שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־15 בתי הספר התיכוניים בבת ים — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 5 מ־10
הנתונים מתבססים על 12 מ־15 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. החציון (96.2%) גבוה מהזכאות המשוקללת (89.7%) ב־6.5 נקודות: מוסד או שניים עם זכאות נמוכה ומחזור גדול מושכים את התמונה הכללית למטה, ובית הספר הטיפוסי גבוה מהם.
נשירה: בבת ים נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־168 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (2.32% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 2.61%, בנות 1.98%) — בממוצע כ־11.2 לכל אחד מ־15 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 59.7 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 2.32%, ולכן ציון איכות 58.3 = 59.7 × (1 − 0.0232). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 53.8, כלומר היא מעל הצפוי ב־4.6 נקודות — מקום 121 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך בבת ים — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| אורט מלטוןרשמי · 1,241 תלמידים · סמל 570713 | ממלכתי | 180 | 98.8% | 7.3% | 7.3% | 53.3% | 26.7 | חלש - בינוני | — |
| עירוני מקיף רמותרשמי · 1,085 תלמידים · סמל 540492 | ממלכתי | 177 | 92.6% | 11.0% | 14.7% | 52.1% | 28.9 | בינוני | כמו הדומים |
| עירוני א' חשמונאיםרשמי · 1,185 תלמידים · סמל 540351 | ממלכתי | 164 | 96.9% | 17.9% | 27.2% | 66.0% | 29.4 | בינוני | — |
| עירוני ע"ש שזררשמי · 631 תלמידים · סמל 770586 | ממלכתי | 107 | 96.2% | 11.5% | 12.5% | 59.6% | 26.1 | בינוני | 3 מעל |
| אורט רמת יוסףרשמי · 691 תלמידים · סמל 571174 | ממלכתי | 98 | 95.7% | 9.8% | 18.5% | 47.8% | 25.5 | בינוני | — |
| בית הספר תיכון חדש דרכארשמי · 539 תלמידים · סמל 571224 | ממלכתי | 67 | 80.0% | 1.7% | 11.7% | 63.3% | 26.2 | חלש - בינוני | כמו הדומים |
| תיכון ז'קלין כהנובמוכר · 142 תלמידים · סמל 542076 | ממלכתי | 62 | 26.4% | 0.0% | 0.0% | 5.7% | 15.8 | חלש - בינוני | — |
| בית ספר המר דרכארשמי · 341 תלמידים · סמל 571158 | ממלכתי דתי | 48 | 93.3% | 6.7% | 20.0% | 73.3% | 23.1 | בינוני | — |
| ישיבת ב"ע אדרתרשמי · 311 תלמידים · סמל 540674 | ממלכתי דתי | 45 | 97.1% | 2.9% | 23.5% | 50.0% | 22.9 | בינוני - חזק | 1 מעל |
| אולפנת צביה בת יםרשמי · 273 תלמידים · סמל 544668 | ממלכתי דתי | 42 | 97.4% | 28.2% | 17.9% | 87.2% | 24.8 | בינוני - חזק | — |
| בית ספר בית וגן דרכארשמי · 344 תלמידים · סמל 540369 | ממלכתי דתי | 38 | 100.0% | 8.3% | 19.4% | 80.6% | 23.4 | חלש - בינוני | — |
| נתיבות רבקהמוכר · 147 תלמידים · סמל 544478 | חרדי | 32 | 50.0% | 0.0% | 0.0% | 13.6% | 19.2 | בינוני | — |
| המכינה התורנית מגיניתרבותי-ייחודי · 9 תלמידים · סמל 758136 | חרדי | — | — | — | — | — | 3.0 | בינוני - חזק | — |
| ישיבת קדושת ציון ד'בתרבותי-ייחודי · 154 תלמידים · סמל 647834 | חרדי | — | — | — | — | — | 38.5 | חלש | — |
| תורת יעקבתרבותי-ייחודי · 53 תלמידים · סמל 758466 | חרדי | — | — | — | — | — | 17.7 | בינוני - חזק | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים בבת ים.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 7 | 855 | 7 | 89.7% | 95.7% | 26.2 |
| ממלכתי דתי | 4 | 173 | 4 | 96.8% | 97.4% | 23.4 |
| חרדי | 4 | 32 | 1 | 50.0% | 50.0% | 19.2 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 10 | 966 | 10 | 95.1% | 96.9% | 26.1 |
| מוכר | 2 | 94 | 2 | 34.4% | 50.0% | 19.2 |
| תרבותי-ייחודי | 3 | 0 | 0 | — | — | 17.7 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 1 | 0 | 0 | — | — | 38.5 |
| חלש - בינוני | 4 | 347 | 4 | 82.4% | 98.8% | 26.2 |
| בינוני | 6 | 626 | 6 | 92.7% | 95.7% | 26.1 |
| בינוני - חזק | 4 | 87 | 2 | 97.2% | 97.4% | 22.9 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר בבת ים יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 4 בתי ספר בבת ים נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 4 | 1 | 3 | 0 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 4 | 2 | 2 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 4 | 0 | 4 | 0 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 4 | 0 | 4 | 0 |
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 1 | 0 | 1 | 0 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 1 | 0 | 1 | 0 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 1 | 1 | 0 | 0 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 1 | 0 | 1 | 0 |