שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־10 בתי הספר התיכוניים בשפרעם — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 3 מ־10
הנתונים מתבססים על 9 מ־10 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. הזכאות המשוקללת (76.4%) והחציון (78.0%) קרובים, כלומר בית הספר הטיפוסי כאן דומה לתמונה הכללית.
נשירה: בשפרעם נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־34 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (0.92% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 1.32%, בנות 0.53%) — בממוצע כ־3.4 לכל אחד מ־10 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 55.7 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 0.92%, ולכן ציון איכות 55.2 = 55.7 × (1 − 0.0092). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 51.2, כלומר היא מעל הצפוי ב־4.0 נקודות — מקום 120 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בשפרעם — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| אל אוסקופיהמוכר · 543 תלמידים · סמל 248690 | ערבי | 143 | 97.2% | 19.6% | 15.4% | 45.5% | 30.2 | בינוני | 1 מעל · 5 מתחת |
| מקיף א'עש שיךס.כניפסרשמי · 812 תלמידים · סמל 247130 | ערבי | 113 | 89.1% | 15.5% | 12.7% | 50.0% | 25.4 | חלש | — |
| מקיף ג' א. נמר חוסיןרשמי · 638 תלמידים · סמל 248344 | ערבי | 104 | 78.0% | 9.0% | 10.0% | 20.0% | 26.2 | חלש | 4 מתחת |
| מקיף שכונת אבו שהאברשמי · 638 תלמידים · סמל 442889 | ערבי | 92 | 90.2% | 3.3% | 9.8% | 28.3% | 26.1 | חלש | — |
| עירוני מקיף שפרעםמוכר · 184 תלמידים · סמל 248070 | ערבי | 69 | 71.0% | 0.0% | 1.4% | 13.0% | 23.0 | חלש | 8 מתחת |
| מכללה טכנולוגית שפרעםמוכר · 217 תלמידים · סמל 575001 | ערבי | 68 | 20.4% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 18.1 | חלש | 1 מעל · 7 מתחת |
| מכללת אלרסאלהמוכר · 109 תלמידים · סמל 338772 | ערבי | 29 | 89.7% | 6.9% | 6.9% | 41.4% | 21.8 | חלש | — |
| טכנולוגי נעמ"ת שפרעםמוכר · 95 תלמידים · סמל 278044 | ערבי | 28 | 26.1% | 0.0% | 0.0% | 8.7% | 15.8 | חלש | 2 מעל · 1 מתחת |
| מפתן שפרעםרשמי · 33 תלמידים · סמל 238022 | ערבי | 8 | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 8.3 | חלש | 3 מעל · 3 מתחת |
| מקיף וואלדרוףרשמי · 112 תלמידים · סמל 659441 | ערבי | — | — | — | — | — | 22.4 | בינוני | כמו הדומים |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בשפרעם.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ערבי | 10 | 654 | 9 | 76.4% | 78.0% | 23.0 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 5 | 317 | 4 | 83.5% | 89.1% | 25.4 |
| מוכר | 5 | 337 | 5 | 69.8% | 71.0% | 21.8 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 8 | 511 | 8 | 70.6% | 78.0% | 23.0 |
| בינוני | 2 | 143 | 1 | 97.2% | 97.2% | 30.2 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר בשפרעם יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 7 בתי ספר בשפרעם נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 6 | 0 | 1 | 5 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 6 | 0 | 1 | 5 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 6 | 0 | 3 | 3 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 6 | 1 | 1 | 4 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 6 | 1 | 1 | 4 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 6 | 1 | 4 | 1 |
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 4 | 1 | 2 | 1 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 4 | 1 | 3 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 4 | 1 | 3 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 4 | 1 | 0 | 3 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 3 | 0 | 1 | 2 |