שקיפות בחינוך · משרד החינוך · 2024

תקציב משרד החינוך לכל אחד מ־22 בתי הספר בעיר, לפי זרם, שלב חינוך ומעמד משפטי — ומה שהמספרים האלה אינם כוללים.
סמל רשות 11395 · סמל ישוב (למ״ס) 1139
249 תלמידים לומדים ב־4 מוסדות בפיקוח חרדי שמעמדם פטור (2 מוסדות, 125 תלמידים) או תרבותי-ייחודי (2 מוסדות, 124 תלמידים) — כלומר אינם מוכרים. זהו 3.33% מהתלמידים בעיר.
הפער כמעט כולו של בנים: 189 בנים (4.9% מכלל הבנים) לעומת 60 בנות (1.65% מכלל הבנות). במוסדות המוכרים התמונה מתהפכת — 531 בנות מול 426 בנים. זהו אינו פער בין החינוך החרדי לשאר המערכת, אלא פער שנפתח אצל הבנים.
הם כן מקבלים תקציב — פחות, לא כלום. חציון תקציב משרד החינוך לתלמיד, לפי מעמד משפטי, ארצית — לא כל מעמד קיים בכל רשות:
| מעמד | לתלמיד | מתוך מוכר |
|---|---|---|
| מוכר | ₪25,097 | 100% |
| תרבותי-ייחודי | ₪9,048 | 36% |
| פטור | ₪6,510 | 26% |
לפי התעריף החציוני הארצי של מוסד מוכר (₪25,097), אותם תלמידים היו מושכים ₪4,296,779 נוספים בשנה — כ־₪17,256 לתלמיד. זהו חישוב תיאורטי, לא סכום שנמנע מהם.
מה שהמאגר אינו מודד הוא מה נלמד בפועל: מעמד מוכר אינו עדות ללימודי ליבה. מה שכן נמדד הוא הגשה לבגרות — מבין המוסדות שמגיעים לכיתה י׳ ומעלה בכל הארץ, תרבותי-ייחודי בפיקוח חרדי מגישים ב־6 מתוך 411 ומוכרים בפיקוח חרדי ב־230 מתוך 246. שני המספרים האלה ארציים ואינם של היישוב הזה. זה קשור לליבה אך אינו זהה לה.
לפרופורציה: כלל התלמידים בפיקוח חרדי בעיר הם 1,206 (16.1%).
הפער בין בתי הספר בעיר גדול — פי 2.1: תלמיד בעשירון העליון מבחינת תקציב מקבל ₪44,102 לעומת ₪20,723 בעשירון התחתון. ההסבר הגדול ביותר הוא ההבדל בין רשמי לפטור — ראו הטבלה “לפי מעמד משפטי”.
בכרמיאל נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־73 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב. זהו אומדן ברמת הרשות, לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר שבו למד — אין נתוני נשירה לפי בית ספר בשום מאגר ציבורי, ואי-אפשר לייחס ולו נושר אחד לבית ספר מסוים. המקור הוא הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
התמונה הפדגוגית בכרמיאל — בגרות, מתמטיקה, אנגלית ואקלים ב־8 בתי הספר התיכוניים בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
“בכיתה” אינו החילוק של שתי העמודות שלצידו. זהו שדה שמשרד החינוך מפרסם כפי שהוא: בכמחצית המוסדות בארץ הוא אכן שווה לתלמידים חלקי כיתות, וביתר הוא גבוה מזה — המאגר אינו אומר על איזה בסיס הוא נספר, ולכן הוא מוצג ולא מחושב מחדש. הממוצע בכרטיסים למעלה ובטבלאות הסיכום שלמטה, לעומת זאת, הוא כן תלמידים חלקי כיתות.
| בית ספר | זרם | שלב | מעמד | תלמידים | כיתות | בכיתה (דיווח המשרד) | תקציב | לתלמיד | גוף מפעיל |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| אמי"ת תורני מדעי 244103 | ממלכתי דתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 282 | 15 | 21.0 | ₪16,827,954 | ₪59,674 | |
| מכללת אורט בראודה 271015 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 149 | 14 | 10.6 | ₪8,822,607 | ₪59,212 | |
| אדם חברה וטבע 339408 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 129 | 7 | 18.4 | ₪7,573,656 | ₪58,711 | |
| ניצנים כרמיאל 213413 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 217 | 11 | 23.6 | ₪9,570,032 | ₪44,102 | |
| הדקל -כרמיאל 213124 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 290 | 14 | 25.6 | ₪12,079,336 | ₪41,653 | |
| מקיף אורט כרמים 244368 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 1,310 | 50 | 29.6 | ₪51,586,879 | ₪39,379 | |
| אורט פסגות 244285 | ממלכתי | תיכון / על-יסודי | רשמי | 1,323 | 49 | 29.4 | ₪48,962,451 | ₪37,009 | |
| נוה חוה 240598 | חרדי | תיכון / על-יסודי | מוכר | 122 | 5 | 24.4 | ₪4,431,344 | ₪36,322 | |
| רקפת-כרמיאל 214163 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 292 | 13 | 26.0 | ₪9,286,766 | ₪31,804 | |
| מוריה ממ"ד כרמיאל 213108 | ממלכתי דתי | יסודי | רשמי | 276 | 12 | 24.4 | ₪8,519,358 | ₪30,867 | |
