שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־26 בתי הספר התיכוניים בראשון לציון — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 7 מ־10
הנתונים מתבססים על 21 מ־26 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. הזכאות המשוקללת (92.9%) והחציון (94.6%) קרובים, כלומר בית הספר הטיפוסי כאן דומה לתמונה הכללית.
נשירה: בראשון לציון נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־237 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (1.28% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 1.43%, בנות 1.11%) — בממוצע כ־9.1 לכל אחד מ־26 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 73.6 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 1.28%, ולכן ציון איכות 72.7 = 73.6 × (1 − 0.0128). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 60.1, כלומר היא מעל הצפוי ב־12.6 נקודות — מקום 70 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בראשון לציון — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| גמנסיה ראלית עש קררירשמי · 1,676 תלמידים · סמל 440065 | ממלכתי | 260 | 98.4% | 31.0% | 33.3% | 84.9% | 33.4 | חזק | 2 מעל · 1 מתחת |
| מקיף ג' עמיתרשמי · 1,639 תלמידים · סמל 771071 | ממלכתי | 245 | 97.7% | 17.1% | 26.1% | 76.6% | 32.9 | חזק | 3 מעל |
| מקיף עירוני ח'רשמי · 1,224 תלמידים · סמל 441287 | ממלכתי | 225 | 98.1% | 18.2% | 30.8% | 72.4% | 32.0 | חזק | — |
| עירוני ד' גן נחוםרשמי · 1,438 תלמידים · סמל 440875 | ממלכתי | 210 | 95.1% | 12.8% | 20.7% | 65.0% | 32.3 | בינוני - חזק | — |
| מקיף ז' רביביםרשמי · 1,319 תלמידים · סמל 441147 | ממלכתי | 202 | 92.9% | 16.2% | 19.3% | 58.9% | 31.4 | בינוני - חזק | — |
| מקיף ו ע"ש יגאל אלוןרשמי · 1,153 תלמידים · סמל 440982 | ממלכתי | 199 | 93.4% | 19.1% | 35.0% | 67.2% | 31.1 | חזק | — |
| מקיף ט'רשמי · 1,140 תלמידים · סמל 441311 | ממלכתי | 190 | 97.3% | 19.9% | 26.9% | 71.0% | 32.6 | חזק | כמו הדומים |
| עירוני ה' מקיףרשמי · 1,107 תלמידים · סמל 440917 | ממלכתי | 174 | 98.0% | 23.5% | 34.0% | 79.1% | 30.4 | בינוני - חזק | — |
| מקיף י"ג ע"ש יצחק נבוןרשמי · 1,428 תלמידים · סמל 480194 | ממלכתי | 172 | 96.4% | 15.5% | 23.8% | 73.2% | 33.2 | חזק | — |
| תיכון המעיין מקיף יברשמי · 1,142 תלמידים · סמל 444257 | ממלכתי | 170 | 98.8% | 23.0% | 32.9% | 78.3% | 31.4 | חזק | — |
| מקיף י"ארשמי · 880 תלמידים · סמל 420489 | ממלכתי | 153 | 94.6% | 13.5% | 29.7% | 69.6% | 31.4 | חזק | 1 מעל · 1 מתחת |
| מקיף י' אבני החושןרשמי · 840 תלמידים · סמל 441758 | ממלכתי | 148 | 94.5% | 14.4% | 26.7% | 65.1% | 27.7 | בינוני - חזק | 2 מתחת |
| אנקורימוכר · 190 תלמידים · סמל 444687 | ממלכתי | 75 | 67.2% | 3.3% | 4.9% | 44.3% | 23.8 | חזק | 4 מעל · 1 מתחת |
| חקלאי נחלת יהודהרשמי · 423 תלמידים · סמל 480087 | ממלכתי | 70 | 83.6% | 3.0% | 4.5% | 23.9% | 23.5 | בינוני | — |
| תיכון טכנולוגי נעמתמוכר · 274 תלמידים · סמל 470542 | ממלכתי | 67 | 62.5% | 1.8% | 0.0% | 17.9% | 17.1 | בינוני | — |
| מקיף ממ"דרשמי · 461 תלמידים · סמל 440073 | ממלכתי דתי | 62 | 90.0% | 5.0% | 8.3% | 46.7% | 24.1 | חלש - בינוני | 1 מעל · 2 מתחת |
