שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־7 בתי הספר התיכוניים באור יהודה — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 5 מ־10
הנתונים מתבססים על 6 מ־7 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. הזכאות המשוקללת (85.3%) והחציון (86.7%) קרובים, כלומר בית הספר הטיפוסי כאן דומה לתמונה הכללית.
נשירה: באור יהודה נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־24 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (0.92% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 1.32%, בנות 0.51%) — בממוצע כ־3.4 לכל אחד מ־7 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 63.0 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 0.92%, ולכן ציון איכות 62.5 = 63.0 × (1 − 0.0092). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 53.8, כלומר היא מעל הצפוי ב־8.7 נקודות — מקום 73 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך באור יהודה — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| יובליםרשמי · 1,576 תלמידים · סמל 570259 | ממלכתי | 208 | 98.0% | 7.8% | 12.3% | 50.0% | 30.9 | בינוני | — |
| תיכון בית יעקבמוכר · 148 תלמידים · סמל 542027 | חרדי | 36 | 87.9% | 15.2% | 12.1% | 30.3% | 18.5 | בינוני | — |
| אור חנהרשמי · 202 תלמידים · סמל 541656 | ממלכתי דתי | 29 | 78.6% | 3.6% | 0.0% | 35.7% | 18.4 | בינוני | — |
| ברנקו וייס אור יהודהמוכר · 109 תלמידים · סמל 508093 | ממלכתי | 29 | 60.0% | 0.0% | 0.0% | 40.0% | 15.6 | בינוני | — |
| אור מנחםמוכר · 135 תלמידים · סמל 508101 | חרדי | 22 | 2.2% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 33.8 | בינוני - חזק | — |
| תיכון יעדיםרשמי · 157 תלמידים · סמל 541979 | ממלכתי דתי | 15 | 86.7% | 6.7% | 6.7% | 46.7% | 17.4 | בינוני | 5 מתחת |
| ע"ש רמוןרשמי · 168 תלמידים · סמל 581405 | ממלכתי | — | — | — | — | — | 28.0 | בינוני - חזק | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים באור יהודה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 3 | 237 | 2 | 93.4% | 98.0% | 28.0 |
| חרדי | 2 | 58 | 2 | 55.4% | 87.9% | 33.8 |
| ממלכתי דתי | 2 | 44 | 2 | 81.4% | 86.7% | 18.4 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 4 | 252 | 3 | 95.1% | 86.7% | 28.0 |
| מוכר | 3 | 87 | 3 | 56.9% | 60.0% | 18.5 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| בינוני | 5 | 317 | 5 | 91.1% | 86.7% | 18.4 |
| בינוני - חזק | 2 | 22 | 1 | 2.2% | 2.2% | 33.8 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר באור יהודה יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 1 בתי ספר באור יהודה נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 1 | 0 | 0 | 1 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 0 | 1 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 1 | 0 | 0 | 1 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 1 | 0 | 0 | 1 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 1 | 0 | 0 | 1 |