ₪41,821 | |
| חב"ד 615021 | ממלכתי דתי | חטיבת ביניים | רשמי | 216 | 10 | 20.8 | ₪8,261,844 | ₪38,249 | |
| עמל אמירים אופקים 770057 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 1,023 | 41 | 26.8 | ₪38,530,981 | ₪37,665 | |
| אשלים 610063 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 372 | 17 | 26.8 | ₪13,977,545 | ₪37,574 | |
| רגבים 645416 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 286 | 13 | 24.4 | ₪10,568,311 | ₪36,952 | |
| תיכון תהילות 641191 | חרדי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 83 | 5 | 18.8 | ₪3,034,324 | ₪36,558 | |
| בית יעקב נווה יוכבד 640664 | חרדי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 486 | 16 | 30.4 | ₪16,897,885 | ₪34,769 | |
| ת"ת דרכי חיים 613976 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 246 | 15 | 16.9 | ₪8,191,603 | ₪33,299 | |
| דוד בן גוריון 613265 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 429 | 17 | 28.1 | ₪13,443,243 | ₪31,336 | |
| אביר יעקב 612945 | ממלכתי דתי | יסודי | רשמי | 411 | 16 | 25.7 | ₪12,009,830 | ₪29,221 | |
| מורשת ישורון 612119 | ממלכתי דתי | יסודי | רשמי | 386 | 14 | 27.6 | ₪10,991,689 | ₪28,476 | |
| שושנים לבנות 614297 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 244 | 11 | 22.2 | ₪6,416,012 | ₪26,295 | |
| ב"י סיני מעלות רחל 612168 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 146 | 6 | 18.3 | ₪3,420,564 | ₪23,429 | |
| ב"י מעלות חיה 613950 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 947 | 34 | 29.7 | ₪21,818,597 | ₪23,040 | |
| שירת מרים 671297 | חרדי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 53 | 2 | 26.5 | ₪1,096,758 | ₪20,694 | |
| דרכי יושר אופקים 668335 | חרדי | יסודי | פטור | 57 | 3 | 19.0 | ₪938,299 | ₪16,461 | |
| ת"ת יסדת עוז 614669 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 231 | 8 | 28.9 | ₪3,751,400 | ₪16,240 | |
| בנין אב בית אהרון 633776 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 117 | 3 | 39.0 | ₪1,127,846 | ₪9,640 | |
| ישיבת יוסף לקח 640714 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 175 | 3 | 58.3 | ₪1,591,672 | ₪9,095 | |
| ישיבת תורת ישראל 660217 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 98 | 4 | 24.5 | ₪855,645 | ₪8,731 | |
| ת"ת תורת שמשון 612887 | חרדי | חטיבת ביניים | פטור | 362 | 15 | 24.1 | ₪3,120,489 | ₪8,620 | |
| משכן התלמוד 660050 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 46 | 3 | 15.3 | ₪388,300 | ₪8,441 | עמותה ↗ |
| ת"ת חניכי הישיבות 615187 | חרדי | חטיבת ביניים | פטור | 347 | 15 | 23.1 | ₪2,155,985 | ₪6,213 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בין מוסדות, והוא תעריף ארצי ולא החלטה עירונית: מוסד תרבותי-ייחודי מקבל כ־₪8,900 לתלמיד בכל עיר, מוסד פטור כ־₪5,300, ומוסד רשמי פי שניים עד חמישה מזה. ממוצע של עיר הוא לכן בעיקר אמירה על תמהיל המעמדות שבה.
מעמד משפטי וזרם הם שתי מערכות סיווג נפרדות. “תרבותי-ייחודי” כאן הוא מעמד משפטי של מוסדות חרדיים, והוא התעריף הנמוך במערכת; “ייחודי” בטבלת הזרמים הוא דבר אחר לגמרי — בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ולאמנויות, ולרוב התעריף הגבוה בעיר.
| מעמד | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 10 | 4,068 | ₪151,085,477 61.6% מהתקציב | ₪37,140 | 23.7 |
| מוכר | 10 | 2,761 | ₪83,942,436 34.2% מהתקציב | ₪30,403 | 23.2 |
| תרבותי-ייחודי (מעמד משפטי) | 4 | 436 | ₪3,963,463 1.6% מהתקציב | ₪9,091 | 33.5 |
| פטור | 3 | 766 | ₪6,214,773 2.5% מהתקציב | ₪8,113 | 23.2 |
“זרם” כאן הוא הפיקוח שהמוסד נמצא תחתיו — ממלכתי, ממלכתי דתי או חרדי — ולצידם “ייחודי”: בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ובתי ספר לאמנויות, שזוהו לפי שמם ולא לפי שדה של המשרד. זו מערכת סיווג נפרדת מ“מעמד משפטי”, ו“ייחודי” כאן אינו “תרבותי-ייחודי” שם.
| זרם | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 7 | 2,751 | ₪109,469,176 44.6% מהתקציב | ₪39,793 | 22.5 |
| חרדי | 16 | 3,847 | ₪86,908,845 35.4% מהתקציב | ₪22,591 | 24.3 |
| ממלכתי דתי | 4 | 1,433 | ₪48,828,128 19.9% מהתקציב | ₪34,074 | 25.1 |
| שלב | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| יסודי | 8 | 2,466 | ₪87,666,186 35.8% מהתקציב | ₪35,550 | 23.0 |
| חטיבת ביניים | 9 | 2,948 | ₪69,239,960 28.2% מהתקציב | ₪23,487 | 22.9 |
| תיכון / על-יסודי | 10 | 2,617 | ₪88,300,003 36.0% מהתקציב | ₪33,741 | 25.9 |
אופקים לא דיווחה סכום בשורות החינוך בדוח התמיכות שלה לשנת 2024. אין להסיק מכך שלא הועבר כסף — רק 38 מתוך 260 רשויות משתמשות בשורת התמיכה בחינוך, והשאר רושמות את ההוצאה במקום אחר בדוח.