| אולפנא ראשון לציוןרשמי · 359 תלמידים · סמל 442392 | ממלכתי דתי | 59 | 100.0% | 24.1% | 33.3% | 72.2% | 28.1 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת בני עקיבא ראשון לציוןרשמי · 292 תלמידים · סמל 444646 | ממלכתי דתי | 43 | 97.6% | 9.8% | 24.4% | 70.7% | 26.5 | בינוני - חזק | — |
| תיכון טומשין ראשל"צמוכר · 92 תלמידים · סמל 441477 | ממלכתי | 37 | 26.5% | 0.0% | 0.0% | 5.9% | 28.7 | בינוני | 1 מעל |
| תיכון בית יעקב מאורותמוכר · 87 תלמידים · סמל 442137 | חרדי | 26 | 47.6% | 0.0% | 9.5% | 23.8% | 21.8 | בינוני | — |
| שובו מיטב ראשלצמוכר · 61 תלמידים · סמל 756205 | חרדי | 14 | 72.7% | 9.1% | 36.4% | 54.5% | 15.3 | בינוני | — |
| הישיבה הגדולה עטרת שתרבותי-ייחודי · 191 תלמידים · סמל 722058 | חרדי | — | — | — | — | — | 191.0 | בינוני - חזק | — |
| כנסת מאירתרבותי-ייחודי · 70 תלמידים · סמל 441485 | חרדי | — | — | — | — | — | 23.3 | בינוני - חזק | — |
| נזר שראלתרבותי-ייחודי · 236 תלמידים · סמל 541094 | חרדי | — | — | — | — | — | 29.5 | בינוני - חזק | — |
| שש שנתי ידליןרשמי · 451 תלמידים · סמל 441303 | ממלכתי | — | — | — | — | — | 32.2 | חזק | 6 מעל |
| תומכי תמימים ראשל"צתרבותי-ייחודי · 46 תלמידים · סמל 658443 | חרדי | — | — | — | — | — | 15.3 | חזק | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בראשון לציון.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 17 | 2,597 | 16 | 93.3% | 95.1% | 31.4 |
| ממלכתי דתי | 3 | 164 | 3 | 95.6% | 97.6% | 26.5 |
| חרדי | 6 | 40 | 2 | 56.4% | 72.7% | 23.3 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 17 | 2,582 | 16 | 96.0% | 97.3% | 31.4 |
| מוכר | 5 | 219 | 5 | 56.9% | 62.5% | 21.8 |
| תרבותי-ייחודי | 4 | 0 | 0 | — | — | 29.5 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש - בינוני | 1 | 62 | 1 | 90.0% | 90.0% | 24.1 |
| בינוני | 5 | 214 | 5 | 62.0% | 62.5% | 21.8 |
| בינוני - חזק | 9 | 836 | 6 | 95.5% | 97.6% | 29.5 |
| חזק | 11 | 1,689 | 9 | 95.7% | 97.3% | 32.0 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר בראשון לציון יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 9 בתי ספר בראשון לציון נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 8 | 1 | 6 | 1 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 8 | 2 | 5 | 1 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 8 | 3 | 5 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 8 | 0 | 8 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 8 | 5 | 3 | 0 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 8 | 2 | 3 | 3 |
| מיומנות רגשיתידע ומיומנויות | 7 | 1 | 5 | 1 |
| מיומנות חברתיתידע ומיומנויות | 7 | 0 | 7 | 0 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 7 | 2 | 5 | 0 |
| תחושת מוגנותאקלים חינוכי | 7 | 0 | 7 | 0 |
| הצוות החינוכימרחבי עשייה | 6 | 0 | 5 | 1 |
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 2 | 2 | 0 | 0 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 1 | 0 | 1 | 0 |