שקיפות בחינוך · ראמ״ה · 2024

בגרות, מתמטיקה, אנגלית, תשומות ואקלים ב־15 בתי הספר התיכוניים ברמלה — ומה שהמספרים האלה אינם אומרים.
רקע חברתי-כלכלי של הרשות: 5 מ־10
הנתונים מתבססים על 14 מ־15 בתי הספר התיכוניים — אלה שמפרסמים אחוזי בגרות. החציון (85.2%) גבוה מהזכאות המשוקללת (80.4%) ב־4.8 נקודות: מוסד או שניים עם זכאות נמוכה ומחזור גדול מושכים את התמונה הכללית למטה, ובית הספר הטיפוסי גבוה מהם.
נשירה: ברמלה נשרו בתשפ"ד 2023/24 כ־130 תלמידים מכיתות ז׳-י״ב (2.36% מתלמידי הגילים האלה ברשות; בנים 3.05%, בנות 1.68%) — בממוצע כ־8.7 לכל אחד מ־15 בתי הספר התיכוניים ברשות. הנתון הוא לפי מקום המגורים של התלמיד ולא לפי בית הספר, והוא אומדן: אחוז הנשירה של תושבי הרשות מוכפל במספר תלמידי ז׳-י״ב הלומדים בה. מקור: הלמ״ס, קובץ הרשויות המקומיות.
ציון הישגים 57.2 (זכאות 55%, שתי עמודות 5 יח״ל מתואמות לכיסוי, ועמידה בדרישות הסף). נשירה 2.36%, ולכן ציון איכות 55.9 = 57.2 × (1 − 0.0236). הרגרסיה על הרקע החברתי-כלכלי צופה לרשות הזאת 52.9, כלומר היא מעל הצפוי ב־3.0 נקודות — מקום 107 בדירוג השאריות.
תקציב החינוך ברמלה — מה משרד החינוך משלם לכל אחד מבתי הספר בעיר
לחיצה על כותרת עמודה ממיינת לפיה. לחיצה שנייה הופכת את הסדר.
| בית ספר | מגזר | תלמידי י״ב | זכאות | מצטיינים | 5 מתמטיקה | 5 אנגלית | בכיתה | טיפוח | ראמ״ה |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| מקיף ערבימוכר · 642 תלמידים · סמל 448100 | ערבי | 151 | 85.2% | 0.7% | 7.7% | 19.7% | 26.3 | חלש - בינוני | — |
| גמנסיה עתידים לילנטלרשמי · 986 תלמידים · סמל 440545 | ממלכתי | 144 | 97.7% | 8.3% | 8.3% | 58.6% | 29.7 | בינוני | — |
| אורט למדע ואומנויות רמלהרשמי · 832 תלמידים · סמל 456913 | ממלכתי | 121 | 95.8% | 7.6% | 10.9% | 60.5% | 30.4 | בינוני - חזק | — |
| רב תחומי עמל יגאל אלון רמלהמוכר · 412 תלמידים · סמל 470047 | ממלכתי | 107 | 97.8% | 5.4% | 8.7% | 46.7% | 26.6 | בינוני | — |
| בית חינוך טכנולוגי אמית רמלהרשמי · 222 תלמידים · סמל 431254 | ממלכתי דתי | 69 | 37.5% | 0.0% | 0.0% | 2.1% | 17.1 | בינוני | — |
| תיכון דתי איתן חדשרשמי · 714 תלמידים · סמל 441378 | ממלכתי דתי | 60 | 85.5% | 3.6% | 9.1% | 40.0% | 27.0 | בינוני | — |
| תיכון אורתודוקסימוכר · 215 תלמידים · סמל 448142 | ערבי | 58 | 100.0% | 31.6% | 26.3% | 49.1% | 23.9 | חזק | — |
| אלהודאמוכר · 247 תלמידים · סמל 448324 | ערבי | 52 | 84.3% | 0.0% | 0.0% | 21.6% | 24.7 | חלש - בינוני | 1 מעל · 2 מתחת |
| מח"ט ברנקו וייס ערבימוכר · 149 תלמידים · סמל 460642 | ערבי | 47 | 9.3% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 18.6 | חלש | — |
| טרה סנטהמוכר · 139 תלמידים · סמל 441113 | ערבי | 34 | 100.0% | 11.8% | 5.9% | 55.9% | 27.8 | בינוני - חזק | 8 מתחת |