| הרעות 213959 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 475 | 20 | 25.4 | ₪13,617,473 | ₪28,668 | |
| אופק כרמיאל 214718 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 559 | 21 | 29.6 | ₪15,612,507 | ₪27,929 | |
| כלנית -כרמיאל 214395 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 458 | 18 | 26.4 | ₪12,336,152 | ₪26,935 | |
| האיריסים-כרמיאל 213892 | ממלכתי | יסודי | רשמי | 520 | 19 | 28.2 | ₪12,983,485 | ₪24,968 | |
| ת"ת וב"י עמיחי 244277 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 391 | 16 | 24.4 | ₪8,102,793 | ₪20,723 | |
| תלמוד תורה חפץ חיים 733766 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 187 | 8 | 23.4 | ₪3,679,364 | ₪19,676 | |
| ת"ת תורה ודעת 267716 | חרדי | חטיבת ביניים | מוכר | 228 | 9 | 25.3 | ₪4,364,271 | ₪19,142 | |
| ישיבת קרן אורה 244236 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 62 | 3 | 20.7 | ₪578,592 | ₪9,332 | |
| רנה של תורה 460162 | חרדי | תיכון / על-יסודי | תרבותי-ייחודי | 62 | 2 | 31.0 | ₪571,441 | ₪9,217 | |
| ייסדת עוז 655548 | חרדי | יסודי | פטור | 71 | 4 | 14.2 | ₪488,080 | ₪6,874 | עמותה ↗ |
| שלהבות חב"ד- כרמיאל 673269 | חרדי | יסודי | מוכר | 29 | 2 | 14.5 | ₪199,191 | ₪6,869 | |
| כאיל תערוג 647768 | חרדי | יסודי | פטור | 54 | 2 | 13.5 | ₪314,264 | ₪5,820 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בין מוסדות, והוא תעריף ארצי ולא החלטה עירונית: מוסד תרבותי-ייחודי מקבל כ־₪8,900 לתלמיד בכל עיר, מוסד פטור כ־₪5,300, ומוסד רשמי פי שניים עד חמישה מזה. ממוצע של עיר הוא לכן בעיקר אמירה על תמהיל המעמדות שבה.
מעמד משפטי וזרם הם שתי מערכות סיווג נפרדות. “תרבותי-ייחודי” כאן הוא מעמד משפטי של מוסדות חרדיים, והוא התעריף הנמוך במערכת; “ייחודי” בטבלת הזרמים הוא דבר אחר לגמרי — בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ולאמנויות, ולרוב התעריף הגבוה בעיר.
| מעמד | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 11 | 6,002 | ₪211,382,393 84.4% מהתקציב | ₪35,219 | 24.8 |
| מוכר | 7 | 1,235 | ₪37,173,226 14.8% מהתקציב | ₪30,100 | 20.2 |
| תרבותי-ייחודי (מעמד משפטי) | 2 | 124 | ₪1,150,033 0.5% מהתקציב | ₪9,274 | 24.8 |
| פטור | 2 | 125 | ₪802,344 0.3% מהתקציב | ₪6,419 | 20.8 |
“זרם” כאן הוא הפיקוח שהמוסד נמצא תחתיו — ממלכתי, ממלכתי דתי או חרדי — ולצידם “ייחודי”: בתי ספר דמוקרטיים, ולדורף ובתי ספר לאמנויות, שזוהו לפי שמם ולא לפי שדה של המשרד. זו מערכת סיווג נפרדת מ“מעמד משפטי”, ו“ייחודי” כאן אינו “תרבותי-ייחודי” שם.
| זרם | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 11 | 5,722 | ₪202,431,344 80.8% מהתקציב | ₪35,378 | 24.2 |
| ממלכתי דתי | 2 | 558 | ₪25,347,312 10.1% מהתקציב | ₪45,425 | 20.7 |
| חרדי | 9 | 1,206 | ₪22,729,340 9.1% מהתקציב | ₪18,847 | 23.6 |
| שלב | מוסדות | תלמידים | תקציב | לתלמיד | תלמידים בכיתה |
|---|---|---|---|---|---|
| יסודי | 11 | 3,241 | ₪95,006,644 37.9% מהתקציב | ₪29,314 | 23.8 |
| חטיבת ביניים | 3 | 806 | ₪16,146,428 6.4% מהתקציב | ₪20,033 | 24.4 |
| תיכון / על-יסודי | 8 | 3,439 | ₪139,354,924 55.6% מהתקציב | ₪40,522 | 23.7 |
מעבר לתקציב משרד החינוך, כרמיאל העבירה ₪11,525,000 לחינוך בשנת 2024 — ₪1,540 לתלמיד, לפי הדוח הכספי המבוקר שהיא מגישה למשרד הפנים. זהו סכום עירוני אחד; הדוח אינו נוקב בשם של אף מוסד, ולכן אי אפשר לייחס ממנו סכום לבית ספר מסוים.
| שורה בדוח התמיכות | ביצוע 2024 |
|---|---|
| השתתפויות חינוךרשומה בדוח לצד השתתפויות רווחה והשתתפויות בתאגידים עירוניים — השתתפות בגופים, ולא החלטת תמיכה. | ₪11,525,000 |
המספר הזה הוא רצפה, לא תקרה. רשויות רושמות את ההוצאה במקומות שונים בדוח, ורק 38 מתוך 260 משתמשות בשורת התמיכה בחינוך — כך שהיעדר שורה אינו עדות להיעדר כסף.
מקור: דוחות כספיים מבוקרים של הרשויות המקומיות, משרד הפנים, ביצוע 2024 — data.gov.il ↗