שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־13 בתי הספר התיכוניים במודיעין מכבים רעות — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 9 מ־10
הנתונים מתבססים על 13 מ־13 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. הזכאות המשוקללת (95.3%) והחציון (96.0%) קרובים, כלומר בית הספר הטיפוסי כאן דומה לתמונה הכללית.
נשירה: במודיעין מכבים רעות נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־62 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (0.50% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 0.53%, בנות 0.46%) — בממוצע כ־4.8 לכל אחד מ־13 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 80.2 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 0.50%, ולכן ציון איכות 79.8 = 80.2 × (1 − 0.0050). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 66.1, כלומר היא מעל הצפוי ב־13.8 נקודות — מקום 95 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך במודיעין מכבים רעות — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| תיכון מכבים רעותרשמי · 1,726 תלמידים · סמל 144329 | ממלכתי | 284 | 98.0% | 29.4% | 34.9% | 93.3% | 35.3 | חזק | 2 מעל · 6 מתחת |
| ע"ש יצחק רבין עי"סרשמי · 1,354 תלמידים · סמל 144675 | ממלכתי | 221 | 96.5% | 24.5% | 30.5% | 78.5% | 32.5 | חזק | — |
| עירוני א'רשמי · 1,464 תלמידים · סמל 144683 | ממלכתי | 218 | 96.0% | 23.6% | 24.1% | 81.4% | 33.1 | חזק | — |
| ע"ש רא"ל מרדכי גוררשמי · 1,206 תלמידים · סמל 144741 | ממלכתי | 211 | 93.0% | 16.6% | 16.6% | 73.8% | 32.6 | חזק | — |
| ישיבת בנ"ע לפיד מודיעיןרשמי · 991 תלמידים · סמל 165852 | ממלכתי דתי | 177 | 93.9% | 21.3% | 41.5% | 84.1% | 30.8 | חזק | — |
| ע"ש יצחק נבון מודיעיןרשמי · 1,181 תלמידים · סמל 540500 | ממלכתי | 177 | 98.7% | 22.9% | 31.4% | 79.7% | 32.9 | חזק | — |
| אורט עירוני דרשמי · 1,217 תלמידים · סמל 344911 | ממלכתי | 164 | 98.0% | 18.2% | 35.8% | 82.4% | 32.6 | בינוני - חזק | — |
| אולפנת בנ"ע אורות מודיעיןרשמי · 812 תלמידים · סמל 144717 | ממלכתי דתי | 155 | 98.6% | 26.4% | 27.0% | 81.8% | 31.2 | בינוני - חזק | כמו הדומים |
| תיכון יחדרשמי · 814 תלמידים · סמל 237354 | ממלכתי | 134 | 95.6% | 32.7% | 32.7% | 84.1% | 33.9 | חזק | — |
| אמי"ת בנים מודיעיןרשמי · 632 תלמידים · סמל 450270 | ממלכתי דתי | 78 | 93.4% | 24.6% | 42.6% | 85.2% | 31.4 | חזק | — |
| אמי"ת בנות מודיעיןרשמי · 691 תלמידים · סמל 442780 | ממלכתי דתי | 75 | 96.7% | 28.3% | 15.0% | 81.7% | 31.7 | חזק | — |
| ברנקו וייס מודיעיןמוכר · 127 תלמידים · סמל 440594 | ממלכתי | 48 | 56.7% | 0.0% | 0.0% | 20.0% | 15.9 | בינוני - חזק | — |
| דמוקרטי ע"ש נדבמוכר · 93 תלמידים · סמל 241067 | ממלכתי | 20 | 89.5% | 36.8% | 15.8% | 84.2% | 29.0 | חזק | 5 מעל |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים במודיעין מכבים רעות.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 9 | 1,477 | 9 | 95.2% | 96.0% | 32.6 |
| ממלכתי דתי | 4 | 485 | 4 | 95.8% | 96.7% | 31.4 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 11 | 1,894 | 11 | 96.4% | 96.5% | 32.6 |
| מוכר | 2 | 68 | 2 | 66.3% | 89.5% | 29.0 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| בינוני - חזק | 3 | 367 | 3 | 92.9% | 98.0% | 31.2 |
| חזק | 10 | 1,595 | 10 | 95.9% | 96.0% | 32.6 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר במודיעין מכבים רעות יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 3 בתי ספר במודיעין מכבים רעות נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 3 | 1 | 1 | 1 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 3 | 1 | 1 | 1 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 3 | 0 | 2 | 1 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 3 | 0 | 2 | 1 |
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 2 | 1 | 1 | 0 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 2 | 1 | 1 | 0 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 2 | 0 | 2 | 0 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 2 | 1 | 0 | 1 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 2 | 1 | 0 | 1 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 2 | 1 | 1 | 0 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 2 | 0 | 2 | 0 |