| מח"ט עמל רמלהמוכר · 76 תלמידים · סמל 519108 | ממלכתי | 31 | 28.0% | 0.0% | 0.0% | 4.0% | 10.9 | חלש - בינוני | — |
| זיו אור רמלהמוכר · 79 תלמידים · סמל 524157 | חרדי | 22 | 63.6% | 9.1% | 36.4% | 54.5% | 19.8 | — | — |
| ברנקו וייס רמלהמוכר · 74 תלמידים · סמל 441949 | ממלכתי | 17 | 30.8% | 0.0% | 0.0% | 7.7% | 14.8 | חלש | — |
| תפארת שלמהמוכר · 89 תלמידים · סמל 759696 | ממלכתי דתי | 15 | 71.4% | 7.1% | 14.3% | 7.1% | 17.8 | חזק | — |
| שש שנתי יצחק שמיררשמי · 137 תלמידים · סמל 448308 | ממלכתי | — | — | — | — | — | 27.4 | בינוני | — |
החלוקה שמשרד החינוך עצמו מדווח בה: מגזר לא-יהודי לפי המגזר, והמגזר היהודי לפי הפיקוח — ממלכתי, ממלכתי דתי וחרדי. זו חלוקה מלאה ולא חופפת, וסכום השורות הוא כל בתי הספר התיכוניים ברמלה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ממלכתי | 6 | 420 | 5 | 89.3% | 95.8% | 27.4 |
| ערבי | 5 | 342 | 5 | 78.6% | 85.2% | 24.7 |
| ממלכתי דתי | 3 | 144 | 3 | 61.0% | 71.4% | 17.8 |
| חרדי | 1 | 22 | 1 | 63.6% | 63.6% | 19.8 |
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| רשמי | 5 | 394 | 4 | 84.7% | 95.8% | 27.4 |
| מוכר | 10 | 534 | 10 | 77.2% | 84.3% | 23.9 |
זהו ההסבר הגדול ביותר לפער בזכאות בין בתי ספר. ארצית, חציון הזכאות בחמישון החזק הוא 95.0% ובחמישון החלש 71.0% — פער של 24 נקודות שאינו אמירה על בית הספר אלא על מי שנכנס בשעריו. השוואה בין מוסדות בלי השורה הזאת לצידה מטעה.
| קבוצה | בתי ספר | תלמידי י״ב | מפרסמים בגרות | זכאות משוקללת | חציון זכאות | בכיתה, חציון |
|---|---|---|---|---|---|---|
| חלש | 2 | 64 | 2 | 15.0% | 30.8% | 18.6 |
| חלש - בינוני | 3 | 234 | 3 | 77.4% | 84.3% | 24.7 |
| בינוני | 5 | 380 | 4 | 84.9% | 97.7% | 27.0 |
| בינוני - חזק | 2 | 155 | 2 | 96.7% | 100.0% | 30.4 |
| חזק | 2 | 73 | 2 | 94.1% | 100.0% | 23.9 |
| — | 1 | 22 | 1 | 63.6% | 63.6% | 19.8 |
ראמ״ה סוקרת תלמידים וצוות ומדרגת כל ממד מול בתי ספר דומים — לא מול הארץ ולא בציון מספרי. הטבלה מונה כמה מבתי הספר ברמלה יצאו מעל הדומים להם, כמה כמותם וכמה מתחת. 2 בתי ספר ברמלה נסקרו; השאר אינם בסקר, ואי-הימצאות אינה תוצאה.
| ממד | בתי ספר | מעל | כמו | מתחת |
|---|---|---|---|---|
| אוריינות דיגטליתידע ומיומנויות | 2 | 0 | 1 | 1 |
| מיומנויות רגשיותידע ומיומנויות | 2 | 0 | 0 | 2 |
| מיומנויות חברתיותידע ומיומנויות | 2 | 0 | 1 | 1 |
| הלמידה בכיתהמרחבי עשייה | 2 | 0 | 0 | 2 |
| שלומות הצוותמרחבי עשייה | 2 | 0 | 1 | 1 |
| מנהיגות ושותפותמרחבי עשייה | 2 | 1 | 1 | 0 |
| הקניית מיומנויותמרחבי עשייה | 2 | 0 | 2 | 0 |
| טיפוח מעורבות חברתיתמרחבי עשייה | 2 | 0 | 1 | 1 |
| מצב התשתיותמרחבי עשייה | 2 | 0 | 1 | 1 |
| יחסים ושייכותאקלים חינוכי | 2 | 0 | 1 | 1 |
| מוגנות תלמידיםאקלים חינוכי | 2 | 0 | 2 | 0